Šedesátiletý myslivec ze Slovenska Juraj Hanusrichter byl na procházce v lesích nedaleko Kláštora pod Znievom na severozápadě Slovenska, když ho znenadání napadla medvědice. Strhl se souboj na život a na smrt, během něhož byl Slovák pokousán i podrápán na mnoha místech. Útok naštěstí přežil, informovala televize Markíza.
Hanusrichter byl asi půl hodiny na procházce v lese, když v dálce uviděl medvíďata, která byla zřejmě hlavním důvodem útoku medvědice. „Dívám se, koukám, medvěd. Okamžitě útok. Skočil na mě,“ vypověděl muž z nemocnice.
„Myslel jsem si, že je po mně. Vždyť tam nebyl žádný únik. Jsou tam velké stromy, hrubé stromy. Svalila mě a kousla. Ona kousla a já jsem kopal,“ uvedl k inkriminované chvíli myslivec.
Při útoku medvědice spadl na zem a intuitivně si chránil hlavu. Více než stokilogramová šelma se mu do ní navzdory jeho snaze zakousla, zatímco on do ní kopal pravou nohou do „přední části tváře“. Celý souboj mohl trvat tak nejvýš tři minuty, ale i ty musely být pro myslivce nekonečné.
Medvědům krátká zima nesvědčí, jsou nervózní
„Podrápala mě nehorázně. Trhala, tu hryzla, tu hryzla,“ uvedl Hanusrichter, který má ošklivě zraněnou levou nohu, medvědice mu na ní mimo jiné prokousla stehno. Přesto měl obrovské štěstí. „Byly tam hluboké rány, které zasahovaly do svalů. Cévy a nervy nebyly porušené ani zasažené,“ informoval ošetřující lékař.
„Když napadla mě, napadne pravděpodobně i druhé,“ varoval myslivec z nemocničního lůžka. Medvědi se už probouzejí ze zimního spánku. Krátké a nepříliš tuhé zimy jim podle odborníků na náladě příliš nepřidávají. „Je to jako s člověkem. Když se člověk nevyspí, je potom podrážděný, nervózní. Když teď vyšli z brlohů, shání si potravu,“ uvedla expertka.
I když medvěd není pro člověka predátorem, vždy, když vstupujeme do lesa, bychom měli mít na paměti, že jdeme do teritoria, kde jsme jen nezvanými hosty, zdůraznil redaktor televize Markíza.