V Japonsku musí odložit očkování milionů lidí. Tamní konvenční jehly totiž nedokážou z lahviček vakcíny firem Pfizer/BioNTech extrahovat šestou dávku látky, s čímž úřady nepočítaly. Japonsko tak narychlo shání speciální jehly, které budou schopny vysát látku z ampulí.
Když zdravotníci očkují vakcínou Pfizeru, zpravidla pacienty vakcinují nadvakrát, přičemž jednotlivé dávky by neměly dělit více než tři týdny. Dvojitá dávka výrazně snižuje následné riziko nákazy koronavirem. Z jedné lahvičky Pfizeru lze naočkovat až šest lidí. S tímto předpokladem nakoupili v Japonsku miliony vakcín a očekávali, že budou stačit pro 72 milionů občanů.
Jenže v asijské zemi nyní zjistili, že klasické jehly nedokážou z lahviček extrahovat poslední dávku vakcíny. To znamená, že v lahvičce od Pfizeru zůstává zbytková vakcína a lékaři jsou schopni naočkovat vždy jen pět lidí. S klasickými jehlami se tak v Japonsku podaří naočkovat jen zhruba 60 milionů lidí. Informoval o tom list The Guardian.
Tamní vláda se proto snaží rychle sehnat jiné jehly, které by dokázaly vakcínu Pfizeru plně využít. S podobným problémem se setkávají i v USA a Evropské unii.
Japonsko začíná s vakcinací obyvatelstva až nyní, předně chce naočkovat asi 20 tisíc zdravotníků a bedlivě monitorovat jejich zdravotní stav. Pokud půjde vše podle plánu, naočkuje zbývající zdravotnické pracovníky v zemi. Teprve poté se dostane na seniory, a to nejdříve začátkem dubna.