Na tasmánském pobřeží uvízlo téměř 500 velryb. Většina z nich nepřežije

velryba Austrálie

U západního pobřeží Tasmánie uvízlo téměř 500 velryb

Tasmánští biologové zaznamenali smutný rekord. U západního pobřeží ostrova uvízlo téměř 500 velryb. To je v historii Austrálie nejvíce. Včera tam objevili první skupinu, čítající až 270 kulohlavců, dnes druhou. Zřejmě jde o jedno stádo a zoufalé volání prvních uvízlých zvířat přivolalo další.

V Tasmánii tak začala jedna z největších záchranných operací. „Míří tam naše týmy, ale ze vzduchu to vypadá, že jich tam mnoho k záchraně není. Většina už je zřejmě mrtvá,“ řekl k situaci manažer vládní agentury na ochranu divoké přírody Nic Deka.

„Záchrana těch, které přežily, je samozřejmě priorita, ale vždy přemýšlíme o tom, co se stalo. Většinou však nedostaneme odpovědi,“ sdělil Kris Carlyon, mořský biolog z Marine Observation Program.

Velryby jsou velmi společenské

V tomto případě je situace o to znepokojivější, že stádo je velké. Včera u břehů uvízlo kolem 270 kulohlavců, dnes dalších dvě stě. Záchrana živočichů je přitom velmi náročná, protože zabere i několik hodin. Jedno zvíře totiž váží přes čtyři tuny. Navíc se velryby ke břehům i nadále vracejí. „Bohužel, jsou velmi společenské, jsou na sebe napojeny, i proto takto často končí,“ vysvětlila mořská bioložka Vanessa Pirottová.

Proč tato situace vůbec nastala, je pro vědce stále záhadou. Může za tím být predátor, nemoc nebo i sténání už uvízlých velryb. „Mohou být také dezorientované, extrémně vystresované nebo tak unavené, že nevědí, kde jsou,“ dodala Pirottová.

Většina z kulohlavců nepřežila. Zachránit se zřejmě podaří jen kolem 80 z nich. I to bude podle vědců úspěch.

Tagy: