reklama

Věřím v Boha a mimozemšťany. Na Mars se lidé podívají za třicet let, odhadl ředitel ESA

Cestu na Měsíc stihnete během prázdnin, na Mars by trvala dva roky, uvedl generální ředitel Evropské vesmírné agentury (ESA) Johann-Dietrich Wörner v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS. Na Mars se ale podle něj lidé podívají až tak za třicet let, protože potřebují lepší technologie. Wörner v rozhovoru také přiznal, že věří v Boha i mimozemšťany, podle něj nejsou lidé jedinou civilizací ve vesmíru.

reklama

„Cesta na měsíc a zpět zabere dejme tomu týden, to můžete zvládnout během prázdnin. Cesta na Mars, to je zhruba šest měsíců tam a šest měsíců zpět, navíc tam musíte zhruba rok zůstat, protože Mars a Země obíhají Slunce po různých orbitách. Taková cesta by zabrala zhruba dva roky,“ uvedl v pořadu K věci generální ředitel ESA s tím, že to je opravdu složitá věc.

Dodal, že když byl v programu Apollo 13 při cestě na Měsíc technický problém, za týden byli astronauti zpět na Zemi. Pokud se ale něco pokazí při cestě na Mars, musí přežít ještě dva roky, než se vrátí zpět.

Druhou hrozbou při takové cestě jsou podle Wörnera sluneční záblesky. „Někdy na Slunci dojde k zábleskům, dá se říci výbuchům. My to známe jako světla polární záře. Když ale při cestě na Mars budete od Země daleko a budete zasaženi takovým zábleskem, budete v podstatě ugrilováni. Není to něco, co se dá přežít,“ upozornil s tím, že lidé potřebují nové technologie, lepší rakety, které umožní vrátit se rychleji domů.

„Věřím ale, že se lidstvo na Mars podívá, protože je v naší DNA poznávat nepoznané, jen to bude trochu trvat. Dojde k tomu tak za 30 let. Doufám, že budu ještě na živu,“ podotkl Wörner v pořadu K věci.

Lidé by se na Měsíc vracet neměli

Zároveň upozornil, že lidé by se na Měsíc neměli vracet ke stejným misím, protože návrat by znamenal, že děláme totéž, co jsme dělali před 50 lety. „Já myslím, že bychom měli jít dál na Měsíci a také jít dál za Měsíc. Myslím, že v budoucích pěti až deseti letech se to stane,“ odhadl ředitel ESA.

První taková mise bude podle něj organizována institucí, pravděpodobně agenturou NASA. „My v Evropě doufáme, že se na měsíc dostaneme v průběhu příštích deseti let, respektive, že tam dostaneme evropského astronauta,“ upřesnil Wörner.

Cílem takové cesty je podle něj jak zahájit těžbu, tak postavit lunární stanici. Vyzdvihuje ale především geopolitický aspekt. „Tedy letět na měsíc s dalšími národy a ukázat, že spolupráce ve vesmíru je možná, to je pro mě to nejdůležitější,“ uvedl Wörner.

Na pandemii není vše jen špatné

Šéf ESA v pořadu také přiznal, že podle něj existuje pravděpodobnost, že lidé nejsou ve vesmíru sami. „Věřím v Boha a věřím v mimozemšťany. Vesmír je tak obrovský, že je jisté, že tam musí být další živé organismy, možná i inteligence,“ popsal.

Zároveň uvedl, že pandemie koronaviru vesmírný sektor tolik nezasáhla. Už začátkem roku většina pracovníků přešla na home office a do práce docházejí jen ti, kteří například obsluhují satelity. „Vesmírný sektor to nepocítil tolik jako třeba letectví, je na tom tedy docela dobře. Na druhou stranu krize zrychlila digitální transformaci, takže na ní není vše jen špatné,“ podotkl ředitel ESA Wörner.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sen každého motoristického šílence. Luxusní vila nabízí svůj polygon a garáž plnou strojů

Po celém světě dnes lze nalézt nejrůznější a nejbláznivější zařízení, v nichž lze trávit volný čas. Když má člověk peníze, může si pronajmout úplně všechno, od ledového království přes luxusní jachtu až po podmořské apartmá. Pokud je ale motoristický šílenec, pak rozhodně sáhne po překrásné vile v americkém státě Missouri, která je stavěná až pro 16 hostů a má úplně všechno, co by si zarytý „petrolhead“ mohl jen přát. Třeba i vlastní polygon.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama