reklama

Nad evropskými delfinárii se smráká. Končí ve Francii i Belgii

Jeden z největších francouzských zábavních parků, Parc Astérix, oznámil, že uzavře své akvárium, kde se nacházejí delfíni a lachtani. Atrakce, která každoročně přilákala až dva miliony návštěvníků, byla dlouho trnem v oku ochránců zvířat.

reklama

„Přemýšleli jsme nad tím již několik let,“ uvedl výkonný ředitel parku Nicolas Kremer. „Nicméně reintrodukce do přirozeného prostředí u těchto zvířat vychovaných v zajetí nepřipadá v úvahu,“ doplňuje a dodává, že delfíni budou během jara převezeni do jiných evropských akvárií.

Ve stejnou dobu se ve Francii znovu začíná mluvit o zákazu chovu delfínů a dalších mořských savců v zajetí i jejich využívání v zábavných představeních. Návrh takového zákona byl naposledy shozen ze stolu v roce 2017. Kromě tohoto tématu se nyní zákonodárci budou zabývat i zvýšeným počtem opuštěných zvířecích společníků v útulcích či navýšením trestů za týrání zvířat – přísnější tresty by mohly zahrnovat až tříleté odnětí svobody či pokutu ve výši jednoho milionu korun. K nelibosti veřejnosti a zvířeckoprávních organizací se však nové jednání nedotkne například zpřísnění podmínek lovu či technik porážení zvířat.

Již nyní je však jisté, že „francouzští“ delfíni nezamíří do sousední Belgie. I tady se totiž schyluje k zákazu delfinárií. Novinku oznámil ministr pro welfare zvířat Ben Weyts. V zemi se nachází jediné zařízení, kde jsou delfíni drženi v zajetí – Boudewijn Sea Park v Bruggách. Zákaz chovu delfínů v zajetí by tak vedl k jeho uzavření a přesunu delfínů do jiných evropských parků. Společnost Aspro Parks, která belgické delfinárium provozuje, totiž vlastní další parky s mořskými savci a kytovci ve Španělsku a Velké Británii, ale právě i ve Francii, odkud se zřejmě bude muset stáhnout.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama