Redaktor CNN Farai Sevenzo popisuje skepsi tanzanského prezidenta vůči koronaviru.
Prezident Tanzanie John Magufuli tvrdí, že v zemi rostou případy nákazy koronavirem jen kvůli nefunkčním testům. Ty údajně pozitivně vyhodnotily i vzorek kozy a papáji. Magufuli považuje reakce na situaci kolem pandemie ve světě za přehnané. Sám nepřijal téměř žádná opatření, nemoc by případně léčil výtažkem z pelyňku. Opozice se proti jeho přístupu bouří.
Poslední údaje z Tanzanie zveřejněné minulou středu (země neposkytuje aktualizovaná data denně) uvádí 480 zjištěných případů nákazy koronavirem a 16 úmrtí na onemocnění COVID-19. Během víkendu se však objevily na sociálních sítích záběry z několika nočních pohřbů. „Magufuli řekl, že tyto pohřby měly jiný důvod než COVID-19,“ interpretoval slova tanzanského prezidenta reportér CNN z Keni Farai Sevenzo.
Afrika eviduje výrazně méně případů nákazy koronavirem než zbytek světa. Efektivita testování je však sporná, televizní síť Al-Džazíra uvádí, že africké státy provádějí v průměru jen 500 testů na milion obyvatel. Prezident Tanzanie tvrdí, že důvodem strmějšího nárůstu případů jsou nefunkční laboratorní testy. Podle něj byly do laboratoří mimo jiné zaslány falešné zvířecí či rostlinné vzorky popsané jmény fiktivních osob. Laboranti pak vyhodnotili jako pozitivní vzorek kozy i papáji. Magufuli to přisuzuje „sabotáži imperialistů“.
„Je možné, že dochází k technickým chybám, nebo že importované testovací sady vykazují problémy. Je také pravděpodobné, že technici jsou za chybné výsledky placeni,“ řekl televizi TBC. Kvůli tomu už odvolal ředitelku národní laboratoře Nyamburu Moremiovou.
Té se zastal opoziční politik Zitto Kabwe, předseda Aliance pro změnu a transparentnost. „Nebuďte smutná z toho, jak politici zasahují do technických problémů. Věřím, že jste odvedla profesionální práci a zůstanete jednou z nejlepších vědkyň v Tanzanii,“ napsal na Twitter.
Prezident John Magafuli v neděli odvolal navíc bez udání důvodu vládního šéfa oddělení zdravotnických nákupů.
Tři politici jsou po smrti, poslanci odmítají pracovat
V dubnu parlament oznámil, že jeden z jeho členů byl pozitivně testován na nákazu koronavirem. Jeho jméno však nezveřejnil. Opozice se v pátek vyjádřila, že její poslanci se již nebudou jednání v parlamentu účastnit. Prezident vyhrožuje, že je bude za absence pokutovat.
Nedávno zemřel nově zvolený ministr spravedlnosti, 74letý Augustine Mahiga. O příčinách jeho úmrtí vláda nesdělila žádné podrobnosti. Jedná se ovšem již o třetího zesnulého tanzanského politika v rozmezí jedenácti dnů. Podle serveru Quartz Africa všichni vykazovali symptomy onemocnění COVID-19.
Tanzanie nepřijala žádná zvláštní opatření kromě uzavření škol. Magufuli sice vyzval, aby se občané vyhnuli zbytečnému shromažďování, ale vybídl je, aby udržovali v chodu ekonomiku a modlili se za to, aby byla pandemie zažehnána.
Pokud jde o léčebné metody proti nemoci COVID-19, John Magufuli vkládá naději do bylinných medikamentů, které nabízí prezident Madagaskaru Andry Rajoelina. Světová zdravotnická organizace ovšem varuje, že neexistuje žádný důkaz o jejich účinnosti.
„Jsem ve spojení s Madagaskarem, odtamtud nám již zaslali dopis, že vynalezli lék. Pošleme tam letadlo, aby ho mohli užívat také obyvatelé Tanzanie. Vláda pracuje ve dne v noci,“ řekl prezident. Údajný lék z Madagaskaru chce dovážet také Kongo či Guinea-Bissau. Vyrábí se z pelyňku používaného též při léčbě malárie.
V roce 2015 byl John Magufuli po svém zvolení radostně přijat nejen v Tanzanii, ale i v dalších afrických zemích. Vyhlásil boj korupci a odvolal několik čelních představitelů vlády. Postupně však kvůli zaváděným restriktivním opatřením jeho popularita klesala. Omezil například svobodu slova, zrušil živé televizní debaty politiků, zakázal těhotným dívkám chodit do školy a mimo zákon postavil také kouření vodní dýmky. Další prezidentské volby proběhnou v Tanzanii letos, Magufuli bude pravděpodobně znovu kandidovat.