reklama

Chci zhubnout 50 kilo, říká cukrovkářka Lucie. Nová léčba jí v tom pomáhá

Lidí s diabetem přibývá. V současné době jde na jejich léčbu 15 procent z celkového zdravotního rozpočtu. Systém úhrad léků pro cukrovkáře je ale podle mnohých diabetologů zastaralý. Naposledy byl aktualizován před třinácti lety. V současné době jsou nemocným k dispozici nové a účinnější léky, které jsou ale dražší a pojišťovny je hradí jen některým. S cukrovkou se potýká také Lucie (40 let) z Prahy a hubne právě díky novým injekcím.

reklama

„Patřím k lidem, kteří si za cukrovku tak trochu mohou sami. Její vznik byl u mě spojený se stresem a špatnou životosprávou. Vyšší pravděpodobnost jsem měla také kvůli tomu, že cukrovku mají oba moji rodiče,“ vypráví svůj příběh Lucie. Právě díky genetickým predispozicím přišla na to, že je nemocná. Na návštěvě u rodičů si vypůjčila glukometr (přístroj, který měří hladinu cukru v krvi, pozn. red.). Ten ukázal zvýšené hodnoty a Lucie se objednala k lékaři.

Patřím k lidem, kteří si za cukrovku mohou tak trochu sami. Stres a špatná životospráva se na mém zdraví podepsaly

„Vyšetření u mě potvrdila cukrovku druhého typu. Lékař mi doporučil dietu a dostala jsem léky, které mi upravovaly hladinu cukru v krvi. Zásadní pro mě bylo, abych zhubla, protože jsem měla vysoké BMI – 45 (index tělesné hmotnosti –⁠ norma se pohybuje do 25, pozn. red.). Byla jsem hodně obézní,“ pokračuje Lucie. Dodává, že se začala zajímat o další možnosti léčby a chtěla pro sebe to nejlepší. Proto se se svou lékařkou domluvila na změně léčby a začala dostávat injekce GLP-1, které pomáhají snižovat váhu a také riziko infarktu a mrtvice. „I na to si musím dávat pozor, protože moje babička má za sebou dva infarkty,“ dodává.

Váha jde dolů, ale jen na léky se spoléhat nemohu

Za tři čtvrtě roku se Lucii podařilo zhubnout 32 kg a jak sama říká, nebere to jako konečné číslo. Jejím cílem je shodit 50 kg. „Zatím si nekupuji nové oblečení, ale půjčuji si ho od své dospělé dcery,“ říká s úsměvem. Dodává, že váha jde dolů dobře, ale na samotné léky a dietu spoléhat nemůže. „Snažím se více chodit, jíst pravidelně a díky lékům na cukrovku mám menší chuť na sladké i k jídlu celkově,“ pokračuje. Přiznává, že dietu doporučenou nutriční terapeutkou na diabetologii úplně nedodržuje, protože se jí zdá příliš přísná. Paní doktorce se s tím ale svěřila a ta jí jídelníček, který si upravila podle svého, odsouhlasila. „Myslím, že důležité je s doktory mluvit na rovinu a říct i to, co zrovna nepochválí,“ míní Lucie.

Věřím, že až budu v dobré kondici, splním si svůj sen procestovat Skotsko na koni

Lucie se díky léčbě a změně životního stylu dostala na normální hladinu cukru v krvi. Celkově se cítí mnohem lépe, a to i proto, že jí neotékají nohy a ruce a zbavila se bolesti nohou a kyčlí. „Paní doktorka mi řekla, že mám teď hodnoty zdravého člověka a řekla mi, že prášky mohu brát už jen obden. Pokud to tak půjde dál, budu je moct brzy vysadit úplně,“ vysvětluje s tím, že když začala injekce GLP-1 užívat, nikdy by ji nenapadlo, že výsledek bude takový. Velkou motivací je pro Lucii i splnění snu – projet Skotsko na koni. K tomu ale potřebuje být v dobré formě –⁠ a to se jí v posledních měsících daří.

Podle lékařů se bude za 30 let v Česku léčit s cukrovkou 1,3 milionů lidí

Prognózy lékařů poukazují na skutečnost, že v roce 2030 by se v Česku mohlo léčit s cukrovkou až 1,3 milionu lidí. Navíc současný systém úhrad léků na cukrovku byl nastaven před třinácti lety. I novela zákona o veřejném zdravotním pojištění by měla usnadnit možnost volněji předepisovat a pojišťovnou hradit levnější, ale častěji využívané léky pro diabetiky. Lékaři vnímají jako obrovský přínos v léčbě cukrovky druhého typu léky založené na účincích GLP-1. Co si od nich slibují, na to jsme se zeptali prof. MUDr. Martina Haluzíka, DrSc.

Pane profesore, v čem vnímáte hlavní výhody léků GLP-1, které jsou průlomové v léčbě cukrovky?
Kromě prokazatelného zlepšení kompenzace cukrovky také výrazně snižují hmotnost, vedou k poklesu hladin lipidů v krvi a při dlouhodobém užívání vedou ke snížení rizika srdečně-cévních komplikací a ke zpomalení zhoršování funkce ledvin u diabetiků.

Jak diabetici mohou tyto léky užívat?
Tyto léky jsou podávány injekčně jednou nebo dvakrát denně, některé jenom jednou týdně. Jejich účinnost při léčbě diabetu, a také zmíněné pozitivní účinky na srdečně-cévní komplikace a diabetické onemocnění ledvin, byly prokázány řadou dlouhodobých klinických studií.

I když mají léky prokazatelně dobré účinky, každý pacient na ně nedosáhne, proč?
Ano, brání tomu některá omezení ze strany pojišťoven, které předpis těchto léků u řady pacientů omezují nebo rovnou zamítnou. Pacienti pak stojí před rozhodnutím, zda si léčbu hradit sami a čekat na případné proplacení doplatku v případě, že překročí ochranný limit na léky. Přitom lze předpokládat, že časnější používání této léčby by u řady pacientů mohlo předejít rozvoji dlouhodobých komplikací, a tak v konečném důsledku ušetřit značné prostředky, které je na léčbu komplikací pak nutné vynakládat.

Podle jakých kritérií tedy pojišťovny „vybírají“ vhodné kandidáty?
Pojišťovny plně hradí léčbu při BMI (index tělesné hmotnosti – pozn. red.) nad 35 a hladině dlouhého cukru nad 60 mmol/mol. Mezinárodní odborné společnosti doporučují vhodnost léčby již od 53 mmol/mol.

Pojišťovny částečně přispějí, pokud je splněn alespoň limit takzvaného dlouhého cukru nad 60 mmol/mol. Vynaložené náklady, které překračují ochranný limit, tedy celkovou částku doplatků za léky, je možné dostat od pojišťovny zpět. To se odvíjí od věku pacienta, do 65 let se jedná o 5 tisíc korun ročně, nad 65 let je to 1 000 Kč a nad 70 let pak 500 korun za rok. Při hodnotě dlouhého cukru, která je nižší než 60 mmol/mol, si musí léčbu pacient hradit sám. To by čeští diabetologové rádi změnili.

Odborná společnost usiluje o vyšší dostupnost léčby vzhledem k úhradám

MUDr. Eva Račická, místopředsedkyně České diabetologické společnosti (ČDS), zároveň CNN Prima NEWS potvrdila, že odborná společnost se opakovaně snaží prosadit zlepšení v otázce úhrady –⁠ tedy lepší dostupnosti nové léčby. Na příslušná místa, tedy Státnímu zdravotnímu ústavu, už opakovaně zaslali odborníci vyjádření ve prospěch léčby GLP-1 a nesouhlas s omezením úhrad u tohoto léku jen pro určité pacienty: „Nesouhlasné stanovisko o indikačním omezení pro léčbu GLP-1, která se týkají hodnoty HbA1c (dlouhého cukru - pozn. red.) a indexu BMI zasílal výbor ČDS Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) opakovaně, mj. vždy v komentářích při uvádění nových léků ze skupiny GLP-1. Téma bylo diskutováno i na nedávných osobních schůzkách, u kulatých stolů atd. Důvodem těchto aktivit ČDS  jsou výsledky zcela nových studií, které potvrdily benefit těchto léků ve vlivu na snížení rizika srdečně-cévních komplikací a jejich příznivý vliv na zpomalení zhoršování funkce ledvin u diabetiků,“ vysvětluje za odbornou společnost dotkorka Račická.

Proč nemohou být léky, které lidem s cukrovkou pomáhají, dostupné pro všechny?

Když jsme tuto otázku, s vědomím úsilí odborné společnosti, kladli, doufali jsme v nadějnější odpověď:

Proč nemohou být léky, které lidem s cukrovkou pomáhají, dostupné pro všechny, na to jsme se zeptali přímo Státního ústavu pro kontrolu léčiv. „Dle zákona o veřejném zdravotním pojištění je pro rozšíření podmínek úhrady nezbytné kromě průkazu klinického přínosu prokázat splnění podmínek nákladové efektivity a akceptovatelného dopadu do rozpočtu (tzv. farmakoekonomické náležitosti). Protože tyto ekonomické, zákonem požadované, náležitosti prokázány nebyly, nemůže SÚKL provést rozšíření podmínek úhrady," odpověděla stručně vedoucí Tiskového a informačního oddělení Mgr. Barbora Peterová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii
Koronavirus

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii

Ačkoliv řada lidí vyzývá vládu premiéra Petra Fialy (ODS) k tomu, aby zrušila většinu současných protiepidemických opatření, jako to udělali například Britové, podle kabinetu by to bylo předčasné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale potvrdil, že jeho tým o možném rozvolnění restrikcí často hovoří. Vláda už představila svou předpověď, kdy by „návrat k normálu“ mohl nastat.

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Válek: K vakcíně „pro odmítače“ se lidé mohou hlásit od února. Omikron vyvrcholí příští týden

K vakcíně „pro odmítače“ od firmy Novavax se lidé mohou hlásit od 1. února, oznámil ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Novavax vznikl starší metodou a mohl by tak přesvědčit i ty, kteří se obávají novějších mRNA vakcín. Vrchol omikronové vlny by pak měl podle Válka přijít příští týden, kdy bude přibývat až 80 tisíc nakažených denně.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

reklama

Domácí zpravodajství

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Farský si odlet do USA špatně spočítal. Měl požádat matematika Janečka, glosoval politolog

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský si myslel, že odlet na stáž do Spojených států mu projde. „Špatně si to spočítal. Možná se měl zeptat Karla Janečka, že by mu to propočítal lépe,“ glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Josef Mlejnek. Ten také společně s komentátorem Českého rozhlasu Plus Petrem Hartmanem diskutoval o aktuální atmosféře mezi Piráty a STAN.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

reklama