Pacienti si na některé zákroky počkají měsíce i roky. Důvodem je pandemie koronaviru a zákaz neakutních operací. Situaci také přispívá nedostatek zdravotnického personálu. Čekací lhůta se liší i podle konkrétního regionu a druhu zákroku. Informace přinesla Mladá Fronta DNES.
Někteří pacienti čekají na totální endoprotézu už dva roky. Podle informací Všeobecné zdravotní pojišťovny loni klesl počet totálních endoprotéz kloubů zhruba o čtvrtinu, tedy oproti roku 2019 o dva tisíce zákroků. „V současné době mají prioritu tyto odložené operace. Čekací doba na endoprotézu velkého kloubu se prodloužila zhruba o půl roku. Nově indikovaní pacienti přijdou na řadu přibližně za rok,“ sdělila MF DNES Hana Frydrychová z Fakultní nemocnice v Motole s tím, že přesné pořadí pacientů si lékaři určují individuálně.
Na tyto ortopedické zákroky je obdobná čekací doba i v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). „V roce 2020 a v prvních třech měsících roku 2021 odoperovala naše chirurgická klinika o polovinu méně pacientů. V tuto chvíli už jsme ale kontaktovali většinu čekatelů,“ řekla mluvčí ÚVN Jitka Zinke.
Nedostatek personálu
Situace mimo Prahu je výrazně horší. Například v Karlovarské krajské nemocnici si na výměnu kolene či kyčle v průměru počkáte 16 měsíců a ve Fakultních nemocnicích u sv. Anny v Brně nebo v Hradci Králové dva roky. Fakultní nemocnice Olomouc a Ostrava jsou na tom z oslovených zařízení nejhůře – lhůta se z původních 18 měsíců prodloužila na 2,5 roku.
Doba čekání se prodlužuje i v dalších oblastech ortopedie. Například na operace degenerativních onemocnění bederní páteře si v Hradci Králové můžete počkat až tři roky. Situaci komplikuje zejména nedostatek zdravotnického personálu. „Stále pociťujeme aktuální nedostatek anesteziologů, anesteziologických sester, intenzivních lékařů a sester v intenzivní péči, ale i lůžek intenzivní péče pro necovidové pacienty,“ uvedl Adam Fritscher za Fakultní nemocnici v Olomouci.
Nemocnice odkládaly zákroky i z jiných oblastí medicíny. Lékaři nyní začínají s lehčími zákroky, například s kýlami, žlučníky a křečovými žílami. Podobné úkony totiž nevyžadují následnou intenzivní péči a nemají takové nároky na personál. Čekací doba se v různých částech republiky liší. Zatímco v Ostravě se lidé s křečovými žílami dostanou na řadu nejpozději do měsíce, v Hradci Králové za více než dva. Na kýlu nebo žlučník si dokonce můžete počkat osm měsíců.
Větší naděje v menších nemocnicích
U méně náročných zákroků se někdy vyplatí využít menší nemocnice. Například v Městské nemocnici Čáslav se na řadu dostanete do dvou týdnů. Nicméně záleží i na stavu konkrétního pacienta a přístupu vedení. „Jednotlivé diagnózy nemá smysl řešit obecně, protože potíže pacienta mohou mít různou intenzitu, a tak i různé zařazení termínu operace,“ vysvětlil ředitel Karlovarské krajské nemocnice a primář zdejšího chirurgického oddělení Josef März.
Mnoho pacientů se dostane na řadu dříve, pokud se jejich stav změní na akutní, tedy život ohrožující. Okamžité řešení vyžadují i diagnózy, u kterých by odkládání vedlo ke zhoršení dlouhodobého přežívání. Do této kategorie lze zařadit nádorová onemocnění.
Někteří pacienti se svých plánovaných zákroků kvůli covidu nedožili. Poslední rok bylo zanedbáváno i oddělení kardiologie. V mnoha nemocnicích se upřednostnili pacienti s koronavirem, lidé ale také zanedbávali prohlídky. Podle informací Centra preventivní kardiologie přerušilo v první vlně protipandemických opatření pravidelnou léčbu onemocnění srdce až 30 procent pacientů. Ve druhé vlně se jednalo zhruba o desetinu. Přitom se za posledních 20 let počet hospitalizací u srdečního selhání až zčtyřnásobil. Bez vážných příznaků se lidé na operaci srdce jen tak nedostanou. V Hradci Králové jsou objednací lhůty i více než roční.
Zdržení budeme dohánět rok
Na zákroky se čeká i na urologii a gynekologii. Ve většině nemocnic se operace v těchto oblastech dělají v horizontu šesti až osmi týdnů. Nicméně třeba v Olomouci vás na urologické výkony objednají až za půl roku, v pražské Všeobecné fakultní nemocnici přibližně za pět měsíců. V řádu měsíců můžete také čekat v Krajské nemocnici Liberec.
Odkládají se také operace očního šedého zákalu, který může způsobit oslepnutí. V mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici se čekací doba na operaci prodloužila ze tří měsíců na šest.
Lékaři tvrdí, že půlroční zdržení u plánovaných operací se bude dohánět přibližně rok. V některých oborech to může trvat ještě déle.