Sarančata v Keni
Kde se objeví, sežerou většinu vypěstovaných plodin. Keňu trápí miliony sarančat. Mnoho z nich ještě neumí létat, a tak mají hubitelé příležitost včas zakročit postřiky, dokud se škůdci nerozmnoží. Problém pomáhá řešit i OSN pro výživu a zemědělství. V sázce je totiž potravinová bezpečnost jedné z nejlidnatějších afrických zemí.
Na severozápadě Keni hrají závod s časem. Musí totiž rychle provést letecké postřiky, než tamní sarančata vyrostou a naučí se létat. Pak by byl boj s nimi mnohem obtížnější. Zatím většina sarančat jen leze po zemi a po stromech. Už teď ale žerou zeleň.
Nová generace může být početnější
„Naším úkolem je hledat zamořené oblasti a vyznačit je pomocí souřadnic GPS. Pak do nich posíláme letadlo provádějící postřiky proti sarančatům,“ říká spolupracovník OSN pro výživu a zemědělství Boris Polo, který zamořené oblasti mapuje z vrtulníku.
Polo se snaží dostat i do odlehlých míst, aby našel všechna sarančata. Těch jsou v zasažených oblastech miliony. Jakmile sarančata dospějí a vzlétnou, mohou za den urazit až 200kilometrové vzdálenosti. Zároveň začnou klást vajíčka, ze kterých může vzejít ještě početnější nová generace.
Keňa je na zemědělství závislá
Pokud hubitelé nedostanou sarančata pod kontrolu teď, škůdci si vytvoří velká hejna a mohou doletět do hlavních zemědělských oblastí na jihu Keni. Tak by narušili produkci potravin pro všechny obyvatele země. Keňská republika má téměř 50 milionů obyvatel a jako většina zemí afrického kontinentu je na zemědělství závislá.
Přitom pro přírodu sarančata nejsou takovým neštěstím jako pro člověka. Rostliny obvykle nehubí, jen sežerou jejich výhonky. Výkaly sarančat navíc slouží jako kvalitní hnojivo. Pro farmáře to ale není žádná útěcha. Tím spíš, že sarančatům v Keni čelili už v únoru. Teď je navíc země oslabená ještě koronavirem.