Řada Čechů přichází o peníze. Příspěvek na bydlení čerpá jen pětina těch, kteří mají nárok

Pár před domem

Češi často netuší, že mají nárok na finanční pomoc

Češi často netuší, že jim může být poskytnuta finanční pomoc, když při současné krizi nevycházejí s penězi. Na příspěvek na bydlení má nárok zhruba dvacet procent domácností. Čerpá ho přitom jen pětina z nich. Ukazují to data společnosti PAQ Research. U někoho by sice příspěvek byl velmi malý, ale pro minimálně deset procent domácností by šlo o zásadní „injekci“. Kolik můžete čerpat?

Příspěvek na bydlení. Klíčová dávka v boji s rostoucími cenami energií. Jak ukazují data úřadu práce o konkrétních domácnostech, získat lze do rodinného rozpočtu celkem slušné peníze.

Čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi ve věku pět a dva roky, která platí v Praze nájem 12 500 korun měsíčně. Matka pobírá rodičovský příspěvek a otec má oficiální příjem 6 372 korun měsíčně. Výše příspěvku na bydlení jim vyšla na 11 140 korun měsíčně. A ještě jeden konkrétní případ. Nezaměstnaný v Praze bez příjmu s nájmem ve výši 7 400 korun. Výše příspěvku na bydlení činí 7 624 korun.

Jenže někteří lidé o příspěvek vůbec nežádají. „Nárok na něj má asi dvacet procent domácností a čerpá ho zhruba pětina z nich,“ popsal sociolog a zakladatel společnosti PAQ Research Daniel Prokop. Pro 400 tisíc domácností může jít o výraznou finanční pomoc. „Jde o administrativní náročnost, která řadu lidí odradí a raději si poradí sami, v horším případě to nedokáží a dostávají se do finanční tíže,“ sdělil ekonom David Marek.

Vláda už rozhodla o zjednodušení příspěvku. Náklady na bydlení a příjmy rodiny se od října budou dokládat jen dvakrát ročně namísto každého čtvrtletí. Podobný nezájem jako u příspěvku na bydlení byl patrný i u přídavku na dítě. „Obě dvě ty dávky čerpá polovina až třetina lidí, kteří by měli,“ řekl Prokop.

Také díky zvýšení životního minima by se počet těch, kteří mají na podporu státu nárok, mohl nyní zvýšit. „Vzhledem k aktuálním legislativním úpravám, naposledy od 1. 7. 2022, zaznamenal v uplynulých týdnech Úřad práce vyšší počet dotazů a větší zájem ze strany klientů,“ popsala mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. „Klíčové jsou informace, nebát se klást otázky, dojít si na příslušné úřady, vynutit si tu pomoc, zjistit si, na co mám nárok,“ vysvětlil Marek.

Zda skutečně začalo dávky čerpat víc lidí, se podle úřadu práce ukáže až za několik týdnů.

Tagy:
bydlení Kateřina Beránková Daniel Prokop Praha Úřad práce České republiky