Českému zemědělství chybí jasná vize. Zastavme propad, vyzývá předseda Martin Pýcha
Nabarvené ptáče
Výpis příspěvků ke štítku „Nabarvené ptáče“
Jak uspět na Oscarech? Kvalita filmu dávno nestačí, Čechům chybí peníze, řekl Marhoul
Pokud se chce snímek dostat do boje o Oscara, potřebuje k tomu velké množství peněz na propagaci – a finanční možnosti české kinematografie jsou minimální, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS režisér Václav Marhoul. Čtyřiašedesátiletý tvůrce se před čtyřmi lety neúspěšně pokoušel získat nominaci na cenu americké Akademie filmového umění a věd se snímkem Nabarvené ptáče. Tvůrci prý musí splnit celou řadu podmínek.
Čtu jen zahraniční kritiky. V Česku je objektivita zkreslená, říká režisér Marhoul
Scenárista a režisér Václav Marhoul (61) se na mezinárodní filmové scéně prosadil hlavně díky snímku Nabarvené ptáče, který natočil podle románu spisovatele Jerzyho Kosinského. Nyní připravuje film o kontroverzním americkém senátorovi Josephu Raymondu McCarthym. Slibuje nadčasové téma i zvučná jména v hereckém obsazení.
Nikdy by mě napadalo, že budu točit v Americe. Je to obrovská výzva, říká Marhoul
Na filmu Nabarvené ptáče, který získal řadu ocenění, pracoval v celku jedenáct let. Nyní se chystá do Ameriky točit několik dalších filmů. „Nabarvené ptáče mi změnilo život,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS scenárista, režisér a producent Václav Marhoul.
Chlast se stal evropským filmem roku. Nabarvené ptáče nominaci neproměnilo
Udílení Evropských filmových cen letos ovládl dánský snímek Chlast Thomase Vinterberga. Odnesl si hlavní cenu pro film roku, získal ale rovněž ocenění za režii, za scénář a za mužský herecký výkon pro Madse Mikkelsena. Česká kinematografie letos měla v nominacích hned dvojí zastoupení, snímky Nabarvené ptáče a Šarlatán ale nakonec ve svých kategoriích neuspěly.
Ve finále Evropských filmových cen jsou dva čeští zástupci s filmy Nabarvené ptáče a Šarlatán
Do finále letošních Evropských filmových cen se dostaly dva filmy s českou účastí. V kategorii nejlepší režii má nominaci Agnieszka Hollandová za film Šarlatán, v kategorii nejlepší film je ve finále mezi šesti snímky Václav Marhoul s filmem Nabarvené ptáče, který natočil i produkoval. Finálové nominace dnes vyhlašovala Evropská filmová akademie v rámci filmového festivalu ve španělské Seville.
České filmové úspěchy po roce 1989: Cesty mezi Koljou a Nabarveným ptáčetem
Český film po sametové revoluci definovala především tvorba Jana Svěráka a několika jeho generačních souputníků. V 21. století se však na minulé úspěchy daří navázat jen velmi těžko. Privatizovaná kinematografie se během 90. let částečně hledala a ani počátek 21. století nepřinesl zrovna nejšťastnější období.
Václav Marhoul: O válečné historii byla natočena spousta pitomostí
Jdi a dívej se, sovětské válečné drama z roku 1985, je pro Václava Marhoula nejlepším válečným dramatem, které ho nejvíc zasáhlo. Režisér to uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové v den oslav konce druhé světové války.
10 nejlepších českých filmů minulé dekády
Jsou lepší Kobry a užovky, Vlastníci, nebo Nabarvené ptáče? Zajímavých filmových projektů se v posledních deseti letech urodila celá řada, takže se podívejme na ty, které se zapsaly nejvýrazněji.