Část českých lékařů se ostře ohradila proti vládnímu návrhu, podle kterého by v Česku mohli pracovat lékaři z tzv. třetích zemí bez předepsaných aprobačních zkoušek. Jedna z lékařek, které stanice CNN Prima News oslovila, návrh doslova označila za hazard se životem.
„V České republice je vzdělávání zdravotníků v troskách, a to na základě jejich přepracování ze špatné organizace práce, kvůli nedostatečnému finančnímu ohodnocení a následně nedostatkem pracovních sil. Ministerstvo se snaží zaplácnout tyto chyby nabíráním lékařů ze zemí třetího světa do systému, kde nefunguje ani dohled nad českými lékaři a mediky,“ popsala CNN Prima News lékařka z královéhradecké fakultní nemocnice. Redakce její jméno zná, ona si ho nepřeje zveřejnit.
Předlohou, kterou minulý týden zamítl Senát, v úterý znovu projedná Sněmovna. K tomu, aby veto Senátu přehlasovala, musí zvednout ruce minimálně 101 poslanců.
Poslanci se musí sejít v plném počtu. Nemám z toho radost, prohlásil šéf Sněmovny
Vláda se sice snaží omezit shlukování lidí, co to jde, ale poslanci se budou muset příští týden sejít v plném počtu. Senát do Sněmovny totiž vrátil několik předloh a k přehlasování horní parlamentní komory je potřeba 101 hlasů. Poslanců je celkem 200, doposud se v rámci preventivních opatření kvůli koronaviru scházeli v polovičním počtu.
Jde o to, že vláda prosazuje, aby kvůli koronavirové krizi mohli v českých nemocnicích pracovat lékaři z tzv. třetích zemí, tedy mimo EU a ti, kteří nejsou občany Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska, bez předepsaných aprobačních zkoušek. Tito doktoři by mohli pracovat v nemocnicích po dobu nouzového stavu a další tři měsíce po jeho skončení.
„Sice jsou tito lékaři často šikovní, občas je to ale opravdu hazard se životem,“ zdůraznila lékařka.
Proti návrhu se ohradila i Sekce mladých lékařů České lékařské komory. Uvedla, že české zdravotnictví už dlouho funguje na hraně svých možností a bylo jasné, že až přijde krize, nebude odkud brát doktory.
Vzdělání není na stejné úrovni, varují lékaři
„Česká lékařská komora opakovaně upozorňovala na problém, že pokud již dlouho nejsme schopni dostatečně zabezpečit dohled nad vzděláváním nezkušených českých lékařů, jak bezpečné je do tak zdevastovaného systému pustit zahraniční lékaře bez patřičných zkoušek?“ stojí v dopise, který mladí lékaři zaslali do Senátu a redakce CNN Prima News ho má k dispozici.
Lékaři varují, že není jisté, jakou erudici a znalosti budou mít lékaři ze třetích zemí. Zdůrazňují, že vzdělávání na lékařských fakultách není ve všech zemí mimo EU na stejné úrovni.
„Argumentovat v tomto případě nouzovým stavem, a tím, že nějaký lékař je lepší než žádný lékař, je nepřípustné. Je to ohrožování nemocného na životě. Je to stejné, kdybychom poslali rovnou léčit mediky. U nich je alespoň potvrzena patřičná jazyková výbava,“ upozorňují lékaři.
Vojtěch: Je to výjimečné řešení
Podobně minulý týden argumentovali i někteří senátoři. Například Alena Dernerová (Starostové a nezávislí) varovala před poklesem úrovně medicíny, doktoři z ciziny podle ní mnohdy ani neumějí česky.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předlohu hájil s tím, že by pomohla zajistit dostatek zdravotnických pracovníků, pokud by se někteří ocitli v karanténě. Zákon podle něho vznikl z podnětu Nemocnice na Bulovce a jednalo by se o výjimečné řešení.