Máslo a vejce příští rok nezlevní, myslí si experti
Přestože podle expertů můžeme na ceny potravin, které jsme tu měli před třemi lety, zapomenout, letos jsme přece jen zažívali zlevňování. Dolů šly třeba ceny mouky, cukru a od poloviny roku i brambor. Naopak výrazně zdražilo máslo a vejce. A zlevňování rozhodně nemáme očekávat ani v příštím roce. Podle ekonomky Jany Matesové by se jak média, tak veřejnost měli zaměřit na to, kdo z této situace nekale profituje.
Trend zlevňování potravin začal loni v prosinci a pokračoval pak i v novém roce, na jaře a v létě. Skončil ale v září, kdy potravinová inflace začala opět mírně růst. „Vzhledem k tomu, kolik ve spotřebním koši máme másla a vajec, tak nárůst těchto dvou potravin zejména v posledním kvartále pomohl k tomu, že ceny potravin opět začaly růst oproti loňskému roku,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Bartoň.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko je největším dovozcem ropy a plynu do Česka. Za suroviny platíme desítky miliard
Máslo bylo v listopadu meziročně dražší o 47 procent a stejně jako v roce 2017 se stalo politickým tématem. Jako horký brambor si zdražení másla mezi sebou přehazovali i výrobci a supermarkety. Svaz obchodu nakonec podal podnět na Antimonopolní úřad, který nyní prošetřuje, kdo má „máslo na hlavě“. Výsledky by měl zveřejnit na jaře. Každý rok ovšem máslo po Vánocích a Novém roce jako zázrakem začalo zlevňovat. To se ale podle Potravinářské komory nyní očekávat nedá, protože roste výkupní cena surového mléka.
Cenu vajec šponuje i změna chovu
Cena vajec před Vánoci meziročně stoupla o 31,5 procenta. Na evropském trhu jich byl nedostatek kvůli ptačí chřipce a přestavbám na bezklecové chovy. „Obchodníci nemají, kde ty vejce nakoupit, a to je podtrženo tou nákazovou situací,“ sdělila předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
„Jak se budeme postupně blížit k roku 2027 a zákazu klecových chovů, budou vejce postupně trochu zdražovat,“ předpovídá Bartoň.
Kdo zneužívá situaci?
Potravináři tak vzkazují, že na zlevňování potravin máme v příštím roce zapomenout. „Rostou výkupní ceny komodit – mléka, obilovin. Připočíst můžeme raketově rostoucí poplatky za obaly, odpady. Nelze opomenout ani rostoucí mzdy v sektoru,“ vypočetl faktory zdražování mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek. V novém roce si prý připlatíme i za mouku. „Roste výkupní cena pšenice a žita. Roli sehrává i faktor pěstebních ploch, protože v Česku potažmo v Evropě se plochy snižují,“ dodal Zemánek.
Podle ekonomů bude o cenách potravin v novém roce rozhodovat hlavně tlak veřejnosti. „Je potřeba, aby jak média, tak společnost, tak politici se znovu zaměřili na to, kdo zneužívá situaci. Už teď slyšíme od zemědělců, že musí dodávat za vyšší ceny. Toho na tom našem koncentrovaném oligopolním trhu všichni rádi zneužijí, pokud nebudou pod dostatečnou kontrolou,“ upozornila ekonomka Jana Matesová.
Na pečlivou kontrolu vývoje cen potravin můžete spoléhat, stejně jako doposud, a to i ze strany redakce CNN Prima NEWS.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rostoucí problém mladých Čechů. Dluhy za telefon i krátkodobé půjčky. Přibývá i exekucí