Show Jana Krause se vrací: Hosty jsou profesor Prymula, lezec Ondra a hvězdy ze Slunečné

Hosté Show Jana Krause Roman Prymula, Marek Lambora, Eva Burešová a Adam Ondra

CNN_Domácí: SJK Ukazka PRYMULA_Prima

Po vynucené pauze způsobené opatřeními proti koronaviru se na televizní obrazovky televize Prima vrací oblíbená Show Jana Krause. Hosty pořadu, který se bude vysílat ve středu 27. května ve 21.35, jsou epidemiolog Roman Prymula, herci ze seriálu Slunečná Eva Burešová a Marek Lambora a sportovní lezec Adam Ondra.

„Potřebuji pracovat s lidmi, kterým věřím a vážím si jich. A když to tak není, jdu dál,“ odpovídá Roman Prymula na otázku, proč po třech letech odchází z postu náměstka ministra zdravotnictví. Nyní se stane vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Profesor také prozrazuje, že mu mediální zájem změnil soukromý a profesní život.

Kdy si začal dělat starosti, že je situace kolem koronaviru skutečně vážná? „Když se objevily první případy v Německu,“ odpovídá bez váhání. „Protože tam byla dáma, která nakazila téměř všechny své kolegy ve firmě. A to jsem si začal říkat, že je to tady. A za pár dnů to skutečně bylo i u nás,“ dodává.

Mohlo tady být 70 tisíc nemocných a řada mrtvých

„Jakmile se objevil první případ v naší republice, věděl jsem, že je nutno začít jednat,“ říká Prymula. K přijetí rozsáhlých ochranných opatření v Česku přispěla vyhrocená situace v Itálii, jinak by se podle něj politici k tak závažným krokům přesvědčit nenechali. „Pak se vytvořil matematický model, který ukázal, že by na konci března u nás došlo k úplné katastrofě. Tak 70 tisíc nemocných a řada mrtvých. Takže různí lidé začali navštěvovat různé politiky a přesvědčovat je o hrozícím nebezpečí, až mi jednoho dne zavolal pan premiér a pozval mě na radu vlády,“ popisuje Prymula v pořadu Show Jana Krause.

Připouští také, že v době, kdy se koronavirus začal šířit, byla Česká republika ztracená, protože neměla žádné ochranné prostředky. O to víc si váží toho, že lidé začali táhnout za jeden provaz a vyrábět doma roušky.

Roman Prymula se stane vládním zmocněncem pro výzkum ve zdravotnictví

Vláda jednomyslně schválila pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, kterou bude zastávat dosavadní náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že půjde o post vědeckovýzkumný, který se nebude krýt s kompetencemi ve zdravotnictví. Na ministerstvu Prymula skončí do konce týdne.

„Bojoval jsem s WHO, jinak bych visel na kandelábru“

Velký problém podle epidemiologa nastal, když nošení roušek zpochybnila Světová zdravotnická organizace (WHO). „Musel jsem v té době bojovat s WHO a naštěstí se ukázalo, že to bylo dobře, protože jinak bych asi visel na prvním kandelábru,“ říká Prymula. Nezapomíná upozornit ani na to, že nebezpečí návratu epidemie je stále aktuální, ale že jeho návrat by nejspíš vyžadoval jiný přístup.

„Pochopili jsme, že druhá runda už nemůže probíhat takto. Ta by probíhala jinak,“ zdůrazňuje. Pomoci by tomu měla chytrá karanténa, která by včas zachytila ohniska nákazy. Důležité je podle něj i očkování proti chřipce. „Když by tady na podzim bylo obojí, nebudeme vědět, co to je, a všichni budou chtít otestovat. To budou statisíce lidí,“ řekl Prymula.

Diváci by si přáli, abychom spolu chodili

Dalšími hosty jsou hlavní protagonisté divácky veleúspěšného seriálu Slunečná, herečka Eva Burešová a její kolega Marek Lambora alias Týna Popelková a Janek Linhart. „Diváci se zamilovali do našich postav a tak strašně jim fandí, že by si přáli, abychom spolu chodili i v reálném životě, ale my jsme úplně jiní než naše postavy,“ vypráví Burešová. Odmítá, že by k něčemu takovému mohlo dojít, neboť jsou oba jen dobrými přáteli a kolegy. Herci popsali v pořadu Show Jana Krause i natáčení milostných scén ze Slunečné.

V době celostátní karantény se zastavilo i natáčení seriálu, čas v izolaci mladí herci strávili různě. „Já jsem kupříkladu první dva týdny prospal. A zbytek jsem strávil řezáním dříví v lese,“ tvrdí Lambora. Burešová si naopak libovala, že celé toto období mohla strávit u rodičů na Moravě, kteří mají dům se zahradou.

Snad se olympiáda uskuteční

Lezec Adam Ondra, jeden z prvních českých sportovců, kterému se povedlo kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu, hovoří o tom, že nepřestal trénovat ani poté, co bylo oznámeno, že olympiáda bude o rok odložena. „Snad olympiádu opravdu jen posunuli,“ doufá mistr světa v lezení na obtížnost a v boulderingu.

Zažívá někdy při lezení pocit, že se raději ani neodvažuje podívat dolů? A musí někdy něco vzdát? I o tom bude mluvit s Janem Krausem ve středu večer na Primě.

Tagy: