Poláci brzdí závratnou cenu másla, sáhnou do státních rezerv. Česko to zásadně odmítá

Máslo letos zdražuje.

Co na to vaše peněženka, David Bednář, Tomáš Maier - 20.11. v 17:55

Polská vláda se chce pokusit zastavit prudký růst ceny másla. Uvolní na trh tisíc tun ze státních strategických rezerv. Český resort zemědělství pro CNN Prima NEWS uvedl, že podobný krok nepřichází v úvahu, jelikož hmotné rezervy podle něj mají „sloužit jen pro krizové stavy“. Ekonom Petr Bartoň podotkl, že takový krok tuzemského kabinetu by stejně přišel pozdě a mohl by působit, že stát chce jen v atmosféře snižování cen másla „slíznout smetanu“.

Dražší máslo se v Polsku stalo bouřlivým tématem společenské a politické diskuse. Velká část voličů viní z vyšších cen vládu, připomíná web Business Insider. Příčinou je ale především situace na světovém trhu s mlékem, který trpí nedostatkem nabídky. Kilogram se tak bude prodávat přibližně za 28 zlotých, tedy zhruba 170 korun, informuje polský vládní web.

K TÉMATU: Hospody v Česku erodují, míní Kastner. Navrhl radikální způsob, jak je na vesnicích zachránit

Roli hraje i fakt, že zpracovatelé mléka upřednostňují ziskovější výrobky, jako je sýr. Ceny másla tak dosahují rekordních hodnot v celé Evropě, což je špatná zpráva pro kuchaře a pekaře před vánočními svátky.

Zatímco meziroční míra inflace v Polsku činila v říjnu pět procent, ceny másla vzrostly o 22 procent, píše agentura Reuters.

„Máslo prodávané Agenturou pro strategické rezervy (RARS) pochází z potravinových rezerv agentury. Intervence RARS by měla přispět ke stabilizaci cen másla na trhu,“ uvedla polská vládní agentura s tím, že uvolní mražené máslo v blocích po 25 kilogramech.

Podle Jakuba Olipry, analytika společnosti Crédit Agricole Bank Polska, bude dopad opatření na trh velmi omezený. Dalších tisíc tun másla od RARS totiž představuje jen půl procenta roční spotřeby v zemi. Pokud se ale zvýšená nabídka soustředí do krátkého období, mohlo by to podle Olipry trh přesto ovlivnit a přispět k poklesu ceny.

Ministerstvo: Rezervy nejsou pro intervenci na trhu

Strategické zásoby másla má i Česká republika. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uchovává řadu základních potravin, vedle másla například maso, konzervy, sušené a kojenecké mléko, obilí, sýr, cukr nebo sůl. Na dotaz redakce, zda úřad jednal s vládními zástupci o tomto kroku, odpověděl předseda SSHR Pavel Švagr, že „řešení problematiky cen potravinových položek není v jejich působnosti“.

Ministerstvo zemědělství polský krok odmítlo s tím, že hmotné rezervy slouží „výhradně pro využití za krizových stavů dle zákona o krizovém řízení a dalších zákonů“. „Státní hmotné rezervy nejsou v žádném případě určeny pro intervenci na trhu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

VIDEO: Potravináři chtějí zákaz prodeje pod cenou. Biti budou samoživitelé a důchodci, tvrdí obchody

Připomněl také, že systém rezerv byl naposledy aktivován během povodní tohoto roku v rámci vyhlášení stavu nebezpečí v některých krajích.

V případě všech potravin, s nimiž tuzemské hmotné rezervy pracují, mají smluvně zajištěnou obměnu u dodavatelů, jak potvrdil Švagr. „Využíváme běžné nástroje trhu,“ dodal předseda.

Mluvčí SSHR Aneta Procházková přiblížila, že úřad vychází z krizových plánů ministerstev. „Na jejich základě nakupujeme do rezerv. Pokud to výrazně zjednodušíme, jde o nákupy, které nám zadají resorty,“ uvedla.

„Jen slíznutí smetany od státu“

Pokud by se česká vláda rozhodla pro podobný krok jako u našich severních sousedů, mělo by to podle ekonoma Petra Bartoně dopad na cenu másla. „V případě hmotných rezerv se jedná o takzvané stolní máslo. Jde o rozmrazený produkt, jehož doba spotřeby se začíná počítat až od doby rozmražení,“ přiblížil pro CNN Prima NEWS.

„Na rozdíl od pohonných hmot je u tohoto tuku klesání cen nevyhnutelné. Pokud by kabinet uvolnil část zásob, pomohlo by to, ovšem dávalo by to větší smysl dříve. Stát by nyní reagoval v momentě, kdy už to není tolik potřeba, a připsal by si zásluhy,“ tvrdí ekonom. Zlí jazykové by podle něj řekli, že „by vyčkával na vhodnou chvíli, aby jen slízl smetanu“.

Připomněl, že ministerstvo zemědělství dva roky hovořilo o srovnávacích aplikacích ohledně cen potravin. „Teprve když začaly v obchodech klesat, začal to resort s velkou slávou spouštět. Došlo k tomu i ve Španělsku nebo Řecku. Klasické selhání státu,“ poznamenal. „Čím větší nabídka, tím větší tlak na snížení cen,“ zdůraznil základní poučku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na co dát pozor u cen energií? Zaměřte se na dvě položky a ušetříte tisíce, radí expert

Tagy: