Muž se vydával za bankéře. Z ženy vyloudil desítky tisíc korun, pak žádal nahé fotky

Bankomat

Falešný bankéř z Litoměřicka

Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Dvaadvacetileté Denise před několika týdny volal muž, který se představil jako zaměstnanec banky. Mladé ženě nalhal, že si na její jméno někdo vzal úvěr, a proto si musí urychleně převést své úspory na bezpečný účet.

„Volali mi minimálně dva lidi. Byli strašně slušní a mluvili dost profesionálně. I proto jsem jim věřila. Vylekali mě, že si na mě někdo vzal úvěr,“ řekla podvedená žena. Falešný bankéř Denise doporučil, aby ze svého účtu vybrala svých více než 60 tisíc korun a vložila je prostřednictvím QR kódu jinam.

„Šla jsem přímo do bankomatu a vybrala peníze. Pán mi sdělil, že je mám vložit do bitcoinu,“ popsala. Případ už vyšetřuje policie. „Poškozená tímto způsobem přišla o téměř 70 tisíc korun. Zabýváme se případem pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu,“ potvrdila policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Podvodníkovi v případě dopadení a prokázání viny hrozí až dvouletý trest vězení. S Denisou po celou dobu komunikoval pouze přes telefon. Když mu peníze poslala, začal bez jakéhokoliv ostychu s vydíráním. „Pak mi napsal, že mě okradli a že jestli mu pošlu nahé fotky, tak mi peníze vrátí,“ uvedla Denisa.

Za poslední dva roky se počet podobných případů jen na Litoměřicku téměř zdvojnásobil. Podvodníci využívají kromě přímých telefonátů také SMS zprávy nebo nejrůznější inzeráty. „Často je to údajně výhodná investice, při které poškozený umožní podvodníkovi přístup do svého počítače,“ popsala mluvčí Kofrová.

A co v boji proti podvodníkům radí banky? „Nejjednodušším způsobem, jak si ověřit, že v telefonu skutečně mluvím s bankéřem své banky, je po skončení tohoto hovoru znovu zavolat na zákaznickou linku banky a ujistit se, že ten, s kým jsem mluvil před tím, byl opravdu bankéř,“ doporučil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Tagy: