Práce u Policie je stále atraktivnější. Více v rozhovoru s genmjr. Mgr. Martinem Vondráškem
Kdo se kdy chtěl stát policistou a pomáhat a chránit, ten má jedinečnou šanci. Policie aktuálně shání do svých řad pět a půl tisíce lidí. Podle policejního prezidenta Martina Vondráška zaplněním volných míst policie poskytne vyšší úroveň bezpečnosti v Česku.
Bezpečí v Česku aktuálně střeží čtyřicet tisíc policistů, kterým s prací pomáhá dalších deset tisíc zaměstnanců. Aby byla jednotlivá oddělení dostatečně personálně zabezpečená, jsou potřeba další tisíce policistů navíc. Masivní náborová kampaň začala letos v květnu.
Kde policisté aktuálně chybí nejvíce:
Praha
Střední Čech
Liberecký kraj
Ústecký kraj
Karlovarský kraj
Noví policisté přicházejí, zkušení odcházejí
„V posledním minimálně půlroce se ty čtvrtletní nábory pohybují kolem 300 uchazečů. V minulosti to bylo méně. Nicméně odcházejí nám zkušení policisté a my jsme těmi mladými perspektivními schopni vyrovnat ten deficit odchodů. Ale bohužel ten trend pořád není stoupající, což bychom si moc přáli,“ řekl v pořadu Interview policejní prezident Martin Vondrášek.
Míra nezaměstnanosti je v Česku aktuálně jedna z nejnižších. Najít a nalákat nové uchazeče do policejních řad je tedy náročné. Důvodem je podle policejního prezidenta i fakt, že stoupající inflace v mnohých odvětvích vytlačila platy směrem nahoru a konkurence je tak velká. Mezi časté uchazeče o místo policisty patří třeba čerství absolventi středních škol. „Je jim 19 let, do důchodu půjdou po šedesátém roku a co budou dělat za 2, 3 roky, za 5, 10 let? Tak s tímto maturantem se bavíme hrozně rádi. Bavíme se samozřejmě rádi i s lidmi, kteří jsou podstatně starší a z nějakého důvodu přišli o zaměstnání a přemýšlí co dál,“ dodává policejní prezidenty s tím, že práce u policie je posláním i na celý život, což jí dává smysl, který jiné povolání nemá.
Široká nabídka zaměření a kariérního postupu
Práce u policie je navíc pestrá. A zájemci se mohou rozhodnout o svém dalším zaměření i na základě svých koníčků. „Když se bude uchazeč o práci rád potápět, půjde na poříční oddělení. Když bude rád jezdit na koni, půjde na oddělení služební hipologie. Pracuje s pejsky, máme tady v celé republice oddělení služební kynologie. Má rád rychlá auta, půjde na dálniční oddělení. Chce objasňovat ty nejzávažnější trestné činy, půjde ke kriminální službě. Ať už vyšetřovat, nebo dělat operativní práci. Má pilotní zkoušky, máme tady leteckou službu... Nenajdete odvětví, které by policejní práce nenacházela,“ upozorňuje Martin Vondráček na další výhody práce u policie.
Práce v místě bydliště
Jako další nesporné plus práce u policie je, že uchazeč může získat místo přímo v místě svého bydliště. A nejen to. Možná je i práce za hranicemi. „V tuto chvíli je více než 140 policistů na bilaterálních misích, v rámci misí Frontexu, styčných důstojníků misí OSN. Ta pestrost a ta flexibilita je naší velkou devizou.“
Cesta k vysněnému útvaru
Jak to celé začíná? Základní odbornou přípravou. Uchazeč musí projít psychologickými, zdravotními i fyzickými testy. Ty trvají jeden rok. Poté následuje tříměsíční práce frekventantů tam, kde jsou zrovna potřeba. „Kde se buď negativně vyvíjí bezpečnostní situace, nebo tam je nedostatek policistů. Bavíme se maximálně o jednom a čtvrt roce, než skončíte na útvaru, ke kterému jste byli přijati,“ vysvětluje Martin Vondrášek. Dále záleží na výsledcích práce jednotlivých uchazečů a splňování předpokladů pro práci na vybraném oddělení.
Začíná se u píky
I sám dnešní policejní prezident začínal u pořádkové policie. „Já jsem začínal před 29 lety na malém obvodním oddělení a k policii jsem šel proto, že jsem tam měl několik výborných kamarádů. A teď sloužím třicátý rok. Na tom žebříčku jsem nevynechal žádný ten stupínek,“ vzpomíná na průběh vlastní kariéry Martin Vondrášek.
Poslání a satisfakce
Kromě splnění snu ale podle Martina Vondráška práce u policie přináší ještě dvě zásadní věci. Uznání za dobře vykonanou práci a pocit satisfakce. „Když pomůžete člověku v nouzi zachráníte mu život, najdete mu ukradenou věc, pohřešované dítě, tak z toho se opravdu dá dobře žít.“
Česko, jedna z nejbezpečnějších zemí světa
Vliv na vývoj kriminality má ovšem i ekonomická situace, kterou ovlivňuje i dění ve světě. Například covidová pandemie, během které policisté během okamžiku museli začít plnit docela jiné úkoly, než na jaké byli zvyklí. Dalším příkladem, jehož dopady pociťujeme všichni každý den, je válka na Ukrajině. „Všechny tyto aspekty budou mít bezesporu negativní vliv na bezpečnostní situaci v celé Evropě, a proto si myslím, že je i pro Českou republiku důležité, aby měla silnou, sebevědomou a dostatečně motivovanou policii pro záležitosti vnitřního pořádku.“
Moderní zázemí i přátelský kolektiv = spolehlivá motivace
„Když se bavím s mladšími policisty, tak si nejvíc váží prostředí, ve kterém pracují. V okamžiku, kdy přijdou do hezkého prostředí, mají tam moderní technologie, moderní vozidla, mají osvíceného vedoucího, který s nimi probírá všechny jejich starosti, služební i mimo služební a mají tam dobrou partu, se kterou umí žít i mimo práci, tak jsou šťastní,“ říká Martin Vondrášek s připomínkou, že práce u policie není stereotyp a nabízí osobnostní růst a tedy i skvělou příležitost pro všechny pracovité a cílevědomé uchazeče, jakou nemůže nabídnout zdaleka každý zaměstnavatel.
Pokrok, moderní technologie a každodenní práce policistů
Ačkoli možnosti policistů zdaleka nemohou dosahovat úrovně, jakou jsou televizní diváci zvyklí vídat v seriálech, přece jen se v tomto ohledu posunuli o velký krok kupředu. „Každý policista, který vyjíždí do terénu, tak má tzv. mobilní bezpečnou platformu. Jedná se o chytrý telefon, díky kterému můžete provést lustraci osoby, vozidla, vyřídit pokutu v příkazním řízení, Znamená to, že máte možnost naprostou většinu těch daných úkonů provést v terénu,“ říká Martin Vondrášek a doplňuje, že aktuálně testují lokalizační záznamová zařízení, tedy kamery ve služebních autech. Ty umí číst registrační značky a lustrovat je v pátracích evidencích. Brzy by měly začít fungovat i v ostrém provozu. A to není vše: „Testujeme face recognition produkty, které umí rozpoznat vaši identitu, respektive fotografie obličeje... Ten progres je teď obrovský.“
S používáním moderních technologií při běžné práci policistů pomáhají většinou začínající strážci zákona. I to je důvod, proč jsou tolik žádaní.
Věk není limitující
K policii mohou být přijatí i lidé ve věku čtyřiceti či padesáti let. „Jediné, co zákon říká, je, že v 65 letech věku musí skončit každý. To je jediný limit,“ upozorňuje Martin Vondrášek s tím, že ale stanovené testy musí splňovat všichni – a stejně tak základní odbornou přípravu. „Ta podmínka je společná pro kohokoliv bez ohledu na věk pohlaví atd. Mám kamaráda, který nedávno přešel z Finančního úřadu. Je mu 45 let, prošel všemi testy. Teď prauje na dálničním oddělení. Takže určitě se nebavíme jenom o maturantech.“