Vyšší sazba DPH automaticky neznamená vyšší výběr, podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Patrik Nacher (za ANO). Zvýšení sazby následně odmítl například u vodného a stočného. Možnou změnu sazeb kritizoval také poslanec Michael Kohajda (za KDU-ČSL).
Podle návrhu ministerstva financí by mohlo dojít ke sloučení snížených sazeb DPH, které v současnosti činí 10 a 15 procent. Nová snížená sazba by měla být 14 procent a zároveň by se měly do základní 21procentní sazby přesunout některé položky, které jsou nyní v jedné ze snížených sazeb. Mohlo by jít například o ubytovací služby, vodné a stočné, teplo, točené pivo, nebo sportovní a kulturní akce.
Poslanec Nacher ale v pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že vyšší sazba automaticky neznamená vyšší výběr. „To je hluboký omyl. Když se platilo deset procent a někdo by řekl, že se bude platit 21 procent, je to rozdíl 11 procentních bodů, ne 11 procent. Nevybere se více, spousta lidí bude krachovat, nebude chodit do restaurací, za kulturou a sportovat. Je iluzorní si myslet, že o co to zvýším, o to vyberu více,“ zdůraznil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyšší DPH na léky dopadne na peněženky pacientů. Prymula varuje vládu před skrytým efektem
Podle něj by prostor pro vrácení některých sazeb byl, ale návrhy musí mít smysl. „Za naší vlády jsme dali vodné a stočné do nižší sazby. Vrácení zpátky by znamenalo velký skok a další zdražení,“ podotkl Nacher.
Výtky k úpravám sazeb měl ale také poslanec Kohajda zastupující vládní koalici. „Rádi bychom ponechali spíše tři sazby. Tedy 10, 15 a 21 procent s tím, že do té desetiprocentní bychom rádi přeřadili základní potraviny. Samozřejmě bychom zde nechali vodné a stočné, léky a teplo. Například řezané květiny a další zbytné věci bychom přeřadili z 15procentní zpět do 21procentní sazby,“ sdělil Kohajda.
Jeho návrh je podle něj výhodnější než plán ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). „Když z 15 udělám sazbu 14 procent, v ceně to nepozná nikdo. Když snížíme z 15 na 10 procent, dá se uhlídat, aby potraviny zlevnily,“ popsal Kohajda.