reklama

Václav Marhoul: O válečné historii byla natočena spousta pitomostí

Jdi a dívej se, sovětské válečné drama z roku 1985, je pro Václava Marhoula nejlepším válečným dramatem, které ho nejvíc zasáhlo. Režisér to uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové v den oslav konce druhé světové války.

reklama

„V rámci perestrojky to tehdy bylo úplné zjevení. Tenhle film má u mě na pomyslné bedně zlatou medaili. Když jsem ho viděl, vypotácel jsem se z kina na Václavské náměstí, sedl jsem si a asi hodinu jsem zíral do země a snažil se ho vstřebat,“ řekl režisér válečného dramatu Nabarvené ptáče.

Podle něj jsou nejlepší válečné filmy ty, které ukazují historii z hlediska jedinců. „Jakmile se díváte na velké válečné opusy, tak je to jako dobová freska. Pro mě osobně jsou nejlepší filmy, které mohu emočně prožívat s nějakým jedincem. Jak říká klasik, lidský osud je nevyčerpatelnou inspirací. Všechno, co je nové, je jen to, co bylo zapomenuto,“ uvedl.

Mezi takové filmy nepatří podle něj například výpravné drama Bitva o Británii. „Ten film je skvěle udělaný. Ale nikdy jsem nebyl schopen ho emočně procítit,“ uvedl. Mezi jeho favority nefiguruje ani Tmavomodrý svět od Jana Svěráka. Marhoul přesto uvedl, že je to povedený film, který má jednu zásadní zásluhu v celosvětovém měřítku: „Hlavní bylo, že to přineslo světu informaci, že českoslovenští letci vůbec bojovali o Anglii. Vždy se hovořilo jen o Polácích. To bylo pro svět překvapení,“ řekl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Lhář, podvodník a ikona antivaxerů. Slavný moderátor oslavoval deportaci Djokoviče

Novak Djokovič usedl do letadla, aniž by v Austrálii odehrál jediný zápas. Vyústění ságy plné zvratů někteří lidé kritizují, jiní kvitují, či dokonce oslavují. Do skupiny, které vyhoštění tenisové světové jedničky vyloženě udělalo radost, patří britský moderátor Piers Morgan. Deportaci srbského hráče okomentoval slovy o „lháři“ a „podvodníkovi“.

Senioři dostanou své peníze, prohlásil Jurečka. V červnu se důchody znovu zvýší

Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Uvedl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Míru zvýšení penzí nesdělil, ještě podle něj není vyčíslena. Zároveň řekl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

Zmrazíte platy těm, kteří berou nejméně, pustil se Šmarda do vlády. Jurečka oponoval

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v Partii Terezie Tománkové střetl s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ohledně otázky zmrazení platů státních zaměstnanců. Podle Šmardy na to doplatí ti nejslabší jako například kuchařky ve školách či školníci. Jurečka zase oponuje, že vláda ANO a ČSSD zvedla výdaje státu o 90 %. Současná vláda se snaží situaci řešit například zvýšením slevy na poplatníka.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama