Řada Čechů přichází o peníze. Příspěvek na bydlení čerpá jen pětina těch, kteří mají nárok

Češi často netuší, že jim může být poskytnuta finanční pomoc, když při současné krizi nevycházejí s penězi. Na příspěvek na bydlení má nárok zhruba dvacet procent domácností. Čerpá ho přitom jen pětina z nich. Ukazují to data společnosti PAQ Research. U někoho by sice příspěvek byl velmi malý, ale pro minimálně deset procent domácností by šlo o zásadní „injekci“. Kolik můžete čerpat?

Příspěvek na bydlení. Klíčová dávka v boji s rostoucími cenami energií. Jak ukazují data úřadu práce o konkrétních domácnostech, získat lze do rodinného rozpočtu celkem slušné peníze.

Čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi ve věku pět a dva roky, která platí v Praze nájem 12 500 korun měsíčně. Matka pobírá rodičovský příspěvek a otec má oficiální příjem 6 372 korun měsíčně. Výše příspěvku na bydlení jim vyšla na 11 140 korun měsíčně. A ještě jeden konkrétní případ. Nezaměstnaný v Praze bez příjmu s nájmem ve výši 7 400 korun. Výše příspěvku na bydlení činí 7 624 korun.

Jenže někteří lidé o příspěvek vůbec nežádají. „Nárok na něj má asi dvacet procent domácností a čerpá ho zhruba pětina z nich,“ popsal sociolog a zakladatel společnosti PAQ Research Daniel Prokop. Pro 400 tisíc domácností může jít o výraznou finanční pomoc. „Jde o administrativní náročnost, která řadu lidí odradí a raději si poradí sami, v horším případě to nedokáží a dostávají se do finanční tíže,“ sdělil ekonom David Marek.

Vláda už rozhodla o zjednodušení příspěvku. Náklady na bydlení a příjmy rodiny se od října budou dokládat jen dvakrát ročně namísto každého čtvrtletí. Podobný nezájem jako u příspěvku na bydlení byl patrný i u přídavku na dítě. „Obě dvě ty dávky čerpá polovina až třetina lidí, kteří by měli,“ řekl Prokop.

Také díky zvýšení životního minima by se počet těch, kteří mají na podporu státu nárok, mohl nyní zvýšit. „Vzhledem k aktuálním legislativním úpravám, naposledy od 1. 7. 2022, zaznamenal v uplynulých týdnech Úřad práce vyšší počet dotazů a větší zájem ze strany klientů,“ popsala mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. „Klíčové jsou informace, nebát se klást otázky, dojít si na příslušné úřady, vynutit si tu pomoc, zjistit si, na co mám nárok,“ vysvětlil Marek.

Zda skutečně začalo dávky čerpat víc lidí, se podle úřadu práce ukáže až za několik týdnů.

Tagy:
bydlení Kateřina Beránková Daniel Prokop Praha Úřad práce České republiky

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.