Zaměstnance myanmarské továrny, která dodává oděvy pro Primark, zamkli uvnitř budovy jejich nadřízení. Snažili se jim tak zabránit v účasti na protestech proti vojenskému převratu. Mluvčí továrny to však popírá. Informace zveřejnil The Guardian.
Lidé zaměstnaní ve společnosti GY Sen, která dodává zboží společnosti Primark, uvedli pro Guardian, že se jejich nadřízení snažili zabránit tomu, aby se 18. února zúčastnili protestů v největším myanmarském městě Rangúnu.
Google se vzdá cookies, uživatele ale bude sledovat dál. Jen posílí svou dominanci, tvrdí SPIR
Sdružení pro internetový rozvoj v České republice (SPIR) se ohrazuje proti avizovanému kroku Googlu. Americká společnost totiž pod záminkou ochrany soukromí uživatele zruší tzv. cookies třetích stran. Zásadně tak posílí své dominantní postavení. Adekvátní náhradu, která by však jeho konkurentům umožnila nadále cílit reklamní sdělení na internetu stejným způsobem, Google nepředstavil.
Podle zaměstnanců jich bylo v továrně uvězněno až tisíc. Po několika hodinách se jim podařilo dostat na svobodu. Fabrika následně 20 lidí propustila z důvodu chybějících směn. Pracovníci také sdělili, že ještě před vojenským převratem byli přetěžováni a pod velkým tlakem. Navíc jim prý za přesčasy bylo placeno naprosté minimum.
Zaměstnanci oslovení Guardianem uvedli, že budou demonstrovat i nadále, protože nechtějí žít pod vojenskou diktaturou. „Za jejich vlády se musíme všeho bát,“ sdělil jeden z nich. „Už nemám práci a nemohu si dovolit platit nájem,“ dodal další.
Mluvčí GY Sen ale popřel, že by pracovníci byli kvůli protestům uvězněni nebo propuštěni. Podle něj také továrna pracovníkům přesčasy platila podle standardní sazby stanovené zákonem.
Společnost Primark uvedla, že 5. března zahájila vyšetřování a továrně nebude zadávat žádné další objednávky, dokud se záležitost nevyřeší. „Pokud se zjistí, že továrna porušila náš kodex (chování), budeme spolupracovat s dodavatelem a továrnou na nápravě případných problémů,“ sdělil Primark ve svém prohlášení.
Dilema pro firmy
„Naší nejvyšší prioritou je pracovníky zabezpečit a zajistit dodržování jejich práv a svobod. Vzhledem k současné situaci v Myanmaru očekáváme, že vedení vyšetřování může být náročnější než obvykle,“ dodal Primark.
Myanmarská federace průmyslových pracovníků vyzvala značky, které mají v zemi dodavatele, aby veřejně odsoudily převrat a zajistily, aby za stávku nebyli žádní pracovníci trestáni.
Společnosti se nyní musí rozhodnout, zda pokračovat v získávání oděvů ze země pod vojenskou vládou, anebo vazby ukončit. Firma H&M již uvedla, že nové objednávky pozastaví.