reklama

Na tasmánském pobřeží uvízlo téměř 500 velryb. Většina z nich nepřežije

Tasmánští biologové zaznamenali smutný rekord. U západního pobřeží ostrova uvízlo téměř 500 velryb. To je v historii Austrálie nejvíce. Včera tam objevili první skupinu, čítající až 270 kulohlavců, dnes druhou. Zřejmě jde o jedno stádo a zoufalé volání prvních uvízlých zvířat přivolalo další.

reklama

V Tasmánii tak začala jedna z největších záchranných operací. „Míří tam naše týmy, ale ze vzduchu to vypadá, že jich tam mnoho k záchraně není. Většina už je zřejmě mrtvá,“ řekl k situaci manažer vládní agentury na ochranu divoké přírody Nic Deka.

„Záchrana těch, které přežily, je samozřejmě priorita, ale vždy přemýšlíme o tom, co se stalo. Většinou však nedostaneme odpovědi,“ sdělil Kris Carlyon, mořský biolog z Marine Observation Program.

Velryby jsou velmi společenské

V tomto případě je situace o to znepokojivější, že stádo je velké. Včera u břehů uvízlo kolem 270 kulohlavců, dnes dalších dvě stě. Záchrana živočichů je přitom velmi náročná, protože zabere i několik hodin. Jedno zvíře totiž váží přes čtyři tuny. Navíc se velryby ke břehům i nadále vracejí. „Bohužel, jsou velmi společenské, jsou na sebe napojeny, i proto takto často končí,“ vysvětlila mořská bioložka Vanessa Pirottová.

Proč tato situace vůbec nastala, je pro vědce stále záhadou. Může za tím být predátor, nemoc nebo i sténání už uvízlých velryb. „Mohou být také dezorientované, extrémně vystresované nebo tak unavené, že nevědí, kde jsou,“ dodala Pirottová.

Většina z kulohlavců nepřežila. Zachránit se zřejmě podaří jen kolem 80 z nich. I to bude podle vědců úspěch.

Tagy:

Hlavní zprávy

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama