Nacher: S růstem důchodů znásilňujete paragrafy. Ve hře jsou stovky miliard, namítl Jakob

Poslanec Patrik Nacher (za ANO) se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do pětikoalice kvůli plánovanému snížení červnové valorizace důchodů. Podle opozičního politika vláda problém účelově otevřela na poslední chvíli, protože jej nechtěla řešit před prezidentskými volbami. To však koalice odmítá. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob uvedl, že úprava valorizačního vzorce je naprosto nezbytná pro udržitelnost celého důchodového systému.

„Za současnou situaci nese odpovědnost pětikoalice. Že je vysoká inflace, se ví rok, že bude přes 15 procent, o tom se mluví půl roku. Koalice valorizaci důchodů neřešila dřív, protože byly prezidentské volby. Takhle jednoduché to je. Členové pětikoalice to téma otevřeli až teď, jenže pozdě, nyní je třeba vyvolat uměle stav legislativní nouze, aby se to stihlo,“ kritizoval Nacher ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Proč se nebavíme o valorizačním mechanismu? Ten bychom uzpůsobili aktuální situaci, vznikla by na tom nějaká politická shoda. Klasickým legislativním procesem bychom to schválili. Ty změny by pak platily od 1. ledna 2024. Místo toho se tu znásilňují paragrafy i jednací řád, aby se ušetřilo 19 miliard. Přitom ve státním rozpočtu by ty prostředky být mohly,“ dodal opoziční poslanec za hnutí ANO.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Fiala k nižšímu růstu penzí: Jiná možnost není. Spousta důchodců mi říká, že to chápe

S názorem Nachera však Jakob zásadně nesouhlasí. „Nepadly tu správné informace. Nejedná se jen o 19 miliard z letošního rozpočtu. Když by došlo k takto velké valorizaci, tak to bude mít dopad na všechny následující valorizace. Zvýšila by se totiž základna, ze které se valorizace počítají. Příští rok by mělo jít o více než 50 miliard a v dlouhodobém výhledu deseti let by to bylo přes 300, možná 400 miliard. To nejsou malé částky,“ zdůraznil.

Zástupci pětikoalice popírají, že s úpravou červnové valorizace účelově otáleli kvůli prezidentským volbám. Argumentují nečekaně vysokým vzrůstem inflace, který neočekávala ani většina expertů. Kabinet chce prosadit návrh do 21. března, aby vstoupil v platnost včas. Proto požádal o jeho zrychlené projednání ve stavu legislativní nouze.

Představitelé vlády jsou přesvědčeni, že by k případné retroaktivitě docházelo pouze v případě, že se věc nestihne prosadit do již zmíněného termínu 21. března. Opozice ale novelu považuje za retroaktivní už nyní. Podobného názoru jsou i někteří právníci.

Jakob si však obrovskou kritiku opozice a současné obstruování ve Sněmovně vysvětluje následovně: „Zástupcům ANO a SPD nejde o koalici, ale spíš o jejich souboj o voliče. Nyní se předhánějí v tom, kdo bude levicovější a méně rozpočtově odpovědný.“

Tagy: