Republikánský guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil manželský pár ze St. Louis, který minulý rok mířil střelnými zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter (BLM) procházející kolem jejich domu. Informoval o tom server listu The New York Times. Šlo o demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě, a to v souvislosti s úmrtím George Floyda.
Manželský pár hrozil střelnými zbraněmi demonstrantům, kteří procházeli kolem jeho domu. Státní zástupkyně vzápětí označila za nepřijatelné, aby byli pokojně demonstrující lidé takto zastrašováni. Manželé Mark a Patricia McCloskeyovi ale zdůrazňovali, že se jen báli o své bezpečí.
„Dav nejméně 100 lidí zničil brány u ulice Portland Place a hnal se směrem k mému domu, kde zrovna má rodina venku večeřela. Báli jsme se o život,“ popsal situaci ze svého pohledu pro CNN Mark McCloskey, právník a člen republikánů, který je na fotografiích a videích zachycen s útočnou puškou.
Z policejní zprávy, kterou má CNN k dispozici, vyplývá, že manželský pár kontaktoval policii s žádostí o pomoc, protože prý zpozoroval velkou skupinu lidí. Ta měla vylomit železnou bránu, na níž byly cedule s nápisy ‚Vstup zakázán‘ a ‚Soukromá ulice‘. Jestli demonstranti bránu skutečně vylomili, nebo byla otevřená, není ze zveřejněných videí patrné.
Zavádí Joe Biden socialismus?
Manželé McCloskeyovi nakonec byli nuceni se svých zbraní vzdát, rovněž dostali pokutu 2 750 dolarů (zhruba 59 tisíc korun). Uvedli ale, že by za podobné situace jednali opět stejně.
Guvernér Mike Parson milost páru sliboval už loni, nakonec ji ale podepsal až o rok později. McCloskey je jeho stranický kolega (muž se zbraní). Příští rok chce kandidovat do amerického Senátu. Kromě loňského sporu s BLM se zviditelnil, když současného prezidenta USA Joea Bidena označil za zabijáka občanských práv a obvinil jej z toho, že ve Spojených státech zavádí socialismus.
Udělení milosti rozpálilo americkou levici. „Je to naprosto neuvěřitelné. Je tam řada jiných lidí, kteří by měli dostat milost,” kritizovala rozhodnutí guvernéra demokratická politička Cori Bushová. „Stáli tam a lehkomyslně namířili své zbraně na skupinku nenásilných protestujících kráčejících po ulici,” uvedla dále v rozhovoru pro CNN Bushová. Podle ní byli demonstrantům manželé zcela ukradeni. „Neměli tušení, že tam žijí. Nezajímalo je, že tam žijí. Neznali je. Nechtěli je poznat,” řekla emotivně.
McCloskeyho popis události byl podle kongresmanky lživý. „Mark McCloskey je absolutní lhář. Poplival moje jméno a za to jeho den (teprve) přijde,” prohlásila podrážděně na právníkovu adresu. Bushová v souvislosti s milostí také obvinila guvernéra Parsona. Ten se podle ní zajímá jen o své sympatizanty a na ostatní kašle. „Buďte guvernérem všech lidí v Missouri, nejen těch, kteří následují vaši politiku, která ve skutečnosti ubližuje černochům, Latinoameričanům, muslimům, lidem bez domova, LGBTQ komunitě…” vyzvala republikánského guvernéra Bushová.
Napětí mezi republikány a demokraty začalo stoupat mimo jiné i kvůli incidentu z května roku 2020, kdy po kontroverzním policejním zásahu zemřel muž afroamerického původu George Floyd. Poté se v USA rozhořely protesty proti policejní brutalitě a rasismu.
Několik demonstrací se zcela vymklo kontrole, skupiny výtržníků začaly zapalovat auta, rabovat obchody, a dokonce i střílet po policistech. Mnoho výtržníků se objevovalo také v řadách odpůrců demonstrací. Protesty si vyžádaly stovky zraněných a desítky mrtvých.