Podle nového průzkumu věří mnoho Američanů mylným představám o riziku rakoviny slinivky břišní, které mohou ohrozit jejich zdraví. Informoval o tom web Health. Jde přitom o zákeřnou a mimořádně nebezpečnou nemoc, která se těžko rozpoznává.
Nový průzkum, který provedla Státní univerzita v Ohiu, zjistil, že 53 procent dospělých mladších 50 let by podle svých slov nepoznalo rané příznaky rakoviny slinivky. Třetina respondentů se domnívá, že toto onemocnění hrozí pouze starším dospělým, a 37 procent míní, že nemohou udělat nic pro to, aby snížili riziko onemocnění rakovinou slinivky, informoval web Health. Průzkumu, který se uskutečnil na začátku října, se zúčastnilo více než 1 000 lidí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Plicní embolie přichází nečekaně, může skončit smrtí. Jak vzniká a kdo je nejvíce ohrožen?
Zmíněná rakovina postihuje slinivku břišní, orgán, který se nachází za žaludkem a pomáhá při trávení. Je považována za vzácnou, má však hrozivou prognózu – déle než pět let přežije s rakovinou slinivky pouhých 13 procent pacientů, informovala nezisková organizace American Cancer Society.
Nedostatečné znalosti o riziku rakoviny slinivky jsou však znepokojující, a to zejména vzhledem k tomu, že počet případů rakoviny v raném stadiu u lidí mladších 50 let stoupá, uvádí studie z roku 2023.
Převratný objev: Čeští vědci popsali mutaci způsobující Alzheimera. Gen byl dosud přehlížený
Čeští vědci, konkrétně výzkumná skupina pod vedením Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, oznámili významný objev. Podařilo se jim ve spolupráci s dánskými kolegy popsat mutaci genu, která způsobuje Alzheimerovu nemoc. To by v budoucnosti mohlo vést k nalezení léku či terapeutických metod, které by zabránily propuknutí Alzheimera nebo zbrzdily jeho rozvoj.
„Výskyt rakoviny slinivky roste přibližně o procento ročně a mnohem častěji se s tímto onemocněním setkáváme u lidí, kterým je kolem 40 let. Je to znepokojivý trend, jehož příčinu je třeba zjistit,“ uvedla v tiskové zprávě doktorka Zobeida Cruz-Monserrateová, jedna z šéfek programu molekulární karcinogeneze a chemoprevence v The Ohio State University Comprehensive Cancer Center.
Včasné rozpoznání příznaků rakoviny slinivky
V novém průzkumu více než polovina dospělých mladších 50 let uvedla, že nezná rané příznaky rakoviny slinivky břišní. To může být způsobeno tím, že na rozdíl od jiných druhů rakoviny, jako je rakovina prsu nebo kůže, mohou být příznaky rakoviny slinivky obtížně rozpoznatelné.
U většiny případů rakoviny slinivky břišní se totiž nevyskytují žádné příznaky, dokud onemocnění lokálně nepokročí nebo nemetastázuje, což znamená, že se rakovina rozšířila do jiné části těla, uvedl Marcovalerio Melis, chirurgický onkolog v nemocnici Northwell Health Lenox Hill Hospital.
„Nádory slinivky břišní často způsobují nespecifické příznaky, pacienti pociťují únavu a ztrátu hmotnosti,“ popsal Timothy Donahue, ředitel chirurgického centra Agi Hirshberg Center for Pancreatic Diseases v Jonssonově komplexním onkologickém centru.
V pozdějších stadiích rakoviny slinivky se u lidí může objevit zežloutnutí kůže a očí spolu s tmavou močí, bledou stolicí a svěděním kůže. Tento typ žloutenky se může projevit, když nádor blokuje žlučovod.
Test, který odhalil Válkovu rakovinu. Jak vyšetření probíhá a kdo by ho měl podstoupit?
Před několika měsíci jsem podstoupil test PSA – prostatického specifického antigenu – a měl jsem pozitivní výsledek. Následné vyšetření nález potvrdilo. Tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci v pátek oznámil, že má rakovinu prostaty v „poměrně časném stádiu“. U té příležitosti vyzval další muže, kteří patří do věkové skupiny, které se doporučuje screeningové vyšetření, aby test podstoupili. Jak zmiňované vyšetření probíhá, co vše může odhalit a je vhodné jen pro pacienty s příznaky? Na to již dříve odpovídal genetik Libor Staněk ze společnosti Synlab pro CNN Prima NEWS.
Rozhodnout se, kdy navštívit lékaře s nespecifickými příznaky, však může být náročné. „Jsou to příznaky, které se u mnoha lidí někdy v průběhu života vyskytnou. Pokud však příznaky trvají déle než dva až tři měsíce, měli by lidé vyhledat lékařskou pomoc,“ řekl Melis.
Riziko rakoviny slinivky u mladých roste
Rakovina slinivky se týká hlavně starších lidí – v době diagnózy je lidem v průměru 70 let, informuje organizace American Cancer Society.
Podle Melise je přibližně 90 procent případů diagnostikováno u lidí starších 55 let a dvě třetiny úmrtí na rakovinu slinivky břišní se vyskytují u osob starších 65 let. „U osob mladších 45 let je toto onemocnění stále relativně vzácné,“ sdělil.
Přesto se podle něj objevuje znepokojivý trend, že mladší lidé jsou diagnostikováni častěji než dříve. „V posledním desetiletí byl zaznamenán větší nárůst výskytu rakoviny slinivky břišní u mladších dospělých než u ostatních věkových skupin, zejména u osob ve věku 15 až 34 let,“ podotkl Melis.
Podle něj k tomuto trendu mohou přispívat projevy životního stylu, jako jsou obezita a užívání alkoholu u mladší generace, stejně jako změny ve stravování.
Jak snížit riziko rakoviny
Ačkoli si 37 procent lidí myslí, že pro snížení rizika rakoviny slinivky nemohou nic udělat, odborníci zdůrazňují, že tomu tak není. Podle Americké onkologické společnosti je přibližně 10 procent případů rakoviny slinivky břišní spojeno s dědičnými genovými mutacemi – patří mezi ně mutace genů BRCA1, BRCA2, PALB2 a mutace spojené s Lynchovým syndromem a syndromem familiárního atypického mnohočetného melanomu (FAMMM).
Kromě těchto genetických rizik je však velká část případů rakoviny slinivky břišní spojena s rizikovými faktory, které mohou lidé změnit, zdůraznil Melis.
Pozornost je třeba věnovat zejména čtyřem rizikovým faktorům:
Kouření: Riziko vzniku rakoviny slinivky je u lidí, kteří kouří, dvakrát vyšší než u těch, kteří nekouří. Dobrou zprávou však je, že když člověk přestane kouřit, může toto riziko významně snížit. „Takže 10 až 20 let po ukončení kouření se riziko rakoviny slinivky břišní u bývalých kuřáků vrátí na úroveň, kterou měli nekuřáci,“ uvedl Melis.
Diabetes: Dlouhodobý výskyt cukrovky je spojen s 1,5násobným až dvojnásobným zvýšením rizika rakoviny slinivky. „I když nelze zabránit všem formám cukrovky, zdravá strava a životní styl mohou zcela jistě zabránit – a někdy dokonce zvrátit – vznik cukrovky druhého typu,“ vysvětlil Melis.
Vysoký index tělesné hmotnosti (BMI) nebo hmotnost: „Relativní riziko rakoviny slinivky břišní u osob s BMI vyšším než 30 je 1,72krát vyšší ve srovnání s osobami s BMI pod 23, pokud se zohlední vliv věku, kouření a diabetu,“ uvedl Melis. Lidé by se proto měli snažit udržovat zdravou hmotnost z tohoto důvodu. Vzhledem k tomu, že zpracované potraviny jsou obecně spojeny s vyšším výskytem rakoviny, by navíc lidé měli volit vyváženou stravu bohatou na ovoce a zeleninu.
Konzumace alkoholu: Další výzkum souvislostí mezi alkoholem a rakovinou stále probíhá. Melis však uvedl, že přibývající důkazy naznačují, že konzumace alkoholu je spojena s rizikem rakoviny slinivky. „Pozoruhodné je, že silná konzumace alkoholu je spojena také se zánětem slinivky břišní, který je rovněž možným rizikovým faktorem rakoviny slinivky,“ řekl.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Endometriózou je ohrožena každá desátá žena. Expert prozradil klíčové příznaky