Evropou se šíří nová mutace koronaviru. Vyvíjí se rychle, varují experti a popisují příznaky

Varianta omikron bude převládat na celém světě, varují vědci

S novou podvariantou mutace Omikron, který se řadí pod třídu SARS-CoV-2, se potýkají zdravotníci napříč Velkou Británií. Kvůli své neobvyklé struktuře může podle odborníků vést k snadnější infikaci a prodloužení doby onemocnění. Poddruh mutace, jenž byl poprvé zachycen během letošního srpna, zaujal prvenství v podílu mezi týdenními počty nakažených. Zdravotničtí experti se také vyjádřili o příznacích tohoto rychle se šířícího typu viru. Píše o tom web Independent.

Nový poddruh varianty Omikron byl podle dat softwaru ZOE Health Study zaznamenán ve větším množství v souvislosti s téměř 98 tisíci novými případy nákazy ve Velké Británii k 6. prosinci. Další z řady mutací dostala označení JN. 1 od britské zdravotnické organizace Health Security Agency (UKHSA), která se o ni začala zajímat kvůli „výrazně se zvyšující prevalenci (epidemiologický pojem označující podíl počtu nemocných vůči určitému celku populace, pozn. red.) v Anglii i ve světě“, připomíná web Independent.

K TÉMATU: Co dělat, když vás dostane covid? Lékaři připomínají pravidla, doporučují i očkovací kombo

Podle vedoucího Katedry primární péče a veřejného zdraví při Královské univerzitě v Londýně (Imperial College) profesora Azeema Majeeda se jedná „aktuálně o nejrychleji se vyvíjející variantu v Británii“.

JN.1 jakožto podvarianta Omikronu s označením BA.2.86 se vyznačuje tím, že má jednu mutaci ve svém spike proteinu, který určuje míru infekčnosti buněk. I UKHSA potvrdila, že se aktuálně jedná o variantu s největším podílem růstu týdenních počtů nakažených, a to v hodnotě 84,2 procent. Světová zdravotnická organizace JN.1 sleduje, ale zatím nezveřejnila žádné varování ani nevyjádřila obavy.

Podvarianta byla poprvé detekována během letošního srpna v Lucembursku. Od té doby se objevila ve 12 zemích, a to včetně Velká Británie či USA. Ke 4. prosinci bylo na území Spojeného království zaznamenáno 302 případů této nákazy, přičemž v období od 20. do 26. listopadu tvořila BA.2.86 celkově 34,4 procenta ze všech možných variant viru SARS-CoV-2.

Běžné příznaky?

Příznaky JN.1 jsou podle Majeeda „nejspíše velmi podobné jako u jiných mutací“ — tedy například zvýšená teplota, rýma, bolest hlavy, ztráta čichu, průjem nebo žaludeční křeče. Doktorka Nighat Arifová pro web vysvětlila, že při obvyklých symptomech je možné se vyléčit za pomoci standardních metod. „Pokud se však objeví závažnější příznaky, jako například dušnost, měli by lidé ihned zajít za lékařem,“ doporučila.

Imunoložka z Manchesterské univerzity Sheena Cruickshanková ozřejmila, že mutace přímo ve spike proteinu může vést k delšímu průběhu nemoci či zapříčinit větší počet vážnějších onemocnění. „Zdá se, že JN.1 má potenciál se lépe zachytit na buňce, a tudíž nás i snadněji infikovat. Ve spojení s imunitními únikovými mechanismy tak může být pro náš organismus náročnější se této varianty zbavit,“ sdělila pro web Sky News.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na covid už u nás zemře deset lidí denně, uvedl Prymula. Popsal, kdo je ohrožen nejvíce

Tagy: