Na černo: Norští výzkumníci přišli na způsob, jak ochránit ptáky před turbínami

Studie norských výzkumníků může pomoci snížit počet ptačích obětí větrných turbín. Podle jejich výzkumu je možné míru úmrtí ptáků následkem nárazu do turbín snížit natřením jedné z lopatek na černo. „Kontrastní nátěry“ by tak mohly urychlit zavádění větrných elektráren, a to i na dříve problematických místech.

Výzkumníci z Norského institut pro přírodovědný výzkum analyzovali data získaná mezi lety 2006 a 2016 na větrné farmě na ostrově Smøla na západě Norska. Tato oblast se vyznačuje velkou přítomností ptáků, kteří do turbín často narážejí. Podle některých studií jsou příčinou tolika úmrtí, že se jejich vliv v ekosystému dá považovat za predační. K vyhledávání mrtvých ptáků na úpatí turbín vědci použili speciálně vycvičené psy. Kromě toho byla zaznamenána i těla, která našli kolemjdoucí či zaměstnanci elektrárny.

V srpnu 2013 nechali vědci jednu ze čtyř lopatek turbíny natřít na černo. V následujících třech a půl letech poklesl počet úmrtí v průměru o necelých 72 procent. Na rozdíl od nás totiž ptáci pohybující se lopatky „nevidí“ a nepovažují je za pohyblivý objekt. Natřením jedné z lopatek na černo se pohyb turbíny pro ptáky náhle zviditelní. Podle předchozích studií je právě nátěr celé plochy nejúčinnější. Autoři norské studie ale zároveň upozorňují, že míra úmrtí se lišila rok od roku, a to někdy i poměrně významně, a vyzývají k dalším, dlouhodobým a rozsáhlejším studiím.

Odborníci se domnívají, že pokud by „kontrastní nátěry“ skutečně byly řešením ke snížení míry úmrtnosti ptáků, mohly by vést k většímu využívání větrných elektráren jako alternativního zdroje elektrické energie.

Tagy: