„Nečekejte, že bychom se vrátili k normálu dříve než v roce 2022,“ upozornila svět přední vědkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) Soumya Swaminathanová. Podle ní nebude v dohledné době dostatek koronavirových vakcín, aby se proočkovali lidé na celém světě.
Swaminathanová uvedla, že divize WHO Covax, která se bude starat o distribuci vakcíny, musí počítat se spravedlivým přerozdělováním zásob mezi jednotlivé země s různými úrovněmi příjmů. V polovině příštího roku podle ní Covax rozdělí mezi 170 států stovky milionů roušek. „Aby měl každý alespoň něco,“ uvedla vědkyně.
Jenže počet vakcín v první fázi nebude stačit na to, aby se proočkovala dostatečná část populace ve všech zemích. Lidé tak budou muset podle Swaminathanové nosit roušky a dodržovat sociální odstup nejméně do konce roku 2021. Na konci příštího roku už by totiž produkce vakcín měla dosáhnout hranice dvou miliard kusů.
„Lidé si představují, že v lednu tu bude dostatek vakcín pro celý svět a všechno se vrátí k normálu. Ale takhle to nefunguje,“ sdělila Swaminathanová podle webu South China Morning Post.
V Číně slibují, že vakcínu proti koronaviru dostanou lidé už v listopadu tohoto roku. Více než od čínské vakcíny si ale svět sliboval od vakcíny oxfordských vědců, která měla nakročeno k finální fázi testování a její prvotní výsledky vypadaly dobře. Jenže na začátku září se u jednoho z testovacích subjektů projevily nežádoucí vedlejší účinky a celý projekt se musel zastavit.
Svět tak na oficiální vakcínu čeká. Využijí se jako první léky z USA, Číny nebo Ruska?