reklama

Kolosální Airbus poprvé přistál na Antarktidě. V zemi věčného sněhu přitom není letiště

Poprvé v dějinách přistál kolos Airbus A340 na Antarktidě. Charterový let do země věčného sněhu vypravila letecká společnost Hi Fly, která si pronajímá letadla a piloty, a může si tak dovolit dopravovat pasažéry do exotických destinací.

reklama

Letoun francouzského výrobce Airbus se vznesl v úterý z Kapského Města v Jihoafrické republice. Na Antarktidě přistál po pěti hodinách. Obří letoun s rozpětím křídel kolem 60 metrů se ale na světadílu příliš neohřál, po třech hodinách už piloti znovu žhavili motor a nastavili kurz zpět na Kapské Město.

Přistát na Antarktidě není nic snadného, na kontinentu totiž není žádné udržované letiště. Piloti proto k přistání využívají zhruba 50 ranvejí v různém stadiu údržby, které jsou roztroušené po celém světadílu. Jednu z nich spravuje i společnost White Desert, která se na uskutečnění zmíněného letu taktéž podílela.

Tři kilometry dlouhá ranvej, na kterou Airbus dosedl, spadá, co se týče obtížnosti přistání, do kategorie C, tudíž na ni mohou s letadlem dosednout pouze speciálně vyškolení piloti. Podobně obtížně se přistává pilotům například na Madeiře, Svaté Heleně či na letišti v London City.

Hlavním nepřítelem pilotů mířících na Antarktidu je světlo, které se odráží od sněhu, a může tak člověka za kniplem oslnit. Pro piloty je rovněž obtížné rozeznat, kde končí ranvej a kde už začínají nekonečné plochy hrubého sněhu.

Vůbec poprvé přistál na Antarktidě australský cestovatel George Hubert Wilkins. K historickému letu v roce 1928 využil hornoplošník Lockheed Vega.

Tagy:

Hlavní zprávy

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

reklama