reklama

Na černo: Norští výzkumníci přišli na způsob, jak ochránit ptáky před turbínami

Větrné elektrárny po celém světě mají každoročně na svědomí stovky tisíc ptáků.
Zdroj: Pexels

Studie norských výzkumníků může pomoci snížit počet ptačích obětí větrných turbín. Podle jejich výzkumu je možné míru úmrtí ptáků následkem nárazu do turbín snížit natřením jedné z lopatek na černo. „Kontrastní nátěry“ by tak mohly urychlit zavádění větrných elektráren, a to i na dříve problematických místech.

reklama

Výzkumníci z Norského institut pro přírodovědný výzkum analyzovali data získaná mezi lety 2006 a 2016 na větrné farmě na ostrově Smøla na západě Norska. Tato oblast se vyznačuje velkou přítomností ptáků, kteří do turbín často narážejí. Podle některých studií jsou příčinou tolika úmrtí, že se jejich vliv v ekosystému dá považovat za predační. K vyhledávání mrtvých ptáků na úpatí turbín vědci použili speciálně vycvičené psy. Kromě toho byla zaznamenána i těla, která našli kolemjdoucí či zaměstnanci elektrárny.

Pro ptáky jsou pohyblivé lopatky turbín v podstatě neviditelné.
Pro ptáky jsou pohyblivé lopatky turbín v podstatě neviditelné.
Zdroj: Pexels

V srpnu 2013 nechali vědci jednu ze čtyř lopatek turbíny natřít na černo. V následujících třech a půl letech poklesl počet úmrtí v průměru o necelých 72 procent. Na rozdíl od nás totiž ptáci pohybující se lopatky „nevidí“ a nepovažují je za pohyblivý objekt. Natřením jedné z lopatek na černo se pohyb turbíny pro ptáky náhle zviditelní. Podle předchozích studií je právě nátěr celé plochy nejúčinnější. Autoři norské studie ale zároveň upozorňují, že míra úmrtí se lišila rok od roku, a to někdy i poměrně významně, a vyzývají k dalším, dlouhodobým a rozsáhlejším studiím.

Natřením jedné z lopatek turbíny na černo by mohlo být možné snížit míru úmrtnosti ptáků i o tři čtvrtiny.
Natřením jedné z lopatek turbíny na černo by mohlo být možné snížit míru úmrtnosti ptáků i o tři čtvrtiny.
Zdroj: Pexels

Odborníci se domnívají, že pokud by „kontrastní nátěry“ skutečně byly řešením ke snížení míry úmrtnosti ptáků, mohly by vést k většímu využívání větrných elektráren jako alternativního zdroje elektrické energie.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama