reklama

Chci zhubnout 50 kilo, říká cukrovkářka Lucie. Nová léčba jí v tom pomáhá

Lidí s diabetem přibývá. V současné době jde na jejich léčbu 15 procent z celkového zdravotního rozpočtu. Systém úhrad léků pro cukrovkáře je ale podle mnohých diabetologů zastaralý. Naposledy byl aktualizován před třinácti lety. V současné době jsou nemocným k dispozici nové a účinnější léky, které jsou ale dražší a pojišťovny je hradí jen některým. S cukrovkou se potýká také Lucie (40 let) z Prahy a hubne právě díky novým injekcím.

reklama

„Patřím k lidem, kteří si za cukrovku tak trochu mohou sami. Její vznik byl u mě spojený se stresem a špatnou životosprávou. Vyšší pravděpodobnost jsem měla také kvůli tomu, že cukrovku mají oba moji rodiče,“ vypráví svůj příběh Lucie. Právě díky genetickým predispozicím přišla na to, že je nemocná. Na návštěvě u rodičů si vypůjčila glukometr (přístroj, který měří hladinu cukru v krvi, pozn. red.). Ten ukázal zvýšené hodnoty a Lucie se objednala k lékaři.

Patřím k lidem, kteří si za cukrovku mohou tak trochu sami. Stres a špatná životospráva se na mém zdraví podepsaly

„Vyšetření u mě potvrdila cukrovku druhého typu. Lékař mi doporučil dietu a dostala jsem léky, které mi upravovaly hladinu cukru v krvi. Zásadní pro mě bylo, abych zhubla, protože jsem měla vysoké BMI – 45 (index tělesné hmotnosti –⁠ norma se pohybuje do 25, pozn. red.). Byla jsem hodně obézní,“ pokračuje Lucie. Dodává, že se začala zajímat o další možnosti léčby a chtěla pro sebe to nejlepší. Proto se se svou lékařkou domluvila na změně léčby a začala dostávat injekce GLP-1, které pomáhají snižovat váhu a také riziko infarktu a mrtvice. „I na to si musím dávat pozor, protože moje babička má za sebou dva infarkty,“ dodává.

Váha jde dolů, ale jen na léky se spoléhat nemohu

Za tři čtvrtě roku se Lucii podařilo zhubnout 32 kg a jak sama říká, nebere to jako konečné číslo. Jejím cílem je shodit 50 kg. „Zatím si nekupuji nové oblečení, ale půjčuji si ho od své dospělé dcery,“ říká s úsměvem. Dodává, že váha jde dolů dobře, ale na samotné léky a dietu spoléhat nemůže. „Snažím se více chodit, jíst pravidelně a díky lékům na cukrovku mám menší chuť na sladké i k jídlu celkově,“ pokračuje. Přiznává, že dietu doporučenou nutriční terapeutkou na diabetologii úplně nedodržuje, protože se jí zdá příliš přísná. Paní doktorce se s tím ale svěřila a ta jí jídelníček, který si upravila podle svého, odsouhlasila. „Myslím, že důležité je s doktory mluvit na rovinu a říct i to, co zrovna nepochválí,“ míní Lucie.

Věřím, že až budu v dobré kondici, splním si svůj sen procestovat Skotsko na koni

Lucie se díky léčbě a změně životního stylu dostala na normální hladinu cukru v krvi. Celkově se cítí mnohem lépe, a to i proto, že jí neotékají nohy a ruce a zbavila se bolesti nohou a kyčlí. „Paní doktorka mi řekla, že mám teď hodnoty zdravého člověka a řekla mi, že prášky mohu brát už jen obden. Pokud to tak půjde dál, budu je moct brzy vysadit úplně,“ vysvětluje s tím, že když začala injekce GLP-1 užívat, nikdy by ji nenapadlo, že výsledek bude takový. Velkou motivací je pro Lucii i splnění snu – projet Skotsko na koni. K tomu ale potřebuje být v dobré formě –⁠ a to se jí v posledních měsících daří.

Podle lékařů se bude za 30 let v Česku léčit s cukrovkou 1,3 milionů lidí

Prognózy lékařů poukazují na skutečnost, že v roce 2030 by se v Česku mohlo léčit s cukrovkou až 1,3 milionu lidí. Navíc současný systém úhrad léků na cukrovku byl nastaven před třinácti lety. I novela zákona o veřejném zdravotním pojištění by měla usnadnit možnost volněji předepisovat a pojišťovnou hradit levnější, ale častěji využívané léky pro diabetiky. Lékaři vnímají jako obrovský přínos v léčbě cukrovky druhého typu léky založené na účincích GLP-1. Co si od nich slibují, na to jsme se zeptali prof. MUDr. Martina Haluzíka, DrSc.

Pane profesore, v čem vnímáte hlavní výhody léků GLP-1, které jsou průlomové v léčbě cukrovky?
Kromě prokazatelného zlepšení kompenzace cukrovky také výrazně snižují hmotnost, vedou k poklesu hladin lipidů v krvi a při dlouhodobém užívání vedou ke snížení rizika srdečně-cévních komplikací a ke zpomalení zhoršování funkce ledvin u diabetiků.

Jak diabetici mohou tyto léky užívat?
Tyto léky jsou podávány injekčně jednou nebo dvakrát denně, některé jenom jednou týdně. Jejich účinnost při léčbě diabetu, a také zmíněné pozitivní účinky na srdečně-cévní komplikace a diabetické onemocnění ledvin, byly prokázány řadou dlouhodobých klinických studií.

I když mají léky prokazatelně dobré účinky, každý pacient na ně nedosáhne, proč?
Ano, brání tomu některá omezení ze strany pojišťoven, které předpis těchto léků u řady pacientů omezují nebo rovnou zamítnou. Pacienti pak stojí před rozhodnutím, zda si léčbu hradit sami a čekat na případné proplacení doplatku v případě, že překročí ochranný limit na léky. Přitom lze předpokládat, že časnější používání této léčby by u řady pacientů mohlo předejít rozvoji dlouhodobých komplikací, a tak v konečném důsledku ušetřit značné prostředky, které je na léčbu komplikací pak nutné vynakládat.

Podle jakých kritérií tedy pojišťovny „vybírají“ vhodné kandidáty?
Pojišťovny plně hradí léčbu při BMI (index tělesné hmotnosti – pozn. red.) nad 35 a hladině dlouhého cukru nad 60 mmol/mol. Mezinárodní odborné společnosti doporučují vhodnost léčby již od 53 mmol/mol.

Pojišťovny částečně přispějí, pokud je splněn alespoň limit takzvaného dlouhého cukru nad 60 mmol/mol. Vynaložené náklady, které překračují ochranný limit, tedy celkovou částku doplatků za léky, je možné dostat od pojišťovny zpět. To se odvíjí od věku pacienta, do 65 let se jedná o 5 tisíc korun ročně, nad 65 let je to 1 000 Kč a nad 70 let pak 500 korun za rok. Při hodnotě dlouhého cukru, která je nižší než 60 mmol/mol, si musí léčbu pacient hradit sám. To by čeští diabetologové rádi změnili.

Odborná společnost usiluje o vyšší dostupnost léčby vzhledem k úhradám

MUDr. Eva Račická, místopředsedkyně České diabetologické společnosti (ČDS), zároveň CNN Prima NEWS potvrdila, že odborná společnost se opakovaně snaží prosadit zlepšení v otázce úhrady –⁠ tedy lepší dostupnosti nové léčby. Na příslušná místa, tedy Státnímu zdravotnímu ústavu, už opakovaně zaslali odborníci vyjádření ve prospěch léčby GLP-1 a nesouhlas s omezením úhrad u tohoto léku jen pro určité pacienty: „Nesouhlasné stanovisko o indikačním omezení pro léčbu GLP-1, která se týkají hodnoty HbA1c (dlouhého cukru - pozn. red.) a indexu BMI zasílal výbor ČDS Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) opakovaně, mj. vždy v komentářích při uvádění nových léků ze skupiny GLP-1. Téma bylo diskutováno i na nedávných osobních schůzkách, u kulatých stolů atd. Důvodem těchto aktivit ČDS  jsou výsledky zcela nových studií, které potvrdily benefit těchto léků ve vlivu na snížení rizika srdečně-cévních komplikací a jejich příznivý vliv na zpomalení zhoršování funkce ledvin u diabetiků,“ vysvětluje za odbornou společnost dotkorka Račická.

Proč nemohou být léky, které lidem s cukrovkou pomáhají, dostupné pro všechny?

Když jsme tuto otázku, s vědomím úsilí odborné společnosti, kladli, doufali jsme v nadějnější odpověď:

Proč nemohou být léky, které lidem s cukrovkou pomáhají, dostupné pro všechny, na to jsme se zeptali přímo Státního ústavu pro kontrolu léčiv. „Dle zákona o veřejném zdravotním pojištění je pro rozšíření podmínek úhrady nezbytné kromě průkazu klinického přínosu prokázat splnění podmínek nákladové efektivity a akceptovatelného dopadu do rozpočtu (tzv. farmakoekonomické náležitosti). Protože tyto ekonomické, zákonem požadované, náležitosti prokázány nebyly, nemůže SÚKL provést rozšíření podmínek úhrady," odpověděla stručně vedoucí Tiskového a informačního oddělení Mgr. Barbora Peterová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama