reklama

Keňu sužují miliony sarančat. V sázce je potravinová bezpečnost

Kde se objeví, sežerou většinu vypěstovaných plodin. Keňu trápí miliony sarančat. Mnoho z nich ještě neumí létat, a tak mají hubitelé příležitost včas zakročit postřiky, dokud se škůdci nerozmnoží. Problém pomáhá řešit i OSN pro výživu a zemědělství. V sázce je totiž potravinová bezpečnost jedné z nejlidnatějších afrických zemí.

reklama

Na severozápadě Keni hrají závod s časem. Musí totiž rychle provést letecké postřiky, než tamní sarančata vyrostou a naučí se létat. Pak by byl boj s nimi mnohem obtížnější. Zatím většina sarančat jen leze po zemi a po stromech. Už teď ale žerou zeleň.

Nová generace může být početnější

„Naším úkolem je hledat zamořené oblasti a vyznačit je pomocí souřadnic GPS. Pak do nich posíláme letadlo provádějící postřiky proti sarančatům,“ říká spolupracovník OSN pro výživu a zemědělství Boris Polo, který zamořené oblasti mapuje z vrtulníku.

Polo se snaží dostat i do odlehlých míst, aby našel všechna sarančata. Těch jsou v zasažených oblastech miliony. Jakmile sarančata dospějí a vzlétnou, mohou za den urazit až 200kilometrové vzdálenosti. Zároveň začnou klást vajíčka, ze kterých může vzejít ještě početnější nová generace.

Keňa je na zemědělství závislá

Pokud hubitelé nedostanou sarančata pod kontrolu teď, škůdci si vytvoří velká hejna a mohou doletět do hlavních zemědělských oblastí na jihu Keni. Tak by narušili produkci potravin pro všechny obyvatele země. Keňská republika má téměř 50 milionů obyvatel a jako většina zemí afrického kontinentu je na zemědělství závislá.

Přitom pro přírodu sarančata nejsou takovým neštěstím jako pro člověka. Rostliny obvykle nehubí, jen sežerou jejich výhonky. Výkaly sarančat navíc slouží jako kvalitní hnojivo. Pro farmáře to ale není žádná útěcha. Tím spíš, že sarančatům v Keni čelili už v únoru. Teď je navíc země oslabená ještě koronavirem.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zprávy

V Libyi patrně našli ostatky Čecha a pěti dalších osob, které unesli teroristé

V Libyi patrně našli ostatky Čecha a pěti dalších osob, které unesli teroristé

V Libyi patrně našli ostatky Čecha, Rakušana a čtyř Filipínců, kteří byli v roce 2015 uneseni při útoku teroristů z organizace Islámský stát (IS) na ropné pole Ghaní. Později byli zřejmě zavražděni. Rakouský deník Kronen Zeitung v pátek informoval, že Čech byl spolu s pěticí dalších osob provizorně pohřben u města Darná. Rakouské ministerstvo zahraničí zprávu podle agentury APA dosud nepotvrdilo.

Koronavirus

Nový lék proti koronaviru testují čeští lékaři. Látka by se mohla inhalovat

Nový lék proti koronaviru testují čeští lékaři. Látka by se mohla inhalovat

Čeští lékaři jsou přesvědčeni, že jimi testovaná látka, která se používá například při léčbě osteoporózy, by mohla zabírat také na koronavirus. „Látka by se podávala inhalačně, tím bychom dosáhli její vysoké koncentrace v plicích. Působila by proti samotnému viru i proti přehnané imunitní reakci,“ vysvětlila Martina Vašáková, přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se na projektu podílí.

reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama