Nadace Sekyra Foundation podpořila sérii přednášek Václava Havla na Harvardově univerzitě

Na Harvardově univerzitě proběhla minulý čtvrtek první ze série přednášek Václav Havel Lecture on Human Rights, Civil Society and Democracy (Přednáška Václava Havla o lidských právech, občanské společnosti a demokracii), kterou iniciovala a podpořila Sekyra Foundation. Přednesl ji významný, mezinárodně respektovaný intelektuál profesor Michael Ignatieff. Jméno a myšlenky bývalého disidenta a českého prezidenta Václava Havla tak byly na prestižní Harvardově univerzitě připomenuty téměř po 30 letech od doby, kdy na tamní půdě sám Václav Havel pronesl projev a získal čestný doktorát.

Přednáška Václav Havel Lecture on Human Rights, Civil Society and Democracy se konala na Harvardově univerzitě v Centru evropských studií Minda de Gunzburg, které bylo založeno v roce 1969 a zaměřuje se na interdisciplinární výzkum sociálních, politických, historických a kulturních rozměrů Evropy. Sérii přednášek iniciovala a podpořila Sekyra Foundation.

„Pro mě a Sekyra Foundation je poctou, že jsme dostali příležitost tuto přednášku podpořit. Posláním nadace je podpora liberálních hodnot, lidských práv a morálního univerzalismu. Jsme dlouhodobými partnery nejvýznamnější evropské ceny za lidská práva, Václav Havel Prize for Human Rights, která je udělována Evropským parlamentem. Obzvlášť mě těší, že inaugurační přednášku pronesl můj přítel Michael Ignatieff, jeden z globálně nejrespektovanějších liberálních myslitelů. Liberálové a liberalismus jsou dnes předmětem nevybíravých politických útoků jejich odpůrců, a to nejen na Východě, mezi Prahou a Moskvou, ale i na Západě. Jsem nicméně hluboce přesvědčen, že právě liberální postoje, tolerance, jazyk a politika lidských práv, jakož i důraz na jejich etické kořeny, jsou základem morálního a společenského pokroku,“ uvedl k přednášce Luděk Sekyra, zakladatel Sekyra Foundation.

VIDEO z havlovské přednášky

„V době, kdy je demokracie v Evropě i ve Spojených státech ohrožena, bylo namístě uspořádat v harvardském Centru evropských studií (CES) Minda de Gunzburg inaugurační přednášku Václava Havla o lidských právech, občanské společnosti a demokracii. Centrum je střediskem evropských věd na Harvardu a neustále se snaží podporovat intelektuální zvídavost, interdisciplinární výzkum a otevřenou diskusi. Je nám ctí zahájit tento cyklus přednášek ve spolupráci s panem Luďkem Sekyrou a Sekyra Foundation, podpořit tak nezlomnou oddanost Václava Havla svobodě a posloužit jako most mezi odbornými poznatky a praktickou a žitou realitou v oblasti lidských práv,“ konstatoval profesor Daniel Ziblatt, ředitel Centra evropských studií Minda de Gunzburg.

První, zahajovací přednášku nově ustavené série Václav Havel Lecture přednesl Michael Ignatieff, významný intelektuál, univerzitní profesor, odborník na lidská práva a liberální politik, který byl v minulosti profesorem na Harvardu, prezidentem Central European University, ale i kandidátem na kanadského premiéra. Ve svých knihách se zabývá lidskými právy, ekonomikou, historií či uměním. V květnu letošního roku obdržel prestižní Cenu kněžny asturské za sociální vědy. To, že sérii zahájil právě Ignatieff, v sobě nese hlubokou symboliku. Jeho osud a osud předků totiž ztělesňuje pohnutou historii regionu střední a východní Evropy. Jeho pradědeček i dědeček zastávali vysoké státní funkce v době carského Ruska. Rodina uprchla v roce 1916 před bolševiky do Francie a později přesídlila do Kanady.

Havel byl bytostným obhájcem občanských svobod, jehož životní dílo nejen formovalo nové uspořádání Evropy, ale i po jeho smrti stále inspiruje obránce lidských práv na celém světě. Cílem přednáškového cyklu Václav Havel Lecture je uctít Havlův odkaz. Je také příležitostí, aby si významní vědci, aktivisté a zástupci akademické sféry z mnoha zemí světa navzájem vyměnili poznatky a myšlenky týkající se svobody, lidských práv a občanské angažovanosti. Přednáška přilákala široké spektrum členů harvardské komunity, kteří se zajímají o Evropu. Patří mezi ně například profesoři jako Mark Elliott, prorektor Harvardu pro mezinárodní záležitosti, Jeremy Weinstein, děkan Harvard Kennedy School, a John Shattuck, bývalý velvyslanec USA v ČR, a řada studentů.

Ignatieffovi letos vyšla česky kniha O útěše: Jak žít s nadějí v době temna? Na příbězích významných osobností, které žily v těžkých dobách napříč dějinami, ukazuje, jak vzdorovaly a kde hledaly naději a útěchu. Jeden z příběhů v knize je věnován i Václavu Havlovi. Ignatieff chová k bývalému prezidentovi velkou úctu. Tvrdí o něm, že po roce 1969, když si utvářel názory, byl pro něj Václav Havel „referenčním bodem“.

Bývalý prezident Václav Havel přednesl v roce 1995 na Harvardově univerzitě projev a následně mu byl udělen čestný doktorát. „Václav Havel se vrací na Harvard po téměř třiceti letech od chvíle, kdy zde v památném projevu oslovil čerstvé absolventy. Jeho přetrvávající věhlas dokazuje trvalou platnost morálního a myšlenkového odkazu této světové osobnosti,“ poznamenal Michael Žantovský, Havlův blízký přítel a dlouhodobý spolupracovník, bývalý diplomat a exředitel Knihovny Václava Havla.

Pro Sekyra Foundation nešlo o první spolupráci s Harvardovou univerzitou. Nadace úzce spąolupracuje ąse Safra Center for Ethics. Jde o univerzitní výzkumné centrum, jehož posláním je posilovat výuku a výzkum etických otázek ve veřejném životě. Členem poradního výboru je i Luděk Sekyra.

O nadaci

Nadaci Sekyra Foundation založil český podnikatel Luděk Sekyra na podporu lidských práv, morálního univerzalismu, liberálních hodnot a občanské společnosti. Zaměřuje se také na rozvoj kritického a filozofického myšlení, a to v mezinárodním měřítku. Aktivní je i při podpoře akademických institucí a vzdělávacích projektů, včetně vydávání děl významných myslitelů. Posláním nadace je rovněž usilovat o mezigenerační dialog v kontextu odpovědnosti za budoucnost planety. Nadace spolupracuje s Harvardovou univerzitou, Oxfordskou univerzitou a Centrem pro studium politické filosofie, etiky a náboženství na Univerzitě Karlově. Nadace podpořila nejstarší statutární profesuru filozofie na Oxfordu, která nyní nese název Sekyra and White’s Professorship of Moral Philosophy. Společně s New York Times nadace podporuje Athens Democracy Forum, Českou křesťanskou akademii, Festival svobody, integrační platformu Foyer v bruselské čtvrti Molenbeek, Středoevropské fórum v Bratislavě, polskou liberální platformu Kultura Liberalna a také studenty na zahraničních vysokých školách.

Nadace je generálním partnerem Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Dlouhodobě rovněž podporuje Knihovnu Václava Havla a je hlavním partnerem Ceny Václava Havla za lidská práva. Nadace ve spolupráci s on-line deníkem Aktuálně stojí za zrodem filozofického podcastu „Mysli a žij“.

Tagy: