Existenci jiné civilizace by mohlo lidstvo odhalit už v roce 2026. Pomoci s hledáním by měl vesmírný teleskop nazvaný James Webb, který má nahradit dosluhující Hubbleův dalekohled. Termín jeho startu loni v březnu odsunula pandemie koronaviru, letos už by se ale stroj pojmenovaný po někdejším šéfovi NASA měl na svou misi vydat.
Výzkum Univerzity v Ohiu ukazuje, že nový teleskop by mohl rychle odhalit známky života ve vesmíru. „Je realistické, že najdeme známky života na jiné planetě v nadcházejících pěti až deseti letech,“ citoval web Daily Mail studentku ohijské univerzity Caprice Phillipsovou, která studii vedla.
Poté, co dalekohled v říjnu odstartuje, by podle Phillipsové mohl rychle objevit amoniak kolem plynných trpasličích planet. Schopen toho prý bude jen po několika obězích. Univerzitní tým stanovil také seznam cílů, které by měl teleskop prohledat jako první.
„Lidstvo si už dlouho klade otázky: ,Jsme sami? Co je život? Je život i někde jinde?‘ a můj výzkum naznačuje, že vůbec poprvé máme vědecké znalosti a technologické schopnosti na to, abychom opravdu začali na tyto otázky hledat odpovědi,“ prohlásila Phillipsová.
Planety mimo Sluneční soustavu
Podle astronomů existuje několik typů planet, které nejsou zastoupeny ve Sluneční soustavě. Jde o takzvané superzemě, horké Jupitery, nafouklé planety a minisvěty připomínající Neptun. Právě poslední druh zajímá vědce asi nejvíce. Jde o plynnou planetu, která se Neptunu podobá atmosférou a teplotou.
Skalnaté jádro je pak obaleno slupkou tvořenou vodíkem, héliem a dalšími chemikáliemi. Taková exoplaneta bude těžší než Země, díky atmosféře s vodíkem ale může nést mimozemský život. Bude však vypadat úplně jinak než ten, který by mohl být na planetě podobné Zemi.
Dalekohled Jamese Webba má v budoucnu nahradit již dosluhující Hubbleův teleskop, patřící rovněž NASA. Bude využit především ke zkoumání vývoje prvních galaxií a hvězd po takzvaném velkém třesku, jenž byl podle vědecké teorie počátkem vzniku vesmíru. K důležitým cílům bude patřit právě i pátrání po známkách možného života mimo Sluneční soustavu.