reklama

Na tasmánském pobřeží uvízlo téměř 500 velryb. Většina z nich nepřežije

Tasmánští biologové zaznamenali smutný rekord. U západního pobřeží ostrova uvízlo téměř 500 velryb. To je v historii Austrálie nejvíce. Včera tam objevili první skupinu, čítající až 270 kulohlavců, dnes druhou. Zřejmě jde o jedno stádo a zoufalé volání prvních uvízlých zvířat přivolalo další.

reklama

V Tasmánii tak začala jedna z největších záchranných operací. „Míří tam naše týmy, ale ze vzduchu to vypadá, že jich tam mnoho k záchraně není. Většina už je zřejmě mrtvá,“ řekl k situaci manažer vládní agentury na ochranu divoké přírody Nic Deka.

„Záchrana těch, které přežily, je samozřejmě priorita, ale vždy přemýšlíme o tom, co se stalo. Většinou však nedostaneme odpovědi,“ sdělil Kris Carlyon, mořský biolog z Marine Observation Program.

Velryby jsou velmi společenské

V tomto případě je situace o to znepokojivější, že stádo je velké. Včera u břehů uvízlo kolem 270 kulohlavců, dnes dalších dvě stě. Záchrana živočichů je přitom velmi náročná, protože zabere i několik hodin. Jedno zvíře totiž váží přes čtyři tuny. Navíc se velryby ke břehům i nadále vracejí. „Bohužel, jsou velmi společenské, jsou na sebe napojeny, i proto takto často končí,“ vysvětlila mořská bioložka Vanessa Pirottová.

Proč tato situace vůbec nastala, je pro vědce stále záhadou. Může za tím být predátor, nemoc nebo i sténání už uvízlých velryb. „Mohou být také dezorientované, extrémně vystresované nebo tak unavené, že nevědí, kde jsou,“ dodala Pirottová.

Většina z kulohlavců nepřežila. Zachránit se zřejmě podaří jen kolem 80 z nich. I to bude podle vědců úspěch.

K tématu

Další hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama