Evakuovaní na Jihlavsku mohou domů, hasiči zpevnili hráz rybníka. Jinde nebezpečí povodní trvá

Vzestup hladiny řeky v Brodu nad Labem

Hasiči zpevnili narušenou hráz rybníka Řibřid v Mrákotíně. Použili 300 tun kamene. Všech 49 evakuovaných může domů. Situaci posoudil odborník na bezpečí vodních děl. V Brodu nad Labem na Náchodsku řeka zatopila zahrady a sklepy několika místním obyvatelům. Hladina Labe, která se obvykle drží pod dvěma metry, aktuálně přesáhla 420 centimetrů. Kombinace dešťů a tání sněhu způsobila stoupání hladin potoků a řek na téměř celém území Česka. Alarmující je situace zejména ve východních Čechách a na Vysočině.

Městys Mrákotín evakuoval dopoledne 49 lidí do kulturního domu. „Čekali jsme, jak všechno dopadne. Jde to teď (voda) bezpečnostním přepadem, který jsme trochu odkryli, aby to mohlo téci víc. Tím, že to teče víc, nám to zase zatápí sklepy baráků okolo potoka. Tak budeme dál odčerpávat, jako poslední dva dny a dvě noci,“ řekl starosta Miroslav Požár (SNK městyse Mrákotín). Ohrožených bylo asi 20 domů, starosta dopoledne popsal situaci jako vážnou.

ČTĚTE TAKÉ: Povodně už hrozí na více než 160 místech v Česku. Nejhorší situace je na Ohři a Labi

Před 10:00 se u prostřední výpusti rybníka podemlela silnice III/40614, hasiči a policisté evakuovali domy, informovala krajská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Kolem 11:00 se podařilo únik vody zastavit.

Mluvčí krajských hasičů Petra Musilová před polednem informovala, že hasiči vodu z rybníka postupně vypouštějí. Policie po poledni také informovala, že hráz prosakuje i u dalšího rybníku v katastru Mrákotína, rybníku Hamerského. Starosta to vyvrátil, odpoledne řekl, že situaci na místě prověřil odborník a hráz neprosakuje.

Provoz přes hráz rybníka Řibřid bude nyní omezený. Po silnici přes hráz mohou projet jen auta do 3,5 tuny a linkové autobusy veřejné dopravy, uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Tam, kde je hráz narušená, se bude jezdit jedním pruhem.

Problémy hlásí i obce ve východních Čechách. Rozvodněná řeka dává zabrat například obyvatelům Brodu nad Labem. „Někteří lidé mají v domech vodu, jiní říkali, že se sice bojí, ale mají domy na druhé straně,“ informoval z místa reportér CNN Prima NEWS Martin Holek. Na protější straně řeky schází k zatopení zhruba metr a půl, upřesnil.

Lidé tu podle něj vzhledem k prognóze meteorologů, že se situace už nebude zhoršovat, rezignovali na protipovodňová opatření a rozhodli se, že pytle a další ochranu před vodou stavět nebudou. Naopak v Hrochově Týnci na Pardubicku, kde výstraha před povodněmi platí také, pytle a bariéry preventivně použili.

Situace je ve východních Čechách alarmující i na jiných místech. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji je nejvyšších třetích stupňů povodňového nebezpečí okolo deseti, upřesnil Holek. Na mnoha místech zasahují hasiči. „Hodně událostí evidují i v Pardubickém kraji,“ uvedl mluvčí generálního ředitelství hasičů Jiří Fröhlich pro CNN Prima NEWS. Často vyjížděli také na Trutnovsku.

Po celé republice pracuje asi tisíc hasičů, doplnil Fröhlich. Nejčastěji vyjížděli v severních Čechách – na Děčínsku, Ústecku, Liberecku nebo Českolipsku – a na Vysočině. Nejméně zásahů hlásí Zlínský a Moravskoslezský kraj.

K TÉMATU: Rozvodněná řeka Jihlava

Tagy: