Bouřka na Pelhřimovsku (zdroj: CNN Prima NEWS)
Bouřky, které po několikadenním horku v pondělí odpoledne zasáhly část republiky, už způsobily řadu škod. Meteorologové také varují, že kromě blesků hrozí krupobití i přívalové deště v noci a nad ránem na většině území Česka.
Na Česko udeřily bouřky doprovázené silnými dešti, před kterými varovali meteorologové.
Výstraha platí od půlnoci do úterní desáté hodiny dopoledne v Praze a Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině.
Na jihu Moravy pomáhali hasiči na 220 místech
Bouřky, které se odpoledne a podvečer přehnaly přes jižní Moravu, na celém území kraje lámaly stromy a zaplavovaly sklepy. Jihomoravští hasiči mezi 14:00 a 20:00 vyjížděli na pomoc k 220 nahlášeným událostem, číslo ještě poroste, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. V kraji je také kvůli výpadkům po bouřce 5500 lidí bez elektřiny.
„Bude chvíli trvat, než lidé všechny škody nahlásí. Zároveň přijde postupně řada na méně akutní potíže, pro jejichž řešení zatím nebyly k dispozici volné jednotky,“ uvedl Mikoška.
Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
V pátek se budou vysoké teploty přesahující 31 °C vyskytovat na většině území ČR. V neděli lze očekávat ojediněle až 36 °C. Velmi teplé počasí, před kterým meteorologové varují, by mělo pokračovat až do příchodu studené fronty od západu, kterou čekáme v pondělí. V důsledku teplého a suchého počasí předpokládá Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) postupné zvyšování rizika vzniku a šíření požárů. Tropická tepla mohou mít vliv i na naše zdraví.
Bouřky byly v celém kraji, nejméně škod napáchaly na Břeclavsku. Ve většině případů pomáhali hasiči s čerpáním vody ze zaplavených sklepů nebo jiných prostor a odstraňováním popadaných stromů.
„Na Znojemsku spadl strom do kolejiště a evakuovali jsme osm lidí z vlaku, nikdo nebyl zraněn. Na Vyškovsku spadl reklamní poutač a lehce zranil jednoho člověka, nepotřeboval ale pomoc záchranářů. V Drnovicích na Vyškovsku zaplavilo sklepy bláto a voda, hodně čerpání vody bylo potřeba také v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku. Obecně ale není okres, kterému by se bouřka úplně vyhnula,“ konstatoval mluvčí.
Na Hodonínsku napáchala bouřka škody i na elektrickém vedení, na které spadly stromy. Kvůli tomu bylo ke 20:00 asi 5500 lidí na Hodonínsku bez elektřiny, uvedla distribuční firma eg.d ze skupiny E.ON.
Bouřky na jihu Moravy ukončily velmi horký den, který ale nepřinesl žádné teplotní rekordy. „Nejtepleji bylo ve Strážnici, a to 32,9 stupmě Celsia, stejnou teplotu jsme naměřili i v Lednici a v Dyjákovicích na Znojemsku bylo 32,4 stupně Celsia,“ řekl Ondřej Brambus z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.
Na jihu Moravy by ještěv úterý měly odpolední teploty vystoupat na 31 stupňů, ráno mohou doznívat přeháňky nebo bouřky, ty budou hrozit i v dalších dnech, mírně ochladit by se mělo v pátek, kdy meteorologové předpovídají nejvyšší denní teploty 23 až 27 stupňů.
V Olomouckém kraji padaly stromy
Bezmála čtyři desítky výjezdů evidují od odpoledne kvůli bouřkám hasiči v Olomouckém kraji, kde odstraňují hlavně popadané stromy ze silnic a elektrického vedení. Ve Vyšehoří na Šumpersku spadlý strom kromě elektrických drátů poškodil i rodinný dům, řekla jejich mluvčí Lucie Balážová, podle které už bouřky v kraji postupně ustávají a situace se zklidnila.
Silné bouřky odpoledne zasáhly nejprve Jesenicko a Šumpersko, poté se přesunuly nad Olomoucko, Přerovsko a Prostějovsko. Nejvíce výjezdů měli hasiči na Zábřežsku a Litovelsku. „Řešíme popadané stromy na komunikace a dráty elektrického vedení,“ uvedla Balážová.
Hasiči odpoledne odčerpávali vodu ze zatopené garáže v Zábřehu na Šumpersku, kde voda zalila i zaparkované auto. „Také jsme zajišťovali utrženou střechu na šatnách u hřiště v Odrlicích na Olomoucku,“ uvedla Balážová. V Zábřehu kvůli silnému větru uletěl altánek a zůstal viset ve třetím patře domu, ze kterého ho hasiči bezpečně sundali.
Na Pardubicku čekají další průtrž v úterý
V Pardubickém kraji zasahovali hasiči odpoledne na dvou desítkách míst hlavně na Orlickoústecku a Svitavsku. Museli zvláště odstraňovat spadlé stromy, někde také nasadit čerpadla k odčerpání vody po přívalovém dešti, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
V Žamberku museli hasiči v Klostermanově ulici čerpat vodu a odklízet spadlý strom v Zámecké ulici. Další kmeny odstraňovali v Dlouhoňovicích, Orlickém Podhůří, Dolní Dobrouči, Helvíkovicích nebo Jevíčku, v Chornicích uklízeli také bláto na vozovce.
Podle meteorologů se v úterý čekají v regionu silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, nárazy větru kolem 80 kilometrů za hodinu a kroupami. Lokálně by mohl přívalový déšť a intenzivní odtok vody ze svahů rychle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy, sklepy, podemlít komunikace nebo je zanést unášeným materiálem. Nárazy větru mohou lámat větve a vyvracet stromy a způsobit výpadky v energetice a problémy v dopravě.
Na Pelhřimovsku uvízla auta pod viaduktem
Hasiči na Vysočině už měli od pondělního poledne do 18:30 v souvislosti s počasím 32 výjezdů, nejvíce na Jihlavsku. Vyjížděli především k odstranění popadaných stromů, čerpání vody a odklízení nánosů ze silnic, vyplývá to z informací na jejich webu. Voda komplikovala dopravu i v Pelhřimově, kde uvízla auta pod viaduktem, uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.
Ke stromům padlým přes silnice vyjížděli hasiči i do obce Žatec na Jihlavsku nebo do Lesonic na Třebíčsku. Ucpanou kanalizaci pročišťovali i v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku nebo ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku.
Podle informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu byl déšť dnes odpoledne nejsilnější v Třešti na Jihlavsku, kde za hodinu napršelo 15,9 litru na metr. Podle místních padaly krátce i kroupy.
Doznívající přeháňky a bouřky mohou být podle předpovědi meteorologů na Vysočině i v noci. Rychlost větru v bouřkách může být až 80 kilometrů v hodině, teploty v noci klesnou k 18 až 15 stupňům Celsia.
Bouře na Pelhřimovsku Zdroj: CNN Prima NEWS