reklama

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama

„Je to mediální hra, kterou vyvolal Vystrčil. Měla sloužit pouze jako vždy ke zviditelnění. Tolik pokrytectví, které předvádí předseda a někteří členové Senátu, jsem v životě nezažil. Vede to jen ke zbavení jeho (prezidentových) pravomocí,“ uvedl Vratislav Mynář.

Reagoval tak na poslední vývoj situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Senát si totiž vyžádal od Ústřední vojenské nemocnice, kde je Zeman hospitalizován, i od Hradu zprávu o prezidentově zdraví. Tu už šéf Senátu od nemocnice obdržel a zvažuje, co z dokumentu může zveřejnit.

Zeman nebyl v bezvědomí

Mynář se vyjádřil i k převozu Miloše Zemana do ÚVN, který proběhl v neděli 10. října. Záběry zpravodajského webu Novinky.cz prezidenta zachytily v bezvládném stavu. Mynář vyvrátil, že by byl prezident v bezvědomí.

„Kdyby tomu tak bylo, tak by asi měl na obličeji kyslíkovou masku a byl by napojen na přístroje. Nic takového nebylo,“ uvedl hradní kancléř.

Podle dřívějších slov Mynáře prezident během převozu pouze usnul. Jde o poslední záběry, kdy veřejnost prezidenta viděla. Od té doby je hospitalizován a o jeho zdravotním stavu se veřejnost dozvídá pouze kusé informace.

Zdravotní stav zahrnutý spekulacemi

Prezidentův zdravotní stav je tématem dohad a spekulací už řadu týdnů.

Prezidenta do nemocnice odvezla sanitka v neděli 10. října. Hospitalizace hlavy státu proběhla bezprostředně po setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v Lánech. Babiš tehdy odjel bez jakéhokoliv komentáře. Až o několik dnů později uvedl, že prezidentův největší problém je, že je oslabený a nejí. Bylo to den poté, co prezidenta v ÚVN navštívil šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Kvůli všem nejasnostem kolem hospitalizace i toho, jak Hrad dosud o zdravotním stavu prezidenta spíše neinformoval, než informoval, se začaly rodit mnohé spekulace. I proto se v posledních dnech objevují čím dál častěji požadavky, aby Babiš řekl, v jakém stavu prezident je. Bývalá ministryně pro lidská práva a lékařka Džamila Stehlíková dokonce prohlásila, že Zemana Babišova návštěva v Lánech zachránila.

Poslední informace, které ale Hrad dosud nepotvrdil, mluvily o tom, že prezident podstoupil transplantaci jater. Podle posledního vyjádření Hradu i rodiny je v péči lékařů na ARO a jeho léčba potřebuje čas. Prezident byl hospitalizován v ÚVN již dříve – podle Hradu šlo o tzv. rekondiční pobyty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama