Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 již v celosvětovém měřítku překonal hranici 30 milionů. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která situaci ohledně pandemie globálně sleduje. Počet zemřelých s COVID-19 se podle univerzity blíží hranici milionu, při součtu národních statistik jich je přes 943 000.
Více než polovinu všech případů mají dohromady v absolutních počtech potvrzených infekcí tři nejhůře zasažené země na světě – Spojené státy, Indie a Brazílie, které registrují 6,6 milionu, 5,1 milionu a 4,4 milionu nakažených.
Zdá se, že tempo šíření viru se celosvětově stabilizuje, píše agentura AFP. Od půlky července přibylo zhruba každé čtyři dny okolo milionu nakažených. Prvního milionového milníku svět dosáhl 94 dní od chvíle, kdy Čína oznámila první oficiální případ nákazy. Hranice deseti milionů globálně padla za dalších 86 dní, 28. června; 20 milionů nakažených svět registroval 11. srpna.
Asie, která se s pandemií potýkala jako první, za posledních sedm dní ohlásila nejvíce nakažených, přičemž jich má většinu na svědomí Indie. Tato jihoasijská země za poslední týden oznámila přes 650 000 infekcí.
Vakcín nebude dost. Roušky a sociální odstup budou nutné až do roku 2022, hrozí WHO
„Nečekejte, že bychom se vrátili k normálu dříve než v roce 2022,“ upozornila svět přední vědkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) Soumya Swaminathanová. Podle ní nebude v dohledné době dostatek koronavirových vakcín, aby se proočkovali lidé na celém světě.
V Evropě za uplynulých sedm dní znatelně přibylo případů nákazy ve Velké Británii či Francii. V Česku ve středu poprvé přibylo víc než 2 000 infekcí za jeden den.
AFP však připomíná, že oficiální počty nakažených neodráží skutečný rozsah pandemie – některé země totiž testují jen osoby, které se setkaly s nakaženým, a další nemají dostatečné prostředky na to, aby obyvatelstvo hromadně testovaly.