Americký miliardář Elon Musk vyvolal pozdvižení svými údajnými slovy pro spisovatele Waltera Isaacsona, že měl loni vypnout internetovou službu Starlink v oblasti Krymu, aby Ukrajinci nemohli podniknout útok na ruskou flotilu. Z Moskvy zareagoval ruský exprezident Dmitrij Medveděv, který řekl, že Musk je v Severní Americe „posledním člověkem s mozkem“. Sám miliardář nyní popřel, že by Starlink nad Krymem vypnul. Prý zde podle něj ani nikdy nebyl aktivován.
Medveděv o údajném Muskově kroku napsal na sociální síti X, kterou americký miliardář a podnikatel vlastní. „Obával se (Musk) možného jaderného protiúderu. Pokud je to, co Isaacson ve své knize píše, pravda, tak se zdá, že Musk je posledním člověkem s mozkem v Severní Americe,“ sdělil exprezident.
Walter Isaacson, an author and journalist, in his biography of @elonmusk writes that last year the businessman shut down Starlink to prevent Ukraine’s attack on Russia’s Navy stationed in Crimea.
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) September 7, 2023
He was concerned about a retaliatory nuclear strike.
If what Isaacson has written…
Následně si ještě rýpl slovy, že „v genderově neutrální Americe je Musk ten, co má koule“.
Sám Musk na informaci, kterou prvně zveřejnila CNN, již stihl zareagovat. „Starlink v dané oblasti nebyl nikdy aktivován. SpaceX tak nic nemohl deaktivovat,“ konstatoval.
Navíc doplnil názor, že by se obě strany ve válce měly dohodnout na ukončení konfliktu. „Každým dnem více a více mladých Ukrajinců i Rusů umře, aby získali a ztratili malé kousky území, aniž by se sotva změnily hranice. To za jejich životy nestojí,“ pronesl.
The Starlink regions in question were not activated. SpaceX did not deactivate anything.
— Elon Musk (@elonmusk) September 7, 2023
Slova o vypnutí Starlinku se podle stanice CNN objevuje v biografii Muska, kterou sepsal zmiňovaný Isaacson. Do prodeje má jít příští týden.
Televizní stanice s odkazem na obsah knihy napsala, že Ukrajinci požádali o zapnutí služby Starlink u krymského přístavu Sevastopol, kde kotví ruská Černomořská flotila. Web CNN uvedl, že Kyjev na místo poslal své podvodní drony napěchované výbušninami, ale pak podle Isaacsona „ztratily spojení a moře je vyplavilo na břeh, aniž způsobily škody“.
Podívejte se na aktuální ukrajinský postup:
Musk prý neměl Kyjevu vyhovět kvůli hrobě jaderného úderu ze strany Ruska.
Služba Starlink nadále hraje v konfliktu na Ukrajině důležitou roli, připomněl web CNN. Musk ji prý Ukrajině poskytl, „aby lidé mohli sledovat Netflix, odpočívat a připojit se k on-line vyučování a k dalším dobrým mírovým věcem, ne k útokům dronů“. O svém rozhodnutí však začal pochybovat, když se Starlink stal klíčovým nástrojem ukrajinské armády. Musk podle Isaacsona o věci komunikoval s vysokými představiteli Bílého domu i ukrajinským vicepremiérem Mychajlem Fedorovem.
To, že se američtí a ukrajinští představitelé ocitli v nové situaci, kdy byli ohledně komunikačních systémů odkázáni na milost nepředvídatelného podnikatele, loni na podzim vedlo ke sporům, kdo bude náklady za terminály Starlinku pokrývat. Musk nejdříve tvrdil, že projekt nemůže dále financovat, a žádal o převzetí americkou vládu. Později obrátil a uvedl, že internetové služby na Ukrajině společnost SpaceX platit bude. Isaacson připomněl, že firma se nakonec dohodla s americkým vedením a některými evropskými vládami, že spojenci Kyjevu zaplatí dodávky dalších 100 tisíc terminálů Starlink.