Tresty za schvalování terorismu (zdroj: CNN Prima NEWS)
S dvouletou podmínkou odešel od ostravského krajského soudu Slovák Milan Lalik, který na sociálních sítích podporoval teroristický čin na Novém Zélandu. Obžalovanému přitom hrozilo dlouholeté vězení. Ale díky dohodě o vině a trestu a také proto, že i jiné soudy, naposledy Vrchní soud v Olomouci, už řekly, že trestní sazba je v těchto případech neúměrně vysoká, odešel s podmínkou.
„Do každej mešity granát!!!“ napsal v diskuzi na Facebooku odsouzený muž. Státní zástupce Michal Król jeho způsob jednání vyhodnotil jako „nevhodný komentář, který se dá vyhodnotit jako podněcování ke spáchání teroristického trestného činu“.
Lalikovi hrozilo za komentář až 15 let vězení, nakonec ovšem dostal jen dvouletou podmínku na tříletý trest. A to díky dohodě o vině a trestu, a také proto, že i jiné soudy, naposledy Vrchní soud v Olomouci, už rozhodly, že trestní sazba je v těchto případech neúměrně vysoká. „Je to blbost, je to prostě a jednoduše chyba člověka, za kterou musí zaplatit… Hodně mě to mrzí, hlavně kvůli těm pozůstalým,“ řekl po čtvrtečním verdiktu odsouzený muž, který je rád, že nemusí do vězení.
Při teroristickém útoku v novozélandském Christchurchi v roce 2019 zavraždil pravicový extremista při střelbě ve dvou mešitách na padesát lidí. Zdroj: Twitter.com
Státní zástupce Król následně u soudu poukázal na to, že uložení nejvyššího možného trestu pro odsouzeného je neúměrné vzhledem k jiným podobným skutkům. „Pokud byste schválil takto veřejně, třeba na Facebooku, vraždu, tak vám hrozí až jeden rok. Pokud schválíte čin, který někdo kvalifikuje jako čin teroristický, tak vám hrozí odnětí svobody od pěti do 15 let. Mám za to, že by se nad tím někdo mohl zamyslet,“ vysvětlil Król.
Podobných případů, kdy někdo na sociálních sítích schvaloval teroristický čin, už soudy v Česku řešily několik. I v těchto případech ukládaly podmíněné tresty.
K teroristickému útoku, který Slovák na sociálních sítích schvaloval, došlo v roce 2019 v novozélandském městě Christchurch. Pravicový extremista tehdy ve dvou mešitách zastřelil celkem 51 mužů, žen a dětí. Útok celou dobu vysílal živě na internetu.