Lídr Hnutí Generace Daniel Krutý by zvýšil daně kvůli dřívějšímu zrušení superhrubé mzdy. Také by se snažil o znovuzprovoznění elektronické evidence tržeb, která byla v minulosti pod palbou kritiky od řady podnikatelů. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS také uvedl, že by malí živnostníci byli od evidování účtenek ochráněni a podnikatelé by naopak při využívání EET měli dostat výhody. Co dalšího by politické hnutí navrhovalo a jak by postupovalo v oblasti daňové reformy?
Ve svém programu uvádíte, že chcete dlouhodobě nižší daně. Přesto píšete, že jste pro větší zatížení majetkových a spotřebních daní. Jak to tedy je?
Reagovali jsme na obrovskou chybu, která se stala v roce 2020. Tehdy ODS společně s hnutím ANO zrušily superhrubou mzdu. Strukturální deficit dosahoval více než 100 miliard korun a tímto krokem došlo k další sekeře okolo 140 miliard korun v dnešních cenách. Všichni by chtěli nízké daně, kvalitní služby a nezadluženou budoucnost. Nemůžete si ale vybrat všechno, nanejvýš pouze dva cíle. My si myslíme, že nejdůležitější jsou nízké daně a další nezadlužování. Zároveň připouštíme, že některé daně by se měly zvednout. Platí to například pro zdanění tichého vína.
ČTĚTE TAKÉ: Míru dosáhneme silou, říká ukrajinský velvyslanec. Putin má brutální strategii, jeho zbraní je hlad
Zvyšování daní tedy připouštíte?
Ano.
O které daně by se podle vás mohlo jednat a proč?
Zmínil jsem tiché víno, které by mělo být ve stejné sazbě jako šumivé víno. Není důvod mít podobnou výjimku. Pokračovali bychom v dalším růstu spotřebních daní. Měli bychom se ale dívat i na ostatní sousední státy, aby se nevytvářela přeshraniční turistika. Tato vláda v daňovém balíčku připravila daňové kalendáře.
U tabáku se ale výběr daně nezvyšuje. A to i když daňové zatížení každý rok roste. Přesto byste i v tomto případě spotřební daň zvýšil?
Předpokládám, že před zvyšováním spotřební daně by proběhla patřičná analýza. Na ministerstvu financí sedí kompetentní lidé, kteří tomu rozumí. Když se přiblížíme opravdu ke zlomu a odborníci potvrdí, že není dobré zvyšovat daně, tak na tom netrváme.
Velmi mě překvapilo, že podporujete návrat elektronické evidence tržeb. Přitom chcete méně zásahů státu do ekonomiky. Právě spuštění EET ale bylo velkým zásahem, který mnohé podnikatele velmi omezil.
Osobně nevnímám EET jako nástroj pro vyšší výběr daní. Naopak ho vidím jako vhodný prostředek k narovnání podnikatelského prostředí. To je důležité. Bavil jsem se s podnikateli a setkává se to s kritikou. Já tomu rozumím, protože při EET bylo málo výhod. Podle nás by tedy podnikatelé měli mít i nějaké výhody, například zjednodušené podání daňového přiznání. To mi přijde jako dobrý krok.
U důchodové reformy zavedeme čtyři pilíře
S podnikateli jsem se o EET v minulosti také bavil a hodnotili ho jako šikanózní projekt. Před jeho zaváděním měl také fungovat udavačský web, který by hlásil podnikatele za jejich porušení. Nebojíte se, že budete zavádět nástroj proti podnikatelům, ale také proti právníkům a dalším profesím?
Chtěli bychom pojistku, aby EET nemuseli mít malí podnikatelé. Zhruba by to platilo od úrovně plátce DPH. To by mělo omezit případné problémy. Vy říkáte šikanózní projekt. Podle mého je ale správné mít nástroj na důsledné vymáhání povinností. Vše se digitalizuje, takže i forma digitalizace tržeb je správná. Šestnáct zemí EET má. Vláda mohla systém upravit a nerušit ho. Podnikatelé navíc mají pokladny, vyřešený internet a podobně. Nebylo by to nic složitého.
V posledních týdnech je velkým tématem důchodová reforma. Jak její podobu hodnotíte a jaký by byl váš návrh?
Každá důchodová reforma má mít tři složky. Nejprve se musí upravit první průběžně financovaný pilíř, kterému se nevyhneme. To musíme udělat, protože bude v budoucnu v obrovských deficitech. Zadruhé musíme upravit třetí pilíř, aby si lidé spořili sami na sebe. Třetí věcí jsou ekonomické věci jako celek. Spotřební daně, délka dožití ve zdraví či motivační systém.
Náš návrh pak je zavést čtyři pilíře. První by se ponechal průběžně financovaný, jeho důležitost by se ale časem snižovala. Zavedli bychom druhý pilíř, ve kterém by zaměstnavatelé povinně přispívali zaměstnancům na jejich vlastní důchodový účet. Třetí pilíř zůstane dobrovolný, přičemž se musí zefektivnit. Tedy sníží se poplatky. My tu máme oligopol a penzijní společnosti si tu diktují obrovské poplatky, které nejsou jinde v Evropě. Čtvrtý pilíř by byl pro náročné profese, kde by bylo spořeno nad rámec druhého pilíře.
Jak nahlížíte na věkovou hranici pro odchod do důchodu?
Podle nás by měla růst. Nevidím důvod, proč bych měl odejít do důchodu ve stejnou dobu jako moje maminka. Nerozumím tomu, proč by to mělo být zastropováno. Předpokládám, že jako mladší generace budeme mít jiné technologie a jinou zdravotní péči.
Zaujalo mě také, že chcete slučovat kraje a obce. Kterých se to týká?
To ještě uvidíme. Pokud je nějaký z krajů hodně malý, tak je otázka, zda může poskytovat efektivní služby ve velkém rozsahu. Tématem je také slučování obcí. To ale není jen za účelem úspory, ale právě zkvalitnění služeb. Uvedu příklady. Obec, která má 50 obyvatel, tak nezařídí školku. Musí se domluvit s jinou obcí. Působí také minoritně vůči firmám na svoz odpadu. Přijde stamilionová firma, která má šestkrát větší rozpočet než samotná obec. A spolu poté vyjednávají.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostrá hádka o Ukrajinu. A dost, neurážej české občany, pustila se Konečná do Zdechovského