Na naši planetu se z vesmíru řítí zhruba dvacetitunová raketa Angara-A5 ruské výroby. Ta byla odpálena v rámci testování, které se zprvu vyvíjelo dobře, nakonec však selhalo. Raketa by měla dopadnout na Zemi během čtvrtka. Podle odhadů by mohla skončit v Tichém oceánu, jisté to však není.
Rusko vyslalo novou raketu Angara-A5 na orbitu v pondělí 27. prosince. Má jít o nosič, který by mohl do vesmíru dopravovat potřebný náklad. Dovážet by mohl až 20 tun materiálu.
Start proběhl úspěšně. Raketa prošla prvními dvěma stupni testování a dostala se na nízkou oběžnou dráhu Země. I třetí stupeň započal úspěšně, když došlo na úspěšný první zážeh, ale následně se dostavily problémy. Došlo k technické závadě, kvůli které se raketa nemohla dostat na oběžnou dráhu zhruba ve výšce 35 tisíc kilometrů nad Zemí, kam směřovala. Systém poté přestal fungovat.
Na několik dní raketa uvízla i se zkušebním nákladem na nízké oběžné dráze, která se nachází v maximální výšce 2 000 km. Podle odborníků však během středy začala klesat směrem k Zemi, a to poměrně velkou rychlostí.
Většina struktury rakety Angara-A5 i s nákladem by měla shořet v atmosféře, má se však za to, že část se dostane až k zemskému povrchu. Podle prvotních odhadů by se trosky měly zřítit do Tichého oceánu, ale jisté to není. Kurz se totiž může vychýlit, a není tak zcela jasné, kam trosky nakonec dopadnou.
Šlo již o třetí ruský test této rakety. První proběhl již v roce 2014, a ačkoliv byl úspěšný, bylo jeho pokračování odloženo. Druhý zkušební start proběhl předloni v prosinci.