Obyvatelé odlehlých částí Keni budou mít možnost surfovat na internetu, psát e-maily, vést videohovory či streamovat videa. Umožnit jim to má síť gigantických balonů od sesterské společnosti Googlu, Loon, jež bude ze stratosféry poskytovat 4G připojení k internetu. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
Projekt byl ohlášen už před dvěma lety, nyní jej vláda konečně schválila. Úřady chtějí iniciativu urychlit s cílem zlepšit komunikaci v době pandemie. Službu si v testovací fázi dosud vyzkoušelo 35 000 zákazníků, přičemž v prvním stadiu projektu budou internetové balony pokrývat oblast o rozloze 50 000 kilometrů čtverečních. Nakonec se nad východní Afrikou bude neustále pohybovat 35 balonů poháněných sluneční energií.
Francie má zákon proti nenávisti na internetu, nevhodné příspěvky musí do 24 hodin zmizet
Francie zpřísní boj proti nenávisti na internetu. Poslanci Národního shromáždění schválili návrh zákona, který dává velkým internetovým platformám po nahlášení jen 24 hodin na odstranění projevů nenávisti. Jinak jim hrozí pokuta až 1,25 milionu eur (34,3 milionu Kč), informovala agentura AFP. Kritici zákona varují před omezením svobody slova a cenzurou.
Balony se vypouští z USA a do Keni se dostávají pomocí větru. Podle testu služby v terénu balony poskytují rychlost stahování 18,9 Mb/s (megabitů za sekundu) a rychlost odesílání 4,7 Mb/s.
Ambiciózní projekt
Vývoj Loonu začal jako ambiciózní projekt Googlu v roce 2011. V roce 2018 se společnost spojila s komerční telekomunikační službou Telkom Kenya. Podle generálního ředitele Loonu Alastaira Westgartha se na urychleném odstartování projektu podepsala pandemie COVID-19. „Jde o kulminaci mnohaleté práce a spolupráce mezi Loonem, Telkomem a vládou,“ doplnil.
Šéf Telkomu Mugo Kibati uvedl, že jde o „vzrušující milník v poskytování internetových služeb v Africe a dodal, že nově budou mít připojení k internetu i Keňané žijící v odlehlých oblastech, kteří dosud tu možnost neměli nebo měli připojení příliš pomalé.
Zazněla však také kritika, že podobné služby by se měly spíše zavádět v jiných afrických zemích, které opravdu nemají dostatečné pokrytí, jelikož v Keni má připojení k internetu 39 milionů z 49 milionů obyvatel. V minulosti byly balony Loon využity po zemětřesení v Peru.