Na Krymu budeme brzy, řekl šéf ukrajinských špionů. Experti naznačili průběh osvobozující akce

Ukrajinský salvový raketomet v akci

Válka na Ukrajině (29.7.2023 12:00)

Na Krymu budeme už brzy, prohlásil šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov. O chystaném ukrajinském útoku na Rusy okupovaný poloostrov se mluví už delší dobu. Je ale operace proveditelná? A jak bude vypadat? Na tyto otázky se zaměřili vojenští a bezpečnostní experti, které cituje web britské stanice Sky News.

Krym se v souvislosti s válkou na Ukrajině začíná skloňovat čím dál častěji. Nejnověji se k Ruskem anektovanému poloostrovu vyjádřil šéf ukrajinské rozvědky Budanov. Na otázku webu TSN, kdy ukrajinští vojáci vstoupí na území Krymu, odpověděl velmi stručně: „Už brzy.“ Rusové ale svoji nejcennější kořist, kterou obsadili a anektovali v roce 2014, rozhodně nedají lacino.

ČTĚTE TAKÉ: S Rusy tajně jednáme. Nevědí, co na Ukrajině vlastně chtějí, tvrdí zdroj z americké diplomacie

„Krym s pevninskou Ukrajinou spojují pouze dvě silnice. Jedna prochází úzkou šíjí, druhá by se zase dala jednoduše přetnout vyřazením zranitelného mostu,“ naznačují podle Sky News analytici z americké organizace Rada pro mezinárodní vztahy možná úskalí pro Ukrajince. Zároveň poukazují na satelitní snímky, podle kterých Rusové na Krymu budují mohutné obranné opevnění. To by pro dobyvatele, v případě, že se dostanou až k poloostrovu, představovalo značný oříšek.

Sabotáž v ruských řadách. Desítky okupantů odmítly bojovat, zničily i svá vozidla

Rusové zasáhli vícepodlažní obytný dům ve městě Dnipro, nejméně devět lidí, včetně dvou dětí, utrpělo zranění, oznámil gubernátor Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak. 15 lidí mělo utrpět zranění při dalším výbuchu, v tomto případě šlo o ruské město Taganrog vzdálené asi 50 km od Ukrajiny. Generální štáb Ukrajiny hlásí významné úspěchy na frontě, desítky okupantů podle něj navíc odmítají plnit dané rozkazy. Má se jednat o zhruba 60 ruských vojáků v okolí osvobozené obce Staromajorske. Znovuzískání vesničky bude mít podle analytika velký vliv na další průběh protiofenzivy.

Podle odbornice na tajné služby Louisy Jonesové se bude operace Ukrajinců podobat spíše dobývání ostrova než území na pevnině, protože šíje spojující pevninu s poloostrovem je „příliš úzká“ a také „náchylná k podmáčení terénu“. Ukrajinci proto budou potřebovat značnou podporu ze vzduchu i z moře, myslí si Jonesová.

Za velmi obtížný úkol považují znovudobytí Krymu i odborníci z americké instituce RAND Corporation. Podle nich by ale Ukrajinci mohli použít vodní drony k ochromení ruské vojenské síly na poloostrově. To už se ostatně v minulosti zřejmě stalo v případě útoků na ruské vojenské lodě či Kerčský most.

„Tímto způsobem by Ukrajinci mohli udělat blokádu Krymu. Pomocí dalších zbraní by pak útočili na Rusy na poloostrově, a znemožnit jim tak protiútok. Zasaženi útoky a nedostatkem zásob by pak ruské síly na Krymu mohly být značně oslabeny,“ míní odborníci.

List The New York Times s odvoláním na dva nejmenované představitele Pentagonu ve středu napsal, že na Ukrajině začal hlavní úder ukrajinské protiofenzívy, při němž se Ukrajinci pokusí prolomit pozemní spojení poloostrova Krym s dalšími Ruskem okupovanými územími na jihu Ukrajiny. Stanice CNN citovala dva americké činitele, podle nichž ukrajinská armáda nasadila „hlavní část“ svých záložních sil na jih Ukrajiny, aby využila nedávných ukrajinských zisků. O zintenzivnění bojů na jihu Ukrajiny mluvil také ruský prezident Vladimir Putin.

Tagy:
Vladimir Putin útok Ukrajina The New York Times Krym Rusko Sky News Rada pro mezinárodní vztahy ruská invaze na Ukrajinu Kyrylo Budanov RAND Corporation