Adam Roth z amerického státu Wisconsin stráví zbytek života v ústavu pro duševně nemocné poté, co pobodal čtyři členy rodiny, dva z nich kvůli vážným zraněním zemřeli. Kriminalistům u výslechu sdělil, že se je snažil zachránit před koronavirem.
Adam Roth seděl se svou manželkou Dominique 10. března v kuchyni a jedli, když ji z ničeho nic napadl s nožem v ruce. Do kuchyně přiběhla její matka Gilane Popanda a další dvě dcery, Desiree a Deidre, a křičely na Rotha, aby s útokem přestal. Místo toho ale zaútočil i na ně. Jeho útok údajně souvisel s obsedantním znepokojením nad rostoucí pandemií koronaviru, uvedl web Milwaukee Journal Sentinel.
Roth napadl také jejich psa
Po napadení zemřela čtyřiatřicetiletá Dominique Rothová, její sestra Deidre Popandaová a pes, kterého Roth také bodl nožem. Desiree a Gilane Popandaovy utrpěly při bodnutí vážná zranění.
Havlíček: Autoškoly mohou fungovat i po pátečním zpřísnění opatření
Vláda bude ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu o dalších 30 dní. Trval by tak do 22. ledna. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že žádost určenou poslancům kabinet schválil. Nouzový stav zatím v Česku platí od 5. října do 23. prosince. O návrhu menšinové vlády ANO a ČSSD bude Sněmovna jednat zřejmě v úterý 22. prosince. Typ vakcíny proti covidu-19 si podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebude možné vybírat. Důvody jsou technické, nebude narušeno právo na volbu péče, řekl.
Šestatřicetiletého útočníka v březnu obvinili ze dvou pokusů o úmyslnou vraždu prvního stupně, z bezohledného ohrožení bezpečnosti prvního stupně a týrání zvířat. Muž se ke svým činům přiznal, avšak vzhledem k jeho duševní chorobě jej neshledali vinným.
Náměstek okresního prokurátora Ted Szczupakiewicz během jednání o Rothově odsouzení požádal, aby byl muž doživotně umístěný do ústavu pro duševně choré bez možnosti podmínečného propuštění. „Za 28 let praxe jsem neviděl horší čin, než byl tento. Existují jasné a přesvědčivé důkazy o tom, že pokud by byl pan Roth předčasně propuštěný, představoval by velké riziko pro své okolí,“ řekl Szczupakiewicz.
Cameron Weitzner, Rothův právník, požadovanou větu nezpochybnil. „Tento případ se týká jednotlivce, který trpí duševní chorobou a trpěl způsobem, o kterém si nemyslím, že by ho kdokoli z nás pochopil,“ uvedl obhájce Weitzner. Poznamenal, že Roth onen den ráno hledal pomoc, ale nedostalo se mu jí.
Rothův otec při vynesení rozsudku naléhal na soucit. „Přál bych si, aby všichni lidé mohli vědět, uvědomit si a pochopit, že duševní choroba je skutečná, ne výmluvná,“ poznamenal jeho otec. Chorobu syna pak porovnal s nemocemi, jako je rakovina, cukrovka či Alzheimerova choroba.