reklama

Prezident Tanzanie nevěří testům na COVID-19, pozitivní vzorek měla i koza a papája

Prezident Tanzanie John Magufuli tvrdí, že v zemi rostou případy nákazy koronavirem jen kvůli nefunkčním testům. Ty údajně pozitivně vyhodnotily i vzorek kozy a papáji. Magufuli považuje reakce na situaci kolem pandemie ve světě za přehnané. Sám nepřijal téměř žádná opatření, nemoc by případně léčil výtažkem z pelyňku. Opozice se proti jeho přístupu bouří.

reklama

Poslední údaje z Tanzanie zveřejněné minulou středu (země neposkytuje aktualizovaná data denně) uvádí 480 zjištěných případů nákazy koronavirem a 16 úmrtí na onemocnění COVID-19. Během víkendu se však objevily na sociálních sítích záběry z několika nočních pohřbů. „Magufuli řekl, že tyto pohřby měly jiný důvod než COVID-19,“ interpretoval slova tanzanského prezidenta reportér CNN z Keni Farai Sevenzo.

Afrika eviduje výrazně méně případů nákazy koronavirem než zbytek světa. Efektivita testování je však sporná, televizní síť Al-Džazíra uvádí, že africké státy provádějí v průměru jen 500 testů na milion obyvatel. Prezident Tanzanie tvrdí, že důvodem strmějšího nárůstu případů jsou nefunkční laboratorní testy. Podle něj byly do laboratoří mimo jiné zaslány falešné zvířecí či rostlinné vzorky popsané jmény fiktivních osob. Laboranti pak vyhodnotili jako pozitivní vzorek kozy i papáji. Magufuli to přisuzuje „sabotáži imperialistů“.

„Je možné, že dochází k technickým chybám, nebo že importované testovací sady vykazují problémy. Je také pravděpodobné, že technici jsou za chybné výsledky placeni,“ řekl televizi TBC. Kvůli tomu už odvolal ředitelku národní laboratoře Nyamburu Moremiovou.

Té se zastal opoziční politik Zitto Kabwe, předseda Aliance pro změnu a transparentnost. „Nebuďte smutná z toho, jak politici zasahují do technických problémů. Věřím, že jste odvedla profesionální práci a zůstanete jednou z nejlepších vědkyň v Tanzanii,“ napsal na Twitter.

Prezident John Magafuli v neděli odvolal navíc bez udání důvodu vládního šéfa oddělení zdravotnických nákupů.

Tři politici jsou po smrti, poslanci odmítají pracovat

V dubnu parlament oznámil, že jeden z jeho členů byl pozitivně testován na nákazu koronavirem. Jeho jméno však nezveřejnil. Opozice se v pátek vyjádřila, že její poslanci se již nebudou jednání v parlamentu účastnit. Prezident vyhrožuje, že je bude za absence pokutovat.

Nedávno zemřel nově zvolený ministr spravedlnosti, 74letý Augustine Mahiga. O příčinách jeho úmrtí vláda nesdělila žádné podrobnosti. Jedná se ovšem již o třetího zesnulého tanzanského politika v rozmezí jedenácti dnů. Podle serveru Quartz Africa všichni vykazovali symptomy onemocnění COVID-19.

Tanzanie nepřijala žádná zvláštní opatření kromě uzavření škol. Magufuli sice vyzval, aby se občané vyhnuli zbytečnému shromažďování, ale vybídl je, aby udržovali v chodu ekonomiku a modlili se za to, aby byla pandemie zažehnána.

Pokud jde o léčebné metody proti nemoci COVID-19, John Magufuli vkládá naději do bylinných medikamentů, které nabízí prezident Madagaskaru Andry Rajoelina. Světová zdravotnická organizace ovšem varuje, že neexistuje žádný důkaz o jejich účinnosti.

„Jsem ve spojení s Madagaskarem, odtamtud nám již zaslali dopis, že vynalezli lék. Pošleme tam letadlo, aby ho mohli užívat také obyvatelé Tanzanie. Vláda pracuje ve dne v noci,“ řekl prezident. Údajný lék z Madagaskaru chce dovážet také Kongo či Guinea-Bissau. Vyrábí se z pelyňku používaného též při léčbě malárie.

V roce 2015 byl John Magufuli po svém zvolení radostně přijat nejen v Tanzanii, ale i v dalších afrických zemích. Vyhlásil boj korupci a odvolal několik čelních představitelů vlády. Postupně však kvůli zaváděným restriktivním opatřením jeho popularita klesala. Omezil například svobodu slova, zrušil živé televizní debaty politiků, zakázal těhotným dívkám chodit do školy a mimo zákon postavil také kouření vodní dýmky. Další prezidentské volby proběhnou v Tanzanii letos, Magufuli bude pravděpodobně znovu kandidovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór
Názory

KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór

Je leden 2019. Sedím v newsroomu, připravuji se na zprávy. Kolega, který sedí naproti, si přinese ke stolu oběd, ten zavoní až ke mně. Zvednu se, nakloním se nad jeho talíř, protože mezi lidmi v redakci tu obecně panuje uvolněná a přátelská atmosféra. Chvíli si povídáme o tom, jak jeho žena skvěle vaří. Vzápětí mi na Messengeru pípne zpráva od kolegy, který vedle něj sedí ob místo. „To bylo moc pěkné, jak ses k němu naklonila. Nechceš se na to kuře podívat ještě jednou? :P“ Posílám mu GIF s chlapečkem, který zvedá oči v sloup. Začínám se cítit nepohodlně v šatech z kostymérny, které mají, hodnoceno zpětně, jemný „vysílatelný“ výstřih. „To byl kompliment, ty osobo,” odpovídá, „nemůžu Ti psát jenom o brexitu.”

Sledujte ŽIVĚ brífink z Hradu: Ovčáček svolal brífink. Očekává se vzkaz prezidenta
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ brífink z Hradu: Ovčáček svolal brífink. Očekává se vzkaz prezidenta

Kancelář prezidenta republiky uspořádá ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě tiskovou konferenci. Na Twitteru to bez bližších podrobností oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dá se tak jen spekulovat, co chce kancelář veřejnosti sdělit. Může jít o podrobnosti ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana, ale i o reakci na kroky politiků ohledně odebrání pravomocí hlavě státu. Začátek je naplánovaný na 15:00, brífink můžete sledovat živě v tomto článku.

Česko zachvátila panika jménem AdBlue. Proč kapalina zdražuje a k čemu je potřeba?

Aktualizováno

Náklady na silniční dopravu stoupají v posledních týdnech a měsících o desítky procent, a to téměř ve všech aspektech. Zdražují paliva, samotná vozidla, energie, náklady na lidské zdroje a vyšší jsou i úroky. Nyní ale může dojít k nejhoršímu: Nedostatek kapaliny AdBlue může zastavit provoz všech nákladních vozidel i autobusů. A na silnice nevyjedou ani řidiči osobních vozů vyrobených podle normy Euro 6.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Vojtěch: Za nízkou proočkovanost můžou dezinformace. Před volbami je šířili i politici

Očkování v Česku se během léta zadrhlo. Zatímco některé západní státy, které mají proočkováno kolem 80 procent populace, mohou rušit covidová opatření, Česko se kvůli skokově rostoucím číslům chystá zavádět přísnější pravidla. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohou za nízkou proočkovanost v Česku především dezinformace, které byly šířeny rovněž některými politickými subjekty.

Pyrotechnika s tvrdými tresty. Nesmysl, i hráči mají rádi světlice, říká exšéf kotle Slavie

Senát v příštím týdnu téměř jistě schválí tvrdší tresty za použití pyrotechniky na fotbalových stadionech. Brzy tedy na hříšníky budou čekat pokuty až ve výši 100 000 korun. Změně nerozumí Lukáš „Strašák“ Vala, který roky vedl kotel fotbalové Slavie Praha. Už si udržuje odstup a má nadhled, proto pro CNN Prima NEWS říká, že v případě ohlušujících dělbuchů to chápe. Ale vadí mu přísný pohled na vizuální pyrotechniku, například světlice, které podle jeho slov i hráči oceňují.

Nadějný ragbista zemřel při nehodě. Jeho kamarádi pak dojali zdrcenou vdovu s dětmi

Zejména ragbyová komunita na Novém Zélandu se na začátku týdne ponořila do smutku. V pouhých 25 letech zemřel při autonehodě reprezentant All Blacks Sean Wainui. Nejtěžší chvíle nyní prožívají manželka a dvě děti, které po sobě mladý hráč zanechal. Právě jim se snaží pomáhat nejen klub, za který Wainui hrával, ale také přátelé i fanoušci. Na počest známého ragbisty předvedli emocionální a slavný maorský tanec haka.

Z pěti grilovaných kuřat jsou po inflaci dvě. Nastupuje vláda sebevrahů, varuje ekonom

Za 10 eur jste v roce 1967 koupili v Rakousku pět grilovaných kuřat, dneska necelá dvě, upozornil na rostoucí inflaci názorně ekonom Jiří Schwarz v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS. Podle něj může být nastupující vláda Petra Fialy vládou sebevrahů, protože bude tlačena ke snížení výdajů, k rozpočtové odpovědnosti a bude mít malý manévrovací prostor k tomu, aby v jejím funkčním období bobtnaly výdaje. Bude zkrátka nepopulární.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal

Pokud by byl prezident Miloš Zeman zbaven svých pravomocí a ty by se rozdělily mezi premiéra a předsedu či předsedkyni Sněmovny, Andrej Babiš by mohl rozhodnout o zastavení svého vlastního trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. V minulosti se o to pokusil třeba slovenský premiér Vladimír Mečiar, a přestože to soud nakonec zrušil, získal tím odklad vyšetřování o více než deset let.

Vyznamenání od Zemana by měli dostat Prymula, Trávníček i Gott. Kdo ocenění odmítl?

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, slavnostní ceremonie se tak zřejmě epidemiolog Roman Prymula nebo herec Pavel Trávníček nedočkají. Vše bude záviset na zdravotním stavu Miloše Zemana. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

reklama