reklama

Keňu sužují miliony sarančat. V sázce je potravinová bezpečnost

Kde se objeví, sežerou většinu vypěstovaných plodin. Keňu trápí miliony sarančat. Mnoho z nich ještě neumí létat, a tak mají hubitelé příležitost včas zakročit postřiky, dokud se škůdci nerozmnoží. Problém pomáhá řešit i OSN pro výživu a zemědělství. V sázce je totiž potravinová bezpečnost jedné z nejlidnatějších afrických zemí.

reklama

Na severozápadě Keni hrají závod s časem. Musí totiž rychle provést letecké postřiky, než tamní sarančata vyrostou a naučí se létat. Pak by byl boj s nimi mnohem obtížnější. Zatím většina sarančat jen leze po zemi a po stromech. Už teď ale žerou zeleň.

Nová generace může být početnější

„Naším úkolem je hledat zamořené oblasti a vyznačit je pomocí souřadnic GPS. Pak do nich posíláme letadlo provádějící postřiky proti sarančatům,“ říká spolupracovník OSN pro výživu a zemědělství Boris Polo, který zamořené oblasti mapuje z vrtulníku.

Polo se snaží dostat i do odlehlých míst, aby našel všechna sarančata. Těch jsou v zasažených oblastech miliony. Jakmile sarančata dospějí a vzlétnou, mohou za den urazit až 200kilometrové vzdálenosti. Zároveň začnou klást vajíčka, ze kterých může vzejít ještě početnější nová generace.

Keňa je na zemědělství závislá

Pokud hubitelé nedostanou sarančata pod kontrolu teď, škůdci si vytvoří velká hejna a mohou doletět do hlavních zemědělských oblastí na jihu Keni. Tak by narušili produkci potravin pro všechny obyvatele země. Keňská republika má téměř 50 milionů obyvatel a jako většina zemí afrického kontinentu je na zemědělství závislá.

Přitom pro přírodu sarančata nejsou takovým neštěstím jako pro člověka. Rostliny obvykle nehubí, jen sežerou jejich výhonky. Výkaly sarančat navíc slouží jako kvalitní hnojivo. Pro farmáře to ale není žádná útěcha. Tím spíš, že sarančatům v Keni čelili už v únoru. Teď je navíc země oslabená ještě koronavirem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama