Stop sečení srnčat je nejrozsáhlejší dobrovolnickou organizací na pomoc myslivcům a zemědělcům při vyhledávání zvěře před sečením. Její terénní skupina Vyhánění srnčat Krumlovsko, Budějovicko, Kaplicko aktuálně spolupracuje už s 50 honitbami na jihu Čech.
Mláďata se krčí v trávě
Během května a června srny rodí mláďata, která následně ukrývají do vysoké trávy, aby je tak ochránily před predátory. Mláďata totiž nejsou cítit, proto se od nich vzdaluje jejich matka, která je chodí pouze krmit, aby nelákala predátory. Těmi jsou pro ně lišky, divočáci, jezevci, ale v obdobích senosečí hlavně sekačky. Dnešní moderní způsob sečení je pro mláďata fatální. Srnčata ve vysoké trávě nejsou vidět a nevyplaší je ani hluk. Jsou zvyklá se před nebezpečím ještě více přikrčit do trávy, což je pro ně rozsudek smrti. Najde jen o srnčata, ale třeba i zajíčky, bažanty, koroptve a další.
„Každý rok se nám ozývají další myslivecké spolky, které zaujala naše pomoc s drony s termovizí, aktuálně jsme na čísle 50 spolupracujícíh honiteb,“ popisuje Pavla Benettová, zakladatelka skupiny.
Lepší spolupráce se zemědělci i myslivci
Zároveň se oproti loňskému roku výrazně zlepšila spolupráce se zemědělskými subjekty, většina velkých zemědělských družstev v okolí využívá jejich pomoci s tím, že je výsledek vidět na kvalitě sklizené píce. Někdy ovšem nestíhají splnit všechny poptávky, mají sice více dronů a více pilotů, ale zájem je veliký, naštěstí. Pozitivem je, že každoročně nějaké honitby „odpadnou“, jelikož si jejich členové pořídí vlastní dron - a to je vlastně smyslem jejich pomoci.
Ukázat, že to jde, že metoda pouhého procházení se psy nebo používání pachových plašičů, není ve srovnání s drony tolik efektivní, nehledě na vynaloženou námahu. Filozofií spolku je spolupráce, a to se daří, propojují různé zájmové skupiny, veřejnost s myslivci, piloty se zemědělci. Krom toho se těchto pomocných akcí v terénu účastní také jihočeští hasiči, kteří práci s dronem nad loukami využívají jako zácvik svých pilotů a trénink v terénu.
Další spolupracující terénní skupiny jsou rozmístěny různě po republice.
Skupina nyní dělá nábor pilotů
„Potřebovali bychom pomoci s náborem pilotů pro pomoc s drony v terénu. Potřebujeme další lidi jednak pro naši jihočeskou terénní skupinu – máme k dispozici aktuálně 10 dronů s termovizí a spolupracujeme se zhruba 50 honitbami skoro ve čtyřech okresech. Nemáme však ideální pokrytí, potřebovali bychom více pilotů,“ říká Benettová.
Piloty zároveň hledají i další terénní skupiny po republice i mnohé myslivecké spolky.
Ale neznamená to, že potřebujeme už vyučené piloty s drony, hledáme kohokoliv, kdo bude ochoten pomoci a tyto aktivity ho zaujmou, zaškolení do létání s dronem není nijak složité. U nás létají kluci i holky, mladí i starší. Stačí mít jen chuť pomoci, užít si svítání na loukách a zabránit posečení mláďat a dalších živočichů na lukách. Zájemci nás mohou kontaktovat na emailu pomoc@stopsecenisrncat.cz.“ dodává Benettová.