Vláda chce u léčiv zvýšit daň z přidané hodnoty (DPH), zdravotnictví tím ale přijde o část peněz, varoval ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Podle něj je taková změna adekvátní třeba u piva, kterému zrovna Češi holdují ve velkém a má negativní dopad. V oblasti farmacie ale může vládní krok napáchat škody.
„Dovedu si představit a podporuju, aby se upravila daň u piva, kde je v zájmu každého, abychom snížili spotřebu, která je vysoká,“ uvedl Prymula s tím, že ve spotřebě alkoholu a konkrétně piva se umisťujeme na nejpřednějších příčkách na světě. Zvýšit DPH u léků chce resort z deseti na 14 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Kratom jako heroin? Pokud se nestihne regulace, hrozí látce zařazení mezi zakázané drogy
Pokud se ale daň zvedne o čtyři procenta u léků, věc se má jinak. „Potřebujeme léčit adekvátním způsobem. Bude to znamenat dopad na peněženky pacientů, ti si budou muset kupovat dražší léčiva,“ popsal epidemiolog.
Finance podle něj budou cirkulovat zpět státu. „To, co je ještě horší, je skrytý efekt, kdy hradíme většinu léčiv ze zdravotního pojištění a část peněz odteče přes DPH zpět do státního rozpočtu,“ kritizoval s tím, že resort přijde o prostředky, které by se daly využít „jinde“.
Dostupnost to nezmění
Na dostupnost léčiv by však avizovaný krok Fialova kabinetu neměl mít vliv. „Nebude to otázka dramatické změny, čtyři procenta nerozhodují o tom, zda bude, nebo nebude dostupný,“ uklidnil občany Prymula.
Ministerstvo financí plánuje přesun z deseti procent na 21 procent dále například u ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, opravy obuvi, kožených výrobku a kol a také u sportovních a kulturních akcí. Více o změnách DPH jsme psali zde. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se snaží veřejnost před debatou o změnách u daně z přidané hodnoty uklidnit. Podle premiéra se zatím jedná o neschválený návrh, který není oficiální.