Zavraždil Musk Teslu? Miliardář se vrací ke svým autům, na nápravu škod je už však možná pozdě

Elon Musk se chce více věnovat Tesle

Americký miliardář Elon Musk se od května začne znovu více věnovat své automobilce Tesla. Zároveň podle svého prohlášení výrazně utlumí čas, který tráví prací v úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE) v rámci administrativy Donalda Trumpa. Škody, které za poslední měsíce Tesla utrpěla, a to nejen kvůli poklesu ceny akcií, však mohou být nevratné, píše americká CNN. Odbornice na marketing dokonce mluví o „vraždě značky“.

Musk svůj záměr věnovat se opět více své automobilce oznámil investorům v úterý s tím, že prací v úřadu pro efektivitu státní správy hodlá od příštího měsíce trávit jeden až dva dny v týdnu. Navzdory tomuto rozhodnutí je však už nyní jasné, že Muskova Tesla za jeho kontroverzní roli v Trumpově vládě již zaplatila vysokou cenu, píše americká CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Dvanáct amerických států žaluje Trumpovu administrativu kvůli clům. Jsou nezákonná, tvrdí

Showroomy automobilky byly v minulých měsících svědky protestů i vandalismu. V dubnu navíc Tesla oznámila, že během prvních tří měsíců roku prodala o celých 13 procent méně vozů než vloni. Jednalo se tak o největší pokles prodeje v historii společnosti. Globální čistý příjem automobilky je pak podle CNN o drastických 71 procent nižší než v roce 2024.

Akcie Tesly na Muskovo oznámení reagovaly pozitivně, ve středu zaznamenaly růst ceny o tři procenta. Podle Dana Ivese z investiční banky Wedbush Securities, která obchoduje na proslulé Wall Street, se však společnost, navzdory trendům na akciovém trhu, může potýkat s permanentním desetiprocentním poklesem prodejů.

„Škody na značce, které Musk během posledních měsíců způsobil svým působením v DOGE, tímto jeho rozhodnutím jen tak neodejdou. V jisté míře tím společnost bude v USA a v Evropě poskvrněna navždy,“ řekl pro CNN.

Škody jsou nevratné, míní investor

Souhlasí s ním i další oslovený investor. „Představa, že se teď Musk zaměří na Teslu a její prodeje se vrátí na původní úroveň, je naprosto hloupá,“ nebral si servítky Gordon Johnson z investiční společnosti GLJ Research, která na Wall Street platí za jednoho z největších kritiků Muskovy automobilky.

Musk si podle Johnsona naštval liberální zákazníky, kteří jeho elektromobily kupovali kvůli svým obavám o životní prostředí. Investor také upozorňuje, že prodeje Tesly začaly klesat již na začátku roku 2024, kdy začal nejbohatší muž na světě dávat na odiv své krajně pravicové názory. „Škody, které napáchal, jsou stoprocentně nevratné,“ je si jistý Johnson.

Světlou budoucnost známému výrobci aut na elektrický pohon nevěští ani Kelly O’Keefeová ze společnosti Brand Federation, která se specializuje na marketing. V souvislosti s vlivem Muskových postojů na kondici Tesly mluví o „vraždě značky“.

„Tesla měla svoji značku vybudovanou kolem bezprostřední hrozby, kterou představují klimatické změny. Byl to symbol starosti o životní prostředí. Lidé bývali pyšní, že takový automobil vlastní. Nevím, jak se dá Muskovo chování očistit,“ dodala O’Keefeová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Máme dohodu s Ruskem o míru na Ukrajině, míní Trump. Plánuje setkání s Putinem v půlce května

Tagy:
CNN automobilový průmysl Elon Musk Wall Street automobilka investor obchodní společnosti Tesla Motors produkty a služby ekonomika, obchod a finance tovární výroba a inženýrství vláda Donalda Trumpa Gordon Johnson