Na JIP ubývá pacientů s covidem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pandemická situace v Česku se zlepšuje, o čemž svědčí úbytek pacientů s covidem na jednotkách intenzivní péče. Lékaři se tak pomalu mohou vracet k odloženým neakutním zákrokům. Podle nemocnic se ale skluz bude dohánět těžko.
Ganbat Natsag z Mongolska žije v Česku 13 let. „Rok jsem čekal na operaci ledviny, měl jsem bolesti. Jsem rád, že jsem tady,“ řekl.
Na jednotkách intenzivní péče ubývá pacientů s covidem. (Ilustrační foto) Zdroj: AP
Po úterním zákroku čeká Natzaga zhruba 24hodinový pobyt na jednotce intenzivní péče. Po dalších dvou dnech pojede domů. Pacientů, jako je on, mají jen na urologii liberecké nemocnice na seznamu dvě stovky.
V pondělí přibylo 2560 případů covidu. Podmínky pro otevření obchodů splněny nejsou
Testy v pondělí potvrdily 2 560 nových případů covidu, o 777 méně než o týden dřív. Na 100 tisíc obyvatel v ČR připadá 156 nových případů za sedm dní. To je stále více než hranice pro otevření obchodů stanovená vládní strategií, tedy 100 případů na 100 tisíc obyvatel. Bez ohledu na to se 3. května otevřou vybrané služby a do lavic se vrátí žáci druhého stupně základních škol ve vybraných okresech.
Lidé často trpí bolestmi. Protože je ale jejich zdravotní problémy přímo neohrožovují na životě, zásahy lékařů se odkládaly. Na základě vládního nařízení je zdravotníci nemohli operovat. „Pacienti strašně dlouho čekali. Někteří mají velké problémy a komplikace. Teď by všichni chtěli, aby byli odoperovaní, ale kapacity nemáme,“ vysvětlila vrchní sestra oddělení urologie Krajské nemocnice Liberec Lucie Židková.
Nedostatek kapacit hlásí i jinde. Například na klinice ortopedie Nemocnice Na Bulovce očekávají prodloužení čekací lhůty pacientů i o více než pět měsíců. „Na plnou úroveň péče, jak ji známe z předcovidového období, se dostaneme zhruba za rok,“ sdělila iDNES.cz mluvčí nemocnice v Ústí nad Labem Jana Mrákotová.
Nedostatek lůžek i personálu
„Bude to v řádu měsíců až let,“ uvedl poněkud pesimistický odhad ředitel Oblastní nemocnice v Kolíně Petr Chudomel. „Nemůžeme najednou operovat na 140 procent, už předtím jsme operovali na maximum. Na každého se postupně dostane,“ dodal primář oddělení urologie Krajské nemocnice Liberec Jan Mečl.
Pro návrat k běžnému počtu operací jsou zapotřebí volná lůžka na jednotkách intenzivní péče, kde pacienti tráví první hodiny po zákroku. Tam se kapacita uvolňuje velmi pozvolna. Problém je také nedostatek personálu.