Když se minulý týden vyhlašovala přísnější opatření, která znamenala uzavření většiny obchodů, nezaznělo, zda se týkají také knihoven. Ty se pak musely dodatečně dotazovat na ministerstvu kultury, které jim potvrdilo, že knihovny patří mezi „maloobchodní prodej“, a tudíž jsou uzavřené. Nemohou navíc otevřít ani výdejní okénko, jako to dělají knihkupectví po vzoru restaurací.
Knihovny se dozvěděly o svém uzavření až od Národní knihovny, která se musela dotazovat ministerstva kultury. Na svých stránkách Národní knihovna píše: „U zákazu maloobchodního prodeje a služeb od 22. 10. 2020 do 3. 11. 2020 nejsou v opatření knihovny explicitně jmenovány, ale ministerstvo kultury následně potvrdilo, že zákaz provozu se vztahuje i na knihovny.“
Mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová CNN Prima NEWS potvrdila, že knihovny jsou skutečně v rámci nově zavedených protiepidemických opatřeních zavřeny. „S knihovnami a jejich zástupci jsme v kontaktu. Zcela jistě se budeme snažit, aby v rámci rozvolňování, které bude podobně jako mezi jarem a létem postupné ve více fázích, byly knihovny otevřeny v těch prvních fázích. Samy knihovny a jejich zástupci, se kterými jsme v kontaktu, upozorňují na fakt, že velká část lidí, kteří v nich pracují, jsou starší ročníky, a spadají tak do ohroženější skupiny obyvatel. Tento fakt musíme rovněž zohlednit,“ uvedla Lagronová.
Některé knihovny již za první vlny navrhovaly, že by mohly zřídit alespoň výdejní okénko. Nemožnost půjčovat knihy totiž vedla k tomu, že si je lidé půjčovali mezi sebou. Národní knihovna však tuto možnost vzhledem k situaci odmítá.
„S ohledem na stávající velmi vážnou situaci nebudeme apelovat na ministerstvo ve věci povolení tzv. výdejních okének či jiných výjimek. Uvědomujeme si, že přijatá opatření reflektují současný stav vývoje pandemie COVID-19 a věříme, že restriktivní opatření brzy vrátí nejen knihovnický život do normálu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková.
Digitální přístup či dovoz knih domů
Přesto chce instituce zpřístupnit alespoň digitalizované tituly pro studenty. „Vyjednáváme však s kolektivními správci autorských práv o možnosti zpřístupnění všech digitalizovaných titulů prostřednictvím aplikace Kramerius-VŠ, jak tomu bylo na jaře. Pokud získáme souhlas, budou mít studenti a akademická obec přístup do Národní digitální knihovny. Tato služba byla v první vlně velmi hojně využívána a již nyní je po ní velká poptávka,“ sdělila Maňáková.
Některé knihovny se přesto snaží alespoň nějakým způsobem pro své čtenáře fungovat. Například Městská knihovna Děčín zavedla dovoz knih domů. „Městská knihovna nabízí tuto službu po dobu vyhlášeného nouzového stavu. Služba platí pro všechny čtenáře knihovny. Rozvoz je omezen pouze na území města Děčín. Knihy vám budou doručeny bez osobního kontaktu s dodržením všech hygienických nařízení,“ píše knihovna na svém Facebooku.
První várka je připravená. Můžete hádat. Copak je v těchto papírových taštičkách? Kampak se zítra dopoledne povezou?
Posted by Městská knihovna Děčín on Monday, October 26, 2020
Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk zase během první vlny vysílala čtení nejrůznějších autorů, jako byla například Markéta Pilátová. Podobné aktivity plánuje knihovna i v příštích týdnech. Pro své čtenáře zatím alespoň prodloužila výpůjčky o 30 dnů.
Milí čtenáři, doufáme, že budeme moci pro vás naše dveře otevřít co nejdříve. Všechny vaše výpůjčky jsme vám prodloužili o 30 dnů. Vaše knihovna. ❤️
Posted by Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk on Thursday, October 22, 2020