Muž věřil, že koronavirus je podvod. Pak kvůli němu zemřela jeho manželka

Taxikář Brian Lee Hitchens z Floridy se svou manželkou Erin věřili, že koronavirus je hoax. Na sociálních sítích četli, že virus byl vyroben v laboratoři, je spojený s 5G sítěmi nebo že má lehký průběh podobný chřipce. Když začátkem května onemocněli, nevyhledali včasnou pomoc a později byli pozitivně testováni na COVID-19. 46letá žena se z nemoci neuzdravila a v srpnu zemřela na srdeční problémy spojené s koronavirem.

Erin, která byla farářkou na Floridě, trpěla astmatem a poruchou spánku. Její manžel na svém profilu na Facebooku popsal, že ani jeden z manželského páru nedodržoval zdravotní pokyny, protože četli na internetu, že koronavirus je podvod. Brian nadále pracoval jako řidič taxi, aniž by dodržoval bezpečný odstup od zákazníků nebo nosil roušku.

Když v květnu onemocněli, nevyhledali včas zdravotnickou pomoc. Následně byli pozitivně testováni na koronavirus. „Měl jsem poslouchat od začátku. Doufám, že mi manželka odpustí. Je to skutečný virus, který postihuje každého jinak. Nemohu změnit minulost. Můžu žít jen v přítomnosti a dělat lepší rozhodnutí v budoucnu,“ uvedl Brian pro BBC s tím, že manželka mu chybí, ale v současné době je na lepším místě.

Neměl jsem věřit tomu, co jsem četl na sociálních sítích

Brian ani Erin nebyli přesvědčení, že COVID-19 je reálný. Mysleli si, že virus je podvod spojený s technologií 5G nebo že je to skutečné, ale velmi mírné onemocnění. Takové teorie totiž četli na sociálních sítích. „Mysleli jsme si, že toho vláda využívá, aby odvrátila naši pozornost,“ upozornil Brian.

Poté, co v květnu s manželkou onemocněli, na Facebooku vysvětlil, že neměl věřit tomu, co četl na internetu. „Pokud musíte jít ven, buďte moudří a ne pošetilí, jako jsem byl já. Nestane se vám to, co se stalo mně a mé ženě,“ napsal Brian.

Many people still think that the Coronavirus is a fake crisis which at one time I did too and not that I thought it wasn...

Posted by Brian Lee Hitchens on Tuesday, May 12, 2020

Je potřeba udělat více

Lékaři a odborníci varovali, že je mnoho případů, kdy si lidé nepřímo ubližují fámami, konspiračními teoriemi a chybnými zdravotními informacemi. Podle nich se na sociálních sítích šíří i protivakcinační výzvy.

„Na našich platformách nepovolujeme dezinformace a od dubna do června jsme odstranili více než sedm milionů dezinformací ohledně COVID-19. A to včetně tvrzení týkajících se falešných léků nebo informací, že dodržování rozestupů je neúčinné,“ řekl BBC mluvčí Facebooku. Některé sociální sítě se tak snaží šíření dezinformací o viru minimalizovat, kritici však tvrdí, že je potřeba dělat víc.

Tagy: