reklama

Na černo: Norští výzkumníci přišli na způsob, jak ochránit ptáky před turbínami

Větrné elektrárny po celém světě mají každoročně na svědomí stovky tisíc ptáků.
Foto: Pexels

Studie norských výzkumníků může pomoci snížit počet ptačích obětí větrných turbín. Podle jejich výzkumu je možné míru úmrtí ptáků následkem nárazu do turbín snížit natřením jedné z lopatek na černo. „Kontrastní nátěry“ by tak mohly urychlit zavádění větrných elektráren, a to i na dříve problematických místech.

reklama

Výzkumníci z Norského institut pro přírodovědný výzkum analyzovali data získaná mezi lety 2006 a 2016 na větrné farmě na ostrově Smøla na západě Norska. Tato oblast se vyznačuje velkou přítomností ptáků, kteří do turbín často narážejí. Podle některých studií jsou příčinou tolika úmrtí, že se jejich vliv v ekosystému dá považovat za predační. K vyhledávání mrtvých ptáků na úpatí turbín vědci použili speciálně vycvičené psy. Kromě toho byla zaznamenána i těla, která našli kolemjdoucí či zaměstnanci elektrárny.

V srpnu 2013 nechali vědci jednu ze čtyř lopatek turbíny natřít na černo. V následujících třech a půl letech poklesl počet úmrtí v průměru o necelých 72 procent. Na rozdíl od nás totiž ptáci pohybující se lopatky „nevidí“ a nepovažují je za pohyblivý objekt. Natřením jedné z lopatek na černo se pohyb turbíny pro ptáky náhle zviditelní. Podle předchozích studií je právě nátěr celé plochy nejúčinnější. Autoři norské studie ale zároveň upozorňují, že míra úmrtí se lišila rok od roku, a to někdy i poměrně významně, a vyzývají k dalším, dlouhodobým a rozsáhlejším studiím.

Odborníci se domnívají, že pokud by „kontrastní nátěry“ skutečně byly řešením ke snížení míry úmrtnosti ptáků, mohly by vést k většímu využívání větrných elektráren jako alternativního zdroje elektrické energie.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Zdraví

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

reklama
Byl to Putinův povel, aby mě otrávili. Roky mě šikanuje, říká Alexej Navalnyj
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama