reklama

Muž věřil, že koronavirus je podvod. Pak kvůli němu zemřela jeho manželka

Brian věřil, že koronavirus je hoax. Poté na něj zemřela jeho manželka Erin.
Foto: Facebook.com

Taxikář Brian Lee Hitchens z Floridy se svou manželkou Erin věřili, že koronavirus je hoax. Na sociálních sítích četli, že virus byl vyroben v laboratoři, je spojený s 5G sítěmi nebo že má lehký průběh podobný chřipce. Když začátkem května onemocněli, nevyhledali včasnou pomoc a později byli pozitivně testováni na COVID-19. 46letá žena se z nemoci neuzdravila a v srpnu zemřela na srdeční problémy spojené s koronavirem.

reklama

Erin, která byla farářkou na Floridě, trpěla astmatem a poruchou spánku. Její manžel na svém profilu na Facebooku popsal, že ani jeden z manželského páru nedodržoval zdravotní pokyny, protože četli na internetu, že koronavirus je podvod. Brian nadále pracoval jako řidič taxi, aniž by dodržoval bezpečný odstup od zákazníků nebo nosil roušku.

Když v květnu onemocněli, nevyhledali včas zdravotnickou pomoc. Následně byli pozitivně testováni na koronavirus. „Měl jsem poslouchat od začátku. Doufám, že mi manželka odpustí. Je to skutečný virus, který postihuje každého jinak. Nemohu změnit minulost. Můžu žít jen v přítomnosti a dělat lepší rozhodnutí v budoucnu,“ uvedl Brian pro BBC s tím, že manželka mu chybí, ale v současné době je na lepším místě.

Neměl jsem věřit tomu, co jsem četl na sociálních sítích

Brian ani Erin nebyli přesvědčení, že COVID-19 je reálný. Mysleli si, že virus je podvod spojený s technologií 5G nebo že je to skutečné, ale velmi mírné onemocnění. Takové teorie totiž četli na sociálních sítích. „Mysleli jsme si, že toho vláda využívá, aby odvrátila naši pozornost,“ upozornil Brian.

Poté, co v květnu s manželkou onemocněli, na Facebooku vysvětlil, že neměl věřit tomu, co četl na internetu. „Pokud musíte jít ven, buďte moudří a ne pošetilí, jako jsem byl já. Nestane se vám to, co se stalo mně a mé ženě,“ napsal Brian.

Je potřeba udělat více

Lékaři a odborníci varovali, že je mnoho případů, kdy si lidé nepřímo ubližují fámami, konspiračními teoriemi a chybnými zdravotními informacemi. Podle nich se na sociálních sítích šíří i protivakcinační výzvy.

„Na našich platformách nepovolujeme dezinformace a od dubna do června jsme odstranili více než sedm milionů dezinformací ohledně COVID-19. A to včetně tvrzení týkajících se falešných léků nebo informací, že dodržování rozestupů je neúčinné,“ řekl BBC mluvčí Facebooku. Některé sociální sítě se tak snaží šíření dezinformací o viru minimalizovat, kritici však tvrdí, že je potřeba dělat víc.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

USA

Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina

Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina

Jindy plná parkoviště jsou najednou prázdná a vlakem jezdí málo kdo. Ředitel Českého domu v New Yorku Miroslav Konvalina se rozpovídal v rámci festivalu Prima ZOOM NEZNÁMÁ ZEMĚ 2020 o tom, jak vypadá v současnosti situace ohledně koronavirové pandemie v USA. Úřady se prý snaží zavedené restrikce rozvolňovat, jenže vše jde podle něj pomalu. Někteří lidé, jako například lékaři, už dokonce ani nenosí běžné oblečení.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

reklama
Stanley Cup je jako droga. Vyhrát jednou mi nestačí, svěřuje se hokejista Palát
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama