Na ošetřovné zřejmě získají od příštího roku nárok také živnostníci a pracovníci na dohody s nemocenským pojištěním. Elektronicky se má vedle nemocenské vyřizovat i mateřská, otcovská a běžné i dlouhodobé ošetřovné. Změny zavede vládní novela o nemocenském pojištění, kterou dnes schválila Sněmovna. Předloha nyní zamíří k projednání do Senátu.
Ošetřovné by měli mít podle předlohy lidé pracující na dohody, osoby samostatně výdělečně činné či lidé se zaměstnáním malého rozsahu. Museli by ale platit aspoň předchozí tři měsíce nemocenské odvody. U živnostníků by stačila kratší doba, pokud by byli předtím zaměstnaní a do osmi dnů po odchodu z práce by se přihlásili k hrazení odvodů.
DÁLE ČTĚTE: Chronicky nemocné ledviny má milion Čechů. Nemoc mi úplně změnila život, popisuje Jaroslav
Elektronické neschopenky u nemocenské se v Česku využívají od roku 2020. Nově se mají vyřizovat elektronicky podle novely i ostatní nemocenské dávky, a to mateřská, běžné i dlouhodobé ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a otcovská.
Kritizované střídání času se blíží: Ovlivní dopravu i psychiku, konec změny Čechy rozděluje
Už v neděli 27. října dojde ke změně takzvaného „letního“ času na standardní, lidmi často přezdívaný zimní. Hodinové ručičky se ve 3:00 posunou o hodinu zpět, noc proto bude delší. Nepříliš populární střídání času ovlivňuje jak lidskou psychiku a běžné fungování, tak dopravu. O tom, kdy se změna ustálí na jednom z časů, se roky diskutuje, a to jak na úrovni Evropské unie (EU), tak jednotlivých členských států. Výsledek je však stále v nedohlednu, europoslanci se k tématu vrátí až po roce 2024. A jasno nemají dle průzkumů ani Češi.
Pokud lékař rozhodne o mateřské či ošetřovném, pošle potvrzení sociální správě. Podobně by měli postupovat s ošetřovným i hygienici při nařízení karantény nebo školy a školky při svém uzavření. Zapojit by se měli také zaměstnavatelé, kteří ohlásí otcovskou či jinou událost svého zaměstnance. Osoby samostatně výdělečně činné pak budou sociální správu žádat elektronicky samy.
Opoziční hnutí ANO neuspělo s pozměňovacím návrhem, který by rušil zastavení výplaty běžného nebo dlouhodobého ošetřovného v případech hospitalizace osoby, o níž se pečuje.
Novela zvyšuje hranici pro odepsání dluhu na pojistném a penále na 300 korun z nynější stokoruny. Promlčecí lhůta u dlužného pojistného se má zkrátit od přespříštího roku z deseti na šest let. Zakotví se také resortní integrovaný informační systém, zastřešovat bude systémy jednotlivých resortních úřadů.
Zavedením ošetřovného pro živnostníky a takzvané dohodáře by mohlo přibýt těchto případů o zhruba 2,5 procenta. Výdaje na dávku se podle odhadů zvýší ročně asi o 29 milionů korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Příznaky covidu se objevují v důležitém pořadí, zjistili vědci. Pomohou rozeznat ho od chřipky