reklama

Show Jana Krause se vrací: Hosty jsou profesor Prymula, lezec Ondra a hvězdy ze Slunečné

Po vynucené pauze způsobené opatřeními proti koronaviru se na televizní obrazovky televize Prima vrací oblíbená Show Jana Krause. Hosty pořadu, který se bude vysílat ve středu 27. května ve 21.35, jsou epidemiolog Roman Prymula, herci ze seriálu Slunečná Eva Burešová a Marek Lambora a sportovní lezec Adam Ondra.

reklama

„Potřebuji pracovat s lidmi, kterým věřím a vážím si jich. A když to tak není, jdu dál,“ odpovídá Roman Prymula na otázku, proč po třech letech odchází z postu náměstka ministra zdravotnictví. Nyní se stane vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Profesor také prozrazuje, že mu mediální zájem změnil soukromý a profesní život.

Kdy si začal dělat starosti, že je situace kolem koronaviru skutečně vážná? „Když se objevily první případy v Německu,“ odpovídá bez váhání. „Protože tam byla dáma, která nakazila téměř všechny své kolegy ve firmě. A to jsem si začal říkat, že je to tady. A za pár dnů to skutečně bylo i u nás,“ dodává.

Mohlo tady být 70 tisíc nemocných a řada mrtvých

„Jakmile se objevil první případ v naší republice, věděl jsem, že je nutno začít jednat,“ říká Prymula. K přijetí rozsáhlých ochranných opatření v Česku přispěla vyhrocená situace v Itálii, jinak by se podle něj politici k tak závažným krokům přesvědčit nenechali. „Pak se vytvořil matematický model, který ukázal, že by na konci března u nás došlo k úplné katastrofě. Tak 70 tisíc nemocných a řada mrtvých. Takže různí lidé začali navštěvovat různé politiky a přesvědčovat je o hrozícím nebezpečí, až mi jednoho dne zavolal pan premiér a pozval mě na radu vlády,“ popisuje Prymula v pořadu Show Jana Krause.

Připouští také, že v době, kdy se koronavirus začal šířit, byla Česká republika ztracená, protože neměla žádné ochranné prostředky. O to víc si váží toho, že lidé začali táhnout za jeden provaz a vyrábět doma roušky.

„Bojoval jsem s WHO, jinak bych visel na kandelábru“

Velký problém podle epidemiologa nastal, když nošení roušek zpochybnila Světová zdravotnická organizace (WHO). „Musel jsem v té době bojovat s WHO a naštěstí se ukázalo, že to bylo dobře, protože jinak bych asi visel na prvním kandelábru,“ říká Prymula. Nezapomíná upozornit ani na to, že nebezpečí návratu epidemie je stále aktuální, ale že jeho návrat by nejspíš vyžadoval jiný přístup.

„Pochopili jsme, že druhá runda už nemůže probíhat takto. Ta by probíhala jinak,“ zdůrazňuje. Pomoci by tomu měla chytrá karanténa, která by včas zachytila ohniska nákazy. Důležité je podle něj i očkování proti chřipce. „Když by tady na podzim bylo obojí, nebudeme vědět, co to je, a všichni budou chtít otestovat. To budou statisíce lidí,“ řekl Prymula.

Diváci by si přáli, abychom spolu chodili

Dalšími hosty jsou hlavní protagonisté divácky veleúspěšného seriálu Slunečná, herečka Eva Burešová a její kolega Marek Lambora alias Týna Popelková a Janek Linhart. „Diváci se zamilovali do našich postav a tak strašně jim fandí, že by si přáli, abychom spolu chodili i v reálném životě, ale my jsme úplně jiní než naše postavy,“ vypráví Burešová. Odmítá, že by k něčemu takovému mohlo dojít, neboť jsou oba jen dobrými přáteli a kolegy. Herci popsali v pořadu Show Jana Krause i natáčení milostných scén ze Slunečné.

V době celostátní karantény se zastavilo i natáčení seriálu, čas v izolaci mladí herci strávili různě. „Já jsem kupříkladu první dva týdny prospal. A zbytek jsem strávil řezáním dříví v lese,“ tvrdí Lambora. Burešová si naopak libovala, že celé toto období mohla strávit u rodičů na Moravě, kteří mají dům se zahradou.

Snad se olympiáda uskuteční

Lezec Adam Ondra, jeden z prvních českých sportovců, kterému se povedlo kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu, hovoří o tom, že nepřestal trénovat ani poté, co bylo oznámeno, že olympiáda bude o rok odložena. „Snad olympiádu opravdu jen posunuli,“ doufá mistr světa v lezení na obtížnost a v boulderingu.

Zažívá někdy při lezení pocit, že se raději ani neodvažuje podívat dolů? A musí někdy něco vzdát? I o tom bude mluvit s Janem Krausem ve středu večer na Primě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama