reklama

Na tasmánském pobřeží uvízlo téměř 500 velryb. Většina z nich nepřežije

Tasmánští biologové zaznamenali smutný rekord. U západního pobřeží ostrova uvízlo téměř 500 velryb. To je v historii Austrálie nejvíce. Včera tam objevili první skupinu, čítající až 270 kulohlavců, dnes druhou. Zřejmě jde o jedno stádo a zoufalé volání prvních uvízlých zvířat přivolalo další.

reklama

V Tasmánii tak začala jedna z největších záchranných operací. „Míří tam naše týmy, ale ze vzduchu to vypadá, že jich tam mnoho k záchraně není. Většina už je zřejmě mrtvá,“ řekl k situaci manažer vládní agentury na ochranu divoké přírody Nic Deka.

„Záchrana těch, které přežily, je samozřejmě priorita, ale vždy přemýšlíme o tom, co se stalo. Většinou však nedostaneme odpovědi,“ sdělil Kris Carlyon, mořský biolog z Marine Observation Program.

Velryby jsou velmi společenské

V tomto případě je situace o to znepokojivější, že stádo je velké. Včera u břehů uvízlo kolem 270 kulohlavců, dnes dalších dvě stě. Záchrana živočichů je přitom velmi náročná, protože zabere i několik hodin. Jedno zvíře totiž váží přes čtyři tuny. Navíc se velryby ke břehům i nadále vracejí. „Bohužel, jsou velmi společenské, jsou na sebe napojeny, i proto takto často končí,“ vysvětlila mořská bioložka Vanessa Pirottová.

Proč tato situace vůbec nastala, je pro vědce stále záhadou. Může za tím být predátor, nemoc nebo i sténání už uvízlých velryb. „Mohou být také dezorientované, extrémně vystresované nebo tak unavené, že nevědí, kde jsou,“ dodala Pirottová.

Většina z kulohlavců nepřežila. Zachránit se zřejmě podaří jen kolem 80 z nich. I to bude podle vědců úspěch.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama