České silnice pokryl sníh a silničáři se je snaží zprůjezdnit. Hlavní tahy jsou holé a vymrzlé, na silnicích nižší třídy je většinou ujetý sníh posypaný drtí. Na řadě míst na Šumavě nad ránem klesla teplota k minus 25 stupňům Celsia. V české části Krkonoš stouplo lavinové nebezpečí po jednom dni z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice.
Na většině silnic v Pardubickém kraji zůstává ležet sníh. Nejčastěji je rozbředlý, v místech, kde se nesolí, tvoří uježděnou vrstvu. Silnice II/341 v úseku Nový Dvůr – Vápenný Podol na Chrudimsku je pro auta nad 3,5 tuny uzavřená, ostatní komunikace jsou s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.
Snížit rychlost by měli motoristé zvláště v okolí Hlinska, Holic nebo Lanškrouna. U Vysokého Mýta a také v Železných horách se tvoří sněhové jazyky. Na Orlickoústecku a v okolí Třemošnice na Chrudimsku se vyskytuje námraza a náledí.
Na Rychnovsku v noci sněžilo a na silnicích nižších tříd v úterý ráno zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu. Ujetá vrstva sněhu pokrývala nesolené silnice v Krkonoších, v Orlických horách a na Jičínsku. V Krkonoších může být vrstva sněhu silná až deset centimetrů a místy může být zledovatělá, uvedli silničáři.
Na silnicích nižší třídy v kraji Vysočina je ujetý sníh posypaný drtí. Hlavní tahy jsou holé a vymrzlé, místy mohou být po solení mokré. Řidiči by měli jezdit se zvýšenou opatrností, řekl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený. Od pondělního večera do úterního rána vyjelo podle něj přes 90 sypačů.
Nezkušenému mladíkovi se předjíždění kolony na Kroměřížsku vymstilo. Střet s autem nepřežil
V souvislosti se silným sněžením se v pondělí po celé republice staly stovky nehod. Při jedné z nich na Kroměřížsku zemřel mladý řidič. Ten podle informací policie předjížděl kolonu a srazil se s protijedoucím autem.
Hlavní tahy v Olomouckém kraji jsou již většinou po chemickém posypu holé, místy se zbytky rozbředajícího sněhu. Se zvýšenou opatrností by měli řidiči počítat ve vyšších polohách regionu a na vozovkách ošetřovaných inertně, kde leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. „Už nesněží, je klid. Na silnicích leží po chemickém posypu rozbředající sněhová kaše. Na inertních vozovkách leží zmrzlá sněhová vrstva s posypem,“ uvedl dispečer jesenických silničářů.
Zbytky rozbředlého sněhu zůstávají i na silnicích v Moravskoslezském kraji. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách, především v Jeseníkách a Beskydech, leží na silnicích ujetá vrstva sněhu krytá posypem.
Silnice jsou sjízdné také ve Zlínském kraji. Mnohde na nich ale zůstává rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Na silnicích nižších tříd na Zlínsku a Vsetínsku, které jsou udržované posypem kamennou drtí, leží uježděná vrstva sněhu. Vozovky mohou navíc místy namrzat, případně se na nich může tvořit ledovka.
Na řadě míst na Šumavě nad ránem klesla teplota k minus 25 stupňům Celsia. Nejchladněji na jihu Čech bylo v Pohoří na Šumavě na Českokrumlovsku, kde naměřili minus 25,8 stupně. Výrazně mrzlo i v nižších nadmořských výškách v regionu. Informovala o tom Markéta Augustinová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu. Šlo podle ní zatím o nejchladnější noc této zimy.
Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš v úterý stouplo po jednom dni z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. Na hřebenech Krkonoš je 30 až 50 centimetrů sněhu. V polské části Krkonoš lavinové nebezpečí polská horská služba nevyhlásila. „Za posledních 24 hodin napadlo 20 centimetrů nového sněhu a za 48 hodin 28 centimetrů nového sněhu, a to za působení severozápadního až severního větru. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích, odtrhových zónách a ve žlabech. Sníh napadl na slabou vrstvu námrazy, pod níž se tvoří nestabilní vrstva hranatozrnitého sněhu,“ uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.