Ačkoli se většina expertů loni shodla, že se koronavirus rozšířil po světě přírodní cestou, čím dál více vědců skloňuje možnost, že by s patogenem zároveň mohli operovat i v některé z laboratoří s nejvyšším stupněm biologické bezpečnosti. Takových přitom na světě není ani šedesát. A hned dvě se nacházejí v Česku.
Mnozí odborníci po celém světě i americký prezident Joe Biden apelují, aby se více prošetřila možnost, že koronavirus v minulosti unikl z některé z přísně střežených laboratoři. Největší pozornost se samozřejmě upíná na Wuchanský institut virologie, který se nachází jen kousek od místa, kde se na přelomu let 2019 a 2020 poprvé objevila nákaza koronavirem.
Jenže do zorného pole expertů se dostaly i laboratoře v České republice. Laboratoří s nejvyšším čtvrtým stupněm biologické bezpečnosti existuje na světě jen 59. V takových výzkumných střediscích přitom mohou vědci operovat s nejvíce agresivními typy patogenů, mimo jiné též s koronavirem.
Česko se totiž počtem takových laboratoří v porovnání se zbytkem světa vcelku vymyká. Středisko disponující biologickou bezpečností čtyři totiž nemají například v celé Jižní Americe ani jedno, zato v tuzemsku jsou dvě.
Tím prvním je Centrum biologické ochrany v Těchoníně, kde mohou například léčit pacienty s ebolou, druhým pak Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany v Milíně.
Také ve zbytku světa je takových laboratoři pomálu. V Polsku či na Slovensku není žádná, v celé Číně jsou oficiálně tři, v Africe i Austrálii fungují taktéž po třech, v USA je jich sedm. Na Blízkém východě je pak jediná, a to v Saúdské Arábii.
Seznam laboratoři s biologickou bezpečností čtyři před časem sestavili na londýnské vysoké škole King's College.