reklama

Na potrat ani po znásilnění. Malťanky jsou na tom hůře než Polky

Po okleštění práva polských žen na přerušení těhotenství se pozornost upírá na našeho severního souseda. Ještě hůře jsou na tom však Malťanky, které nemají právo na potrat ani v případě incestu, znásilnění či ohrožení života ženy. Ostrovní stát je jedinou zemí Evropské unie, která zakazuje interrupce bez výjimky.

reklama

Na rozdíl od Polska je navíc na Maltě kriminalizován nejen ten, kdo potratu napomůže, ale i samotná žena. Za podstoupení nelegálního zákroku jí hrozí až tři roky za mřížemi. Maltský zákon o potratech pochází ještě z britského koloniálního období a reflektuje silný vliv katolické církve v zemi.

Podle rozhodnutí ústavního soudu v Polsku nyní pravděpodobně nebude možné podstoupit potrat ani v případě fatálního poškození plodu. Zbyde již pouze možnost přerušení těhotenství v důsledku znásilnění, incestu či v případě ohrožení života ženy.

Na Maltě neexistují ani tyto výjimky, které Polkám ještě zůstanou. V případě, že je tam žena znásilněna, otěhotní a rozhodne se těhotenství ilegálně ukončit, hrozí jí navíc odnětí svobody až na tři roky. Těhotenství není možné ukončit ani tehdy, když je plod tak vážně poškozen, že zemře jen několik chvil po porodu.

„Porod poškozeného plodu, zvláště pokud je deformována hlavička, může ohrozit život ženy. To nejmenší, co může slušná společnost udělat pro lidi v této situaci, je nabídnout jim možnost lidského ukončení těhotenství,“ řekla pro deník Malta Today lékařka Barbara Christopherová, členka organizace Lékaři pro volbu, s tím, že podobné utrpení by nyní mohly zažívat i Polky. Christopher upozornila zvláště na případy, kdy je dítě chtěné, avšak je jasné, že se narodí s vadou neslučitelnou se životem. Tehdy se jen prodlužuje utrpení obou rodičů, poznamenala.

Potratová propaganda na plátně

Lékaři pro volbu se také postavili proti propagandistickému filmu The Silent Screm (Tichý výkřik), který se již desetiletí pouští maltským dětem ve školách. Nezisková organizace uvedla, že film z poloviny 80. let obsahuje mnoho vědeckých, lékařských i právních nepravd. Uskupení lékařů také upozornilo, že veškerá pozornost se ve snímku upírá na dvanáctitýdenní plod, nikoli na ženu, která potřebuje potrat.

Plod je ve filmu vyobrazen tak, jako by se vzpouzel proti lékařským instrumentům a křičel. To je podle členů neziskové organizace naprosto nemožné. Trvají na tom, že dvanáctitýdenní plod není schopen vnímat bolest nebo jiné podněty. „Tato mozková spojení se neutvářejí dříve než ve 24. týdnu těhotenství,“ uvedli v prohlášení.

„The Silent Scream se promítá v maltských školách celá desetiletí a musí to skončit,“ žádají Lékaři pro volbu. „Film obsahuje nepravdivé informace o potratech a posiluje stigmatizaci žen, které potřebují potrat nebo jej podstoupily,“ dodali. Podle nich by bylo užitečnější, kdyby se žákům dostávalo kvalitní sexuální výchovy a předcházelo se tak nechtěným těhotenstvím.

Realitu nelegálních potratů oproti tomu vyobrazuje rumunský film 4 měsíce 3 týdny a 2 dny. Ten se zabývá šokující realitou nelegálních potratů, k nimž jsou ženy nuceny, když jsou potlačována jejich reprodukční práva. Třináct let starý film se rozhodla vzhledem k dění v Polsku zpřístupnit streamovací platforma Netflix.

S potraty chce pomoci Island

Pomocnou ruku evropským ženám, které nemají legální přístup k přerušení těhotenství, chtějí nabídnout někteří islandští poslanci. Ti navrhli, že tyto ženy by mohly mít přístup k potratu na Islandu zdarma. Podpora by platila pouze pro Polsko a Mlatu, které mají nejstriktnější potratové zákony v Evropě. Návrh islandského parlamentu vyvolala aktuální situace v Polsku.

„Rezoluce přišla v reakci na rozhodnutí polského ústavního soudu, které je ranou pro práva žen,“ řekla poslankyně Rósa Björková, která s návrhem přišla. Islandští zákonodárci se rozhodli postavit se za Polsko také proto, že Poláci jsou nejsilnější přistěhovaleckou menšinou. Tvoří dokonce polovinu všech islandských imigrantů.

Nový Zéland a Irsko na cestě do 21. století

Donedávna platila přísná potratová legislativa také na Novém Zélandu, což se změnilo teprve letos v březnu. Do té doby bylo možné podstoupit přerušení těhotenství pouze v případě ohrožení života ženy, a to za souhlasu dvou lékařů. Novela vyňala interrupci z trestního zákoníku, kam zákrok v novozélandském právu patřil od roku 1977.

Legalizace potratů se dočkaly také Irky, když si ji občané v roce 2018 odhlasovali v referendu. Do té doby byla Velká Británie nejčastějším cílem irské potratové turistiky. Podle některých má však nový zákon své nedostatky. Irská legislativa například vyžaduje třídenní čekací lhůtu na zákrok od vyslovení žádosti o potrat. Pokud však během této lhůty žena překročí zákonný limit dvanáctého týdne těhotenství, neexistuje pro ni výjimka.

Tagy:

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou olympijské šampionky

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

reklama